Skocz do zawartości

Ustawienie montażu na biegun za pomocą SharpCap w wersji podstawowej


DJ Mru

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, DJ Mru napisał:

Czyli ten program jest chyba jakiś nie tego skoro daje różne wyniki. Spróbuję zatem PHD2 bo podejrzewam że żadnej apki do ustawiania na polarną nie ma.

NINA ma darmowy Three Point Aligment.

Zintegrowany z GoTo, zostaje ruszyć śrubami. Od roku wypluwa ten sam wynik ;)

 

Nie wiem na czym polega problem z SharpCapem, też otrzymywałem różne wyniki i wylądował w śmieciach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroberry też ma 3 point alignment, ja akurat tam korzystałem. Generalnie wygląda to podobnie jak tutaj, tylko są 3 kroki (1. solve, 2. obrót 15 stopni 3.solve, 4.obrót 15 stopni 5. ustawinie azymut/deklinacja . No i wielki plus tych nowych algorytmów jest taki, że można to robić bez widoczności Polarnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomekL napisał:

Jak widzisz ustawienie na Polarną masz chyba faktycznie te 2" :) No i jak widzisz bez guidingu też da radę i 7min
Suma sumarum, możesz mi przypomnieć, gdzie w sumie leży problem? :)

W tym, że nie wiem jak powiedzieć żonie, że potrzebuje FRA600, korektora, auto focuser, flatownicę. Może jutro. Ona ma imieniny , a ja 46 kończę.

Dzięki i pozdrawiam. Hej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Sebastianus said:

W tym, że nie wiem jak powiedzieć żonie, że potrzebuje FRA600, korektora, auto focuser, flatownicę. Może jutro. Ona ma imieniny , a ja 46 kończę.

Dzięki i pozdrawiam. Hej.

Musisz tak to zrobić, żeby to żona Ciebie spytała: A Fra600 nie potrzebujesz :) Ja pewnie bym sobie nie kupił, ale żona mnie zachęciła do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nawiasem widzę, że zrobiło nam się nieformalne koło GM8, bo ja też takowy mam na stanie. Ciągle mi fajnie działa a to był chyba jedne z pierwszych egzemplarzy w Polsce. Nie mie ostatnio myślę, żeby mu zrobić mały upgrade tzn. zmienić silniki i dodać elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem SharpCapa, moim zdaniem nie było problemu, ale trzeba było ręcznie te 90 stopni pokręcić.

Przeszedłem na NINĘ i tym bardziej nie ma problemu, wszystko na tacy.

Nie wyobrażam sobie już klękać przy lunetce ;)

 

Tak to wygląda:

image.thumb.png.fa2b208740687b0eae6d9937a5836e48.png

Edytowane przez abo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, abo said:

Używałem SharpCapa, moim zdaniem nie było problemu, ale trzeba było ręcznie te 90 stopni pokręcić.

Przeszedłem na NINĘ i tym bardziej nie ma problemu, wszystko na tacy.

Nie wyobrażam sobie już klękać przy lunetce ;)

 

Tak to wygląda:

image.thumb.png.fa2b208740687b0eae6d9937a5836e48.png

W NINA będzie działało ustawienie na biegun bez podłączania komputera pod montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, DJ Mru said:

W NINA będzie działało ustawienie na biegun bez podłączania komputera pod montaż?

Nie wiem jak w NINA ale generalnie moim zdaniem idea tego jest taka, że nie wymaga to podłączenia montażu pod komputer. Można podłączyć i wtedy soft sam będzie przekręcał tubę, albo można kręcić tubę ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DJ Mru napisał:

W NINA będzie działało ustawienie na biegun bez podłączania komputera pod montaż?

W SharpCapie nie wymaga - wyświetla teksty "obróć ręcznie".

W NINIE wymaga, ponieważ nie wyświetla tekstów tylko robi to sam.

Są zalety i wady,

zaletą SC jest to, że stawiasz montaż, nic nie podłączasz oprócz kamery, kręcisz ręcznie, wadą - musisz kręcić ale to pojedyncze minuty.

Zaletą NINY jest  - klik - i robisz co innego a program za minutę-dwie podaje ci ile kręcić. Wadą że mont musi być wstępnie ustawiony, podłączony, wprowadzone dane GPS.

 

Ja używam oba, zależnie od sytuacji.

Edytowane przez abo
drobiazgi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/27/2022 at 9:13 AM, abo said:

W SharpCapie nie wymaga - wyświetla teksty "obróć ręcznie". W NINIE wymaga, ponieważ nie wyświetla tekstów tylko robi to sam.

 

@abo w NINA nie wymaga. Masz do wyboru Manual Mode On/Off. Jak ustawisz na On to sam musisz kręcić montażem.

image.png.679149ceb2e1f2b2f10c04a3bf38f956.png

Edytowane przez tomekL
poprawka błędu pisowni
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, tomekL napisał:

 

@abo w NINA nie wymaga. Masz do wyboru Manual Mode On/Off. Jak ustawisz na On to sa musisz kręcić montażem.

image.png.679149ceb2e1f2b2f10c04a3bf38f956.png

No i to rozwiązuje sprawę, nie używałem jeszcze :)

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.