Skocz do zawartości

Ustawienie montażu na biegun za pomocą SharpCap w wersji podstawowej


DJ Mru

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem ostatnio ustawić montaż idealnie na biegun przy pomocy SharpCap w podstawowej wersji. W opisie twórców programu jest to wykonalne w tej wersji, ale program jedynie poda jaki mamy błąd. Gdy ustawiłem montaż z błędem poniżej jednej minuty wykonałem ponowną próbę i program pokazywał, że do ustawienia na biegun brakuje 24 minuty i tak za każdym razem. 

Czy to jest błąd oprogramowania , coś tak z montażem czy jednak to ograniczenie podstawowej wersji?

Pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że Sharpcap w wersji 2.9 miał bezpłatną funkcję ustawienia montażu. Używałem przez jakiś czas i właśnie dla pewności wracałem do pozycji "home" i sprawdzałem co będzie za 2 i 3 razem. Wynik ten sam ~10" błędu. Może masz gdzieś luz, albo niestabilność czy ugięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Polaris idzie po linii przy obrocie w lunetce biegunowej więc defektów mechanicznych być nie powinno. Problem w tym że idzie po linii od 9 do 3 godziny dlatego chciałbym ustawić to programowo bo tej lunetce to raczej nie ufam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z SharCapa 2.9 do ustawiania na Polarną, działało to bez zarzutu. Generalnie polega to na tym, żeby Polarną umieścić w wyznaczonym przez program miejscu. Jeśli raz ustawiłem i potem ponawiałem próbę, to nie pokazywał mi tego samego błędu, powiedzmy, że miałem ustawione z dokładnością 15", ale błąd oscylował bliskich wartościach, np. 25". Nidgy nie było jakiegoś dużego rozjazdu. Jeśli powtórzyłem pomiar po np. 2 tyg było podobnie. Moim zdaniem jeśli są rozjazdy to coś źle ustawiacie.

Po ustawieniu w SharpCapie zrobiłem test i na ogniskowej 600mm bez gaudingu i testowe zdjęcia na Canonie6d 420s wychodziły mi punktowo.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, _Spirit_ said:

Zrób w/g przepisu:

1 solve w pierwszej pozycji

2 solve w drugiej pozycji

3 obróć oś montażu do mniej więcej pozycji w której będziesz focił

4 ustaw osie w/g wskazań sharpcap na gwiazdę

Tak robię tego się nie da zrobić inaczej. Podejrzewam że to takie ograniczenie podstawowej wersji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja to robię ciut inaczej:

1 solve w pierwszej pozycji

2 obrót o 90 stopni

3 solve w drugiej pozycji

4 ustaw osie w/g wskazań sharpcap na gwiazdę

Dalej powtarzam 1-4. Jak jestem dokładnie ustawiony robię sobie zoom

Mniej wiecej tak jak tutaj

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekL napisał:

Po ustawieniu w SharpCapie zrobiłem test i na ogniskowej 600mm bez gaudingu i testowe zdjęcia na Canonie6d 420s wychodziły mi punktowo.

Taaa, 7 minut bez guidingu.... 

 

1 godzinę temu, tomekL napisał:

Moim zdaniem jeśli są rozjazdy to coś źle ustawiacie.

Tam chyba nie ma jak źle zrobić. Może od początku. Ustawiam montaż ze statywem. Mam dwie wbudowane  poziomice i spośrawdzam, czy równo stoi. Skręcam oś DEC i patrze przez lunetkę czy jest polaris. Jest, ok. Przykręcam Polemastera, odpalam Sharpcap 2,9. Zwykle ustawiam gain około 50,czas 350-400 ms. Program pokazuje że widzi 20 gwiazd. Naciskam next i jadę osią RA na zachód aż program powie stop. Naciskam next i kręcę pokrętłami. Wynik skacze , ale staram sie być poniżej 20". Zamykam program, wracam do pozycji home. Na drugi dzień musze od nowa.

 

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Zrób w/g przepisu:

1 solve w pierwszej pozycji

2 solve w drugiej pozycji

3 obróć oś montażu do mniej więcej pozycji w której będziesz focił

4 ustaw osie w/g wskazań sharpcap na gwiazdę

 

Nie rozumiem punktów 1 i 2 .  Właściwie 3 i 4 też. Co to jest solve w 1 i 2 pozycji ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastianus napisał:

Nie rozumiem punktów 1 i 2 .  Właściwie 3 i 4 też. Co to jest solve w 1 i 2 pozycji ?

Step 1 - cap first image - solve

obracasz w osi 

Step 2 -cap sec image - solve

obracasz tą samą oś do pozycji pomiędzy 0 a 90 - mniej więcej 45 stopni - ustawiasz polarną

2022-07-25_21h30_28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomekL napisał:

Tak, 7min bez guidowania. Uważasz, że piszę nieprawdę?

 

Po prostu ciężko mi w to uwierzyć, że montaż nawet Takahashi jest w stanie równo ciągnąć ogniskową 600 przez tak długi czas bez problemu. Ale skoro tak, to szacun. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Sebastianus said:

Tam chyba nie ma jak źle zrobić. Może od początku. Ustawiam montaż ze statywem. Mam dwie wbudowane  poziomice i spośrawdzam, czy równo stoi. Skręcam oś DEC i patrze przez lunetkę czy jest polaris. Jest, ok. Przykręcam Polemastera, odpalam Sharpcap 2,9. Zwykle ustawiam gain około 50,czas 350-400 ms. Program pokazuje że widzi 20 gwiazd. Naciskam next i jadę osią RA na zachód aż program powie stop. Naciskam next i kręcę pokrętłami. Wynik skacze , ale staram sie być poniżej 20". Zamykam program, wracam do pozycji home. Na drugi dzień musze od nowa.

 

Jeśli na drugi dzień musisz robić to od nowa, to z samego faktu wynika, że masz to źle ustawione. Ja po ustawieniu nic nie zmieniam do momentu kiedy nie zdejmuję telepa. Jeśli dzisiaj jest ustawione na biegun, to za tydzień również będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebastianus napisał:

Co to jest solve w 1 i 2 pozycji

 

Program musi po gwiazdach rozpoznać gdzie dokładnie jest i jakie w polu widzenia się znajdują. Po obrocie osi RA (im więcej obrócisz, tym lepiej) program ponownie rozpoznaje gwiazdy, oś niebieską i wie w którym dokładnie miejscu ma znaleźć się Polarna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mogę robić źle. Może  to trzeba kilka razy osią RA tam i z powrotem, jak ten gość z filmiku. (Strasznie się z tym pierdzieli i te pokrętła w jego montażu coś nie teges.) Ja robię tak, że jak mi każe obrócić to jadę z komputera czy pilota osią RA, aż program obliczy błąd. Potem program każe niacisnąć next, i kręce pokrętłami, aż mam polar alligment error między 5 a 20" i zamykam program. Może powinienem kilka razy tam i z powrotem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Sebastianus said:

Nie wiem co mogę robić źle. Może  to trzeba kilka razy osią RA tam i z powrotem, jak ten gość z filmiku. (Strasznie się z tym pierdzieli i te pokrętła w jego montażu coś nie teges.) Ja robię tak, że jak mi każe obrócić to jadę z komputera czy pilota osią RA, aż program obliczy błąd. Potem program każe niacisnąć next, i kręce pokrętłami, aż mam polar alligment error między 5 a 20" i zamykam program. Może powinienem kilka razy tam i z powrotem ?

Powiem szczerze, że też nie wiem co tam można źle robić. Ten gość z filmu faktycznie się pierdzieli z korektą Polarnej, ale to szczegół. Teoretycznie pojedyncze przejście raz tej procedury powinno ustawić już w miarę przyzwoicie.
Może masz w montażu coś źle ustawione, półkula południowa czy jakieś takie rzeczy. Po ustawieniu na polarną zrób zdjęcie bez guidingu np. 120s i zobacz jak CI gwiazdy wychodzą. Jak są mocno pojechane to nie masz ustawionego monta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.