Skocz do zawartości

Rho Ophiuchi z 135mm z Bieszczad 05.2022


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

całkiem prosty workflow, ehh chyba kwestia ciemnego nieba :) ja to muszę się nieźle napocić ze zdjęciami z bortle 4 a efekt i tak marny :/

Btw. nie chciałbyś spróbować wrzucić do DeNoiseAI i zobaczyć jak sobie poradzi z szumem? Można ściągnąć za darmo i sprawdzić jak sobie poradzi algorytm. Ciekaw jestem jak w porównaniu do Affinity czy noiseXterminator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Szarlej napisał:

Jak mi się kiedyś zachce zacząć robić zdjęcia nocnego nieba, przeczytam sobie jeszcze raz ten workflow i mi się odechce :rolleyes:

 

 

I tak mam wrażenie, że przy tym materiale jakoś krótki mi ten workflow wyszedł ;) W poprzedniej wersji (przy obróbce Oriona) miałem 26 punktów (razem z podpunktami). I wiadomo - to jednak nie zawsze zadziała tak samo dla różnych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bentoq napisał:

całkiem prosty workflow, ehh chyba kwestia ciemnego nieba :) ja to muszę się nieźle napocić ze zdjęciami z bortle 4 a efekt i tak marny :/

Btw. nie chciałbyś spróbować wrzucić do DeNoiseAI i zobaczyć jak sobie poradzi z szumem? Można ściągnąć za darmo i sprawdzić jak sobie poradzi algorytm. Ciekaw jestem jak w porównaniu do Affinity czy noiseXterminator.

Testowałem Topaz DeNoise AI, ale nie podobało mi się, bo za dużo "dodawał od siebie" i o ile wyglądało to świetnie, to porównując z innymi zdjęciami, od razu widziałem że np. pyły nie są takie jak faktycznie wyglądają. A jednak zależy mi na tym żeby było widać to co faktycznie się tam znajduje

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo12311 napisał:

Zdjął bym zieleń oraz pokazał w mniejszej rozdzielczości.

Będzie lepiej się oglądać.

Bieszczady górą!

Miałem napisać "właśnie nadal nie umiem selektywnie redukować kolorów". Nawet pogrzebałem w Affinity Photo z Selective Color Adjustment (i na kolorze Green zmniejszenie Cyan i Yellow), ale miałem wrażenie że to daje jakiś efekt lokalnie (i w ogóle jakoś zmienianie selektywnie tylko części danego koloru daje mi wrażenie, że mocno zaburzam kolory - ale może do dlatego że tego do końca nie rozumiem).

Natomiast szybko wygooglałem jak zredukować zielony kolor i trafiłem na poradę użycia SCNR. Skojarzyłem, że jest coś takiego w Sirilu. Odpaliłem Sirila i skojarzyłem to z opcją "Remove Green Noise" (ale nie wiem czy to to samo). Uruchomiłem ten algorytm na moim zdjęciu i cud - ładnie zszedł zielony :D I dopiero mając bezpośrednie porównanie do poprawionego zdjęcia widzę jak zazielenione zdjęcie miałem. Chociaż już wcześniej trochę mi nie pasowało, że w okół Anteresa tę mgławicę miałem żółtą a nie pomarańczową. Dziwi mnie trochę, bo w workflow mam że używałem tej funkcji, więc powinienem mieć ten zielony szum usunięty (ale być może coś pomieszałem i jednak tego nie zrobiłem).

Dzięki @pablo12311. Chyba już jest tak jak być powinno? (wrzucam w pełnej rozdziałce - lepiej widać błędy ;) )

 

20220526_APP_Rho_Ophiuchi_135mm_1h12min_lp_crop-scc-St_final04072022_noisext_siril_gnr.thumb.jpg.0582bffdce7b881557391bfdb778b82f.jpg

 

Radzisz wrzucanie w mniejszej rozdzielczości, bo wtedy mniej widać mankamenty, czy kwestia łatwiejszego oglądania zdjęcia na powiekszeniu (bo nie robi tak dużego zooma)?

 

EDIT: Podmieniłem zdjęcie w pierwszym poście na wersję ze zdjętą zielenią. Wcześniej było tam to:

20220526_APP_Rho_Ophiuchi_135mm_1h12min_lp_crop-scc-St_final04072022_noisext.thumb.jpg.9ad914210d75dc1a1d917f8f6575fb04.jpg

Edytowane przez Przemotar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemotar napisał:
  • Stack w APP
  • Crop w SIRIL/APP
  • Usuwanie LP w APP (sprawdzanie w SIRILU jak wygląda na trybie autostretch “histogram”)
  • Background calibration w APP
  • Calibrate star colors w APP (znaznaczyć miejsca tylko tam gdzie są gwiazdy świecące swoim kolorem - bez mgławic i bez zabarwienia mgławicami)
  • Remove green noise w SIRIL
  • Otwarcie w APP i zapisanie z defaultowego stretcha (15% BG, 3 sigma, 2.5% base) z neutralize-BG i saturation
  • Saturacja +100% w affinity
  • Wrzucenie do starnet++ i zrobienie wersji starless
  • Wrzucenie wersji starless do Affinity i zrobienie warstwy stars only (bazowe - starless)
  • Postprocess w affinity:
    1. 2x s-curves
    2. Chroma Denoise 100% (JR Astrophotography Macros)
    3. Luma Denoise 100% (JR Astrophotography Macros)
    4. Enchance Structure 100% (JR Astrophotography Macros)
    5. Enhance Depth & Color 200px (JR Astrophotography Macros)
  • Starless przepuszczony przez noiseXterminator (Denoise 50%, Detail 10)
  • Połączenie gwiazd i wersji starless (Add, z maską na warstwie gwiazd na gwiazdy)
  • rotate L or R
  • resize 50%

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.