Skocz do zawartości

Skarby woźnicy - mozaika


yakson

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ile osób jest to w stanie zobaczyć w całości

Np. ja, bez żadnego problemu, mimo że net mam bardzo wolny (filmy z Netflixa często przeskakują na masakryczną pikselozę, albo kółeczko się zaczyna kręcić bez końca, i trzeba się od nowa logować). Wolę chwilę poczekać i móc oglądać zdjęcie w dużej rozdzielczości, która umożliwia poszukiwanie różnych drobnych kłaczków pomiędzy poszczególnymi gwiazdkami, niż mieć szybko wczytaną wersję po resize, której nawet nie ma sensu powiększać, bo zamiast smakowitych szczególików widać piksele.

 

Dodam, że absolutnie nie popieram nagminnego obecnie wrzucania w maile mało istotnych zdjęć w pełnej rozdzielczości - np. w naszej wspólnocie mieszkaniowej lokatorzy czasem robią jakieś informacyjne fotki, np. niezamkniętej wiaty śmietnikowej, i puszczają takie zdjęcie bez resize’u, ważące 20 Mb - kompletnie niepotrzebnie i bez sensu, bo żeby zobaczyć to, co jest tam ważne, to wystarczyłaby rozdzielczość 800x600 albo i mniej. I potem taki mail ściąga się godzinami. 

 

Ale w przypadku astrofotek uważam brak resize’u za uzasadniony :)

 

Natomiast objętość moich astrofotek sprowadzam do rozsądnej wielkości stopniem kompresji pliku jpg. Na Astromaniaku jest limit 5 Mb, i zwykle udaje się to osiągnąć nie schodząc poniżej 85% stopnia kompresji. Wg mnie taka kompresja nie zaciera szczegółów zdjęcia - a na pewno mniej, niż np. resize do 50% z pełną, stuprocentową jakością. No ale ja nie robię zdięć mgławic, więc być może moje podejście przy mgławicach jest błędne :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca bardzo efektowna, widać, że się przyłożyłeś i sporo czasu poświeciłeś. Fajnie , że pokazujesz w dużej rozdzielczości, jest co zwiedzać.

Niemniej dzięki tej rozdzielczości widać pewne mankamenty.

Odnoszę wrażenie, że będąc zafascynowany możliwościami współczesnego softu poszedłeś o krok za daleko stosując akcje, które nie były niezbędne (większość astrofotografów ten błąd niestety często robi). A konkretnie - zdjęcie jest zbyt mocno odszumione, na dodatek wygląda, że coś kombinowałeś z gwiazdkami chcąc je zmniejszyć/przygasić. I wyszło tak, że przy gwiazdach i ich skupiskach tło jest jaśniejsze, a w rejonach oddalonych od gwiazd ciemniejsze. Efekt ten w połączeniu z nadmiernym odszumieniem mnie osobiście razi i psuje odbiór bardzo fajnego zdjęcia. Cofnij się w obróbce o parę kroków, a będzie dużo lepiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezultat prezentuje się ciekawie.

Jeśli dobrze zrozumiałem z opisu miałeś dwa filtry. Jest to jakoś uzasadnione? Piszę z pamięci ale chyba L-extreme wycina UV i IR. Na kamerze, jeśli dobrze kojarzę, jest clear glass więc chyba nie chodzi o wbudowany?

Wolę oglądać w pełnej skali gdybym miał czekać na pobranie przez okres parzenia kawy. Daje to przybliżony wgląd w możliwości zestawu / nieba i samego fotografującego ;) - mimo, że nie należę do grona kontrolujących krągłości gwiazdek. Zmniejszyć da się zawsze, powiększyć zbyt małe dzieło bez uszczerbku dla wrażeń estetycznych już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RMK napisał:

Rezultat prezentuje się ciekawie.

Jeśli dobrze zrozumiałem z opisu miałeś dwa filtry. Jest to jakoś uzasadnione? Piszę z pamięci ale chyba L-extreme wycina UV i IR. Na kamerze, jeśli dobrze kojarzę, jest clear glass więc chyba nie chodzi o wbudowany?

Wolę oglądać w pełnej skali gdybym miał czekać na pobranie przez okres parzenia kawy. Daje to przybliżony wgląd w możliwości zestawu / nieba i samego fotografującego ;) - mimo, że nie należę do grona kontrolujących krągłości gwiazdek. Zmniejszyć da się zawsze, powiększyć zbyt małe dzieło bez uszczerbku dla wrażeń estetycznych już nie.

Zgadza się, L-extreme również wyrzuci ultrafiolet i podczerwień ale pozwala też na dłuższe i selektywne naświetlania wybranych pasm światła, tutaj Ha i O3. Lextreme wypierze Ci za to gwiazdki z koloru dlatego użyłem UC/IRcut. Wcześniej stosowałem filtr Lpro ale zauważyłem że pomarańczowe gwiazdy strasznie traciły na kolorze, stosuje na ten moment tylko właśnie UV/IRcuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.