Jump to content

Skarby woźnicy - mozaika


yakson
 Share

Recommended Posts

26 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ile osób jest to w stanie zobaczyć w całości

Np. ja, bez żadnego problemu, mimo że net mam bardzo wolny (filmy z Netflixa często przeskakują na masakryczną pikselozę, albo kółeczko się zaczyna kręcić bez końca, i trzeba się od nowa logować). Wolę chwilę poczekać i móc oglądać zdjęcie w dużej rozdzielczości, która umożliwia poszukiwanie różnych drobnych kłaczków pomiędzy poszczególnymi gwiazdkami, niż mieć szybko wczytaną wersję po resize, której nawet nie ma sensu powiększać, bo zamiast smakowitych szczególików widać piksele.

 

Dodam, że absolutnie nie popieram nagminnego obecnie wrzucania w maile mało istotnych zdjęć w pełnej rozdzielczości - np. w naszej wspólnocie mieszkaniowej lokatorzy czasem robią jakieś informacyjne fotki, np. niezamkniętej wiaty śmietnikowej, i puszczają takie zdjęcie bez resize’u, ważące 20 Mb - kompletnie niepotrzebnie i bez sensu, bo żeby zobaczyć to, co jest tam ważne, to wystarczyłaby rozdzielczość 800x600 albo i mniej. I potem taki mail ściąga się godzinami. 

 

Ale w przypadku astrofotek uważam brak resize’u za uzasadniony :)

 

Natomiast objętość moich astrofotek sprowadzam do rozsądnej wielkości stopniem kompresji pliku jpg. Na Astromaniaku jest limit 5 Mb, i zwykle udaje się to osiągnąć nie schodząc poniżej 85% stopnia kompresji. Wg mnie taka kompresja nie zaciera szczegółów zdjęcia - a na pewno mniej, niż np. resize do 50% z pełną, stuprocentową jakością. No ale ja nie robię zdięć mgławic, więc być może moje podejście przy mgławicach jest błędne :)

Edited by Piotr K.
Link to comment
Share on other sites

Praca bardzo efektowna, widać, że się przyłożyłeś i sporo czasu poświeciłeś. Fajnie , że pokazujesz w dużej rozdzielczości, jest co zwiedzać.

Niemniej dzięki tej rozdzielczości widać pewne mankamenty.

Odnoszę wrażenie, że będąc zafascynowany możliwościami współczesnego softu poszedłeś o krok za daleko stosując akcje, które nie były niezbędne (większość astrofotografów ten błąd niestety często robi). A konkretnie - zdjęcie jest zbyt mocno odszumione, na dodatek wygląda, że coś kombinowałeś z gwiazdkami chcąc je zmniejszyć/przygasić. I wyszło tak, że przy gwiazdach i ich skupiskach tło jest jaśniejsze, a w rejonach oddalonych od gwiazd ciemniejsze. Efekt ten w połączeniu z nadmiernym odszumieniem mnie osobiście razi i psuje odbiór bardzo fajnego zdjęcia. Cofnij się w obróbce o parę kroków, a będzie dużo lepiej.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rezultat prezentuje się ciekawie.

Jeśli dobrze zrozumiałem z opisu miałeś dwa filtry. Jest to jakoś uzasadnione? Piszę z pamięci ale chyba L-extreme wycina UV i IR. Na kamerze, jeśli dobrze kojarzę, jest clear glass więc chyba nie chodzi o wbudowany?

Wolę oglądać w pełnej skali gdybym miał czekać na pobranie przez okres parzenia kawy. Daje to przybliżony wgląd w możliwości zestawu / nieba i samego fotografującego ;) - mimo, że nie należę do grona kontrolujących krągłości gwiazdek. Zmniejszyć da się zawsze, powiększyć zbyt małe dzieło bez uszczerbku dla wrażeń estetycznych już nie.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, RMK napisał:

Rezultat prezentuje się ciekawie.

Jeśli dobrze zrozumiałem z opisu miałeś dwa filtry. Jest to jakoś uzasadnione? Piszę z pamięci ale chyba L-extreme wycina UV i IR. Na kamerze, jeśli dobrze kojarzę, jest clear glass więc chyba nie chodzi o wbudowany?

Wolę oglądać w pełnej skali gdybym miał czekać na pobranie przez okres parzenia kawy. Daje to przybliżony wgląd w możliwości zestawu / nieba i samego fotografującego ;) - mimo, że nie należę do grona kontrolujących krągłości gwiazdek. Zmniejszyć da się zawsze, powiększyć zbyt małe dzieło bez uszczerbku dla wrażeń estetycznych już nie.

Zgadza się, L-extreme również wyrzuci ultrafiolet i podczerwień ale pozwala też na dłuższe i selektywne naświetlania wybranych pasm światła, tutaj Ha i O3. Lextreme wypierze Ci za to gwiazdki z koloru dlatego użyłem UC/IRcut. Wcześniej stosowałem filtr Lpro ale zauważyłem że pomarańczowe gwiazdy strasznie traciły na kolorze, stosuje na ten moment tylko właśnie UV/IRcuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.