Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop


Charlie2078

Pytanie

Cześć

 

Mam 16 lat i szukam dobrego teleskopu na początek. Od kiedy mam dostęp do internetu interesuję się astronomią i kosmosem i ostatnio coś mnie poruszyło jeżeli chodzi o prywatne obserwacje i mam ochotę kupić sobie teleskop. Troszkę o tym poczytałem, ale wolę się spytać prawdziwych fanów astronomii o zdanie.

 

Mieszkam w warunkach podmiejskich i niestety niedawno zamontowali lampy na mojej ulicy, ale świecą one w dół a ja mam taras na 3 piętrze. Mam budżet do 2000 zł i chciałbym obserwować planety księżyc i troszkę poza układem słonecznym.

 

Z teleskopów, które znalazłem to:

Bresser Teleskop Maksutova MC 100/1400 EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-100-1400-eq-3/p,54021

 

Bresser Teleskop N 150/1400 Pollux EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-n-150-1400-pollux-eq-3/p,21351

 

TS Optics Teleskop N 150/1400 Megastar EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-150-1400-megastar-eq-3/p,4260

 

Ten trzeci to taki zastępczy za drugi bo ciężko go zdobyć. Jakbyście mogli mi pomóc z decyzją lub zaoferować jakiś inny teleskop to dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Charlie2078,

Unikaj tego Megastara 150/1400. Na moje oko to nie jest klasyczny Newton, ale hybryda z ogniskowa wydłużona soczewką barlowa na stale zabudowana w wyciągu okularowym. Z wielu powodów nie jest to zbyt dobra konstrukcja.

Jeżeli Twój taras nie jest zbyt wąski oraz jak piszesz planujesz wypady poza dom, to może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie klasyczny Newton na Dobsonie, w wersji 6", czyli 152/1200. Bardzo uniwersalny teleskop, niezbyt drogi. Obserwacje na wąskich balkonach są utrudnione o tyle, że trzeba samemu dorobić podstawkę pod teleskop, bo Dobsony mają b. niskie zawieszenie teleskopu na osi podnisienia i w obserwacji nisko nad horyzontem przeszkadza balustrada. Jeśli taras jest szeroki, to po prostu wystarczy się od niej odsunąć.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak @Jarek napisał, Dobson 6" będzie najbardziej uniwersalny do obserwacji Księżyca, planet i DSów (czyli wszystkiego) a sam montaż jest prosty w obsłudze i pozwala na szybkie rozpoczęcie obserwacji; montaże paralaktyczne (EQ) wymagają dłuższej chwili by je wypoziomować i nastawić na gwiazde polarną. Polecam przeczytać Teleskop na balkon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.08.2022 o 20:27, lkosz napisał:

Teleskop ma przelot ok 30mm więc szerokokątne okulary lub z długą ogniskową, albo większe matryce będą lekko winietować.

 

Witam,

przepraszam że wtrącam się do tematu, ale chciałbym zapytać od jakiej wielkości matryce mogą już winietować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Marecki napisał:

 

Witam,

przepraszam że wtrącam się do tematu, ale chciałbym zapytać od jakiej wielkości matryce mogą już winietować ?

Przede wszystkim winietowaniu nie jest winna tyle matryca, co sprzęt optyczny do niej podpięty.

 

Każdy sprzęt optyczny przeznaczony do robienia zdjęć (teleskop, obiektyw) posiada minimalną średnicę przelotu świetlnego, tzw. diafragme. Od jej średnicy zależy to, jaki maksymalny rozmiar matrycy jest zalecany. Większość teleskopów jest tworzona co najwyżej do matryc wielkości APS-C, zaś w przypadku obiektywów standardem jest tzw. pełna klatka (full frame).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.