Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop


Charlie2078

Pytanie

Cześć

 

Mam 16 lat i szukam dobrego teleskopu na początek. Od kiedy mam dostęp do internetu interesuję się astronomią i kosmosem i ostatnio coś mnie poruszyło jeżeli chodzi o prywatne obserwacje i mam ochotę kupić sobie teleskop. Troszkę o tym poczytałem, ale wolę się spytać prawdziwych fanów astronomii o zdanie.

 

Mieszkam w warunkach podmiejskich i niestety niedawno zamontowali lampy na mojej ulicy, ale świecą one w dół a ja mam taras na 3 piętrze. Mam budżet do 2000 zł i chciałbym obserwować planety księżyc i troszkę poza układem słonecznym.

 

Z teleskopów, które znalazłem to:

Bresser Teleskop Maksutova MC 100/1400 EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-100-1400-eq-3/p,54021

 

Bresser Teleskop N 150/1400 Pollux EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-n-150-1400-pollux-eq-3/p,21351

 

TS Optics Teleskop N 150/1400 Megastar EQ-3

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-150-1400-megastar-eq-3/p,4260

 

Ten trzeci to taki zastępczy za drugi bo ciężko go zdobyć. Jakbyście mogli mi pomóc z decyzją lub zaoferować jakiś inny teleskop to dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
  • 1
9 minut temu, Charlie2078 napisał:

Dzięki, ale to nie jest kwestia zbierania a nie wydawania majątku na coś co może się znudzić po kilkuset nocach

https://teleskopy.pl/@1827?gclid=Cj0KCQjw0oyYBhDGARIsAMZEuMvpe-sUnc9Em9OgQPnBb_e1nLWGChylJTpKM07I5FTktd0tGPhOcVkaAoriEALw_wcB

To kup sobie to. A za pozostałą kasę jeden lub dwa okulary z giełdy. W razie W szybko znajdzie nowego właściciela.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Do planet i większości DSów MAK będzie lepszym wyborem, zwłaszcza na montażu EQ3 - ma zredukowaną komę w szerszych polach, mniejszą obstrukcję, jest mniejszy, mniej podatny na podmuchy wiatru, słabiej obnaża wady optyczne okularów, rzadziej wymaga kolimacji. Po dokupieniu lub dorobieniu napędu w RA będzie bardzo dobrym wyborem do planet w dużych powiększeniach bo planeta nie będzie uciekała z pola widzenia. Przy wszystkich wadach montaży paralaktycznych jest to ich dużą zaletą.

 

Tylko na zakupie teleskopu wydatki się nie kończą - ten MAK od SW przychodzi co prawda z dwoma okularami i kątówką, ale jakość tego jest mizerna. Warto dokupić ze 3 tanie plossle i kątówkę, a to jest w sumie 500zł.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
4 minuty temu, Charlie2078 napisał:

Kup Maka. Ten pierwszy teleskop to Newton. A Newton na EQ to tragedia... 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Maki mają tę zaletę, że mają wylot z tyłu (a nie tak jak newtony - z boku) więc są mechanicznie wygodniejsze podczas obserwacji - znaczy co kto lubi, ale wg mnie taka konfiguracja jest wygodniejsza. Maki mają też generalnie mniejsze światłosiły, więc są mniej wymagające jeśli chodzi o okulary - tanie okulary z makami będą w miarę OK, a z newtonami obraz może być niezadowalający. Są to też bardziej kompaktowe i bezobsługowe konstrukcje.

W ogóle to uważam, że tak naprawdę jedyną zaletą teleskopów Newtona jest ich niska cena w przeliczeniu na jednostkę apertury, a w zasadzie wszystko inne jest w nich w jakiś sposób gorsze od innych konstrukcji (czy to refraktorów, czy cassegrainów) i że zaczynają one mieć sens przy nieco większych kalibrach.

 

Nie wiem czy rozważasz zakup teleskopu używanego, ale tu w ten sposób mógłbyś oszczędzić parę złotych, czy też zmieścić się w budżecie z czymś nieco lepszym, niż w założonej cenie kupisz ze sklepu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
11 minut temu, Charlie2078 napisał:

Jeszcze jedna rzecz. Czy Canon EOS da radę do tego podłączyć? 

 

podłączyć (bez obiektywu) się da, wyostrzy nawet bez przedłużek. Teleskop ma przelot ok 30mm więc szerokokątne okulary lub z długą ogniskową, albo większe matryce będą lekko winietować. Do zdjęć napęd już się zdecydowanie przyda.

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Charlie2078 napisał:

Nie dość że mam dwa dodatkowe teleskopy do rozważenia to też niezbyt wiem co jest w tych teleskopach lepsze. A ogniskowa soczewki jest mniejsza więc?

Poczytaj trochę. Tu jest sporo wątków na ten temat. Skoro komuś bardziej doświadczonemu chce się odpisać, to pewnie ma coś do powiedzenia na ten temat. 

Zresztą kolega już odpowiedział po krótce. 

Dodam od siebie, nie kupuj montażu EQ, montaż azymutalny jest bardziej oczywisty i nie zniechęca od samego początku. 

Krótko. Mak 127 daje z swojej natury większe powiększenie i małe(!) pole. Nadaje się do planet i Księżyca ale i DSy ogarnia pod ciemnym niebem. Większe trudności w odnalezieniu obiektu na niebie. Newton 150/750 na AZ4 to teleskop do mniejszych powiększeń i szerszych pól, DSów w kontekście.

Coś za coś. Jedni lubią większe powiększenie inni piękne obrazy szerokich pól gwiezdnych. 

Co Tobie przypadnie do gustu, tego teraz nie wiesz nawet Ty. 

Pierwszy teleskop rzadko zostaje ostatnim. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, kjacek said:

Poczytaj trochę. Tu jest sporo wątków na ten temat. Skoro komuś bardziej doświadczonemu chce się odpisać, to pewnie ma coś do powiedzenia na ten temat. 

Zresztą kolega już odpowiedział po krótce. 

Dodam od siebie, nie kupuj montażu EQ, montaż azymutalny jest bardziej oczywisty i nie zniechęca od samego początku. 

Krótko. Mak 127 daje że swoje natury większe powiększenie i małe(!) pole. Nadaje się do planet i Księżyca ale i DSy ogarnia pod ciemnym niebem. Większe trudności w odnalezieniu obiektu na niebie. Newton 150/750 na AZ4 to teleskop do mniejszych powiększeń i szerszych pól, DSów w kontekście.

Coś za coś. Jedni lubią większe powiększenie inni piękne obrazy szerokich pól gwiezdnych. 

Co Tobie przypadnie do gustu, tego teraz nie wiesz nawet Ty. 

Pierwszy teleskop rzadko zostaje ostatnim. 

Dzięki bardzo pomogłeś i rzeczywiście poczytam trochę jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minutes ago, kjacek said:

Możesz dodać ogłoszenie w dziale Kupię. I patrz na sąsiednie dwa fora, czyli forumastronomiczne.pl i astromaniak.pl. 

Niektórzy polecają olx, ale ja nie mam przekonania. Oczywiście, można sprzęt sprawdzić na miejscu. 

Jeszcze nie jestem pewien którego MAKa wziąć.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-100-1400-eq-3/p,54021

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1795&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20MAK%20127%20EQ%203%202%20BKMAK127EQ3%202

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprzęt optyczny generalnie tani nie jest. MAK127 na EQ3-2 to przyzwoity relatywnie tani teleskop, pozwalający na sporo, na przyzwoitym tanim montażu. Celuj w używki, w Warszawie z pewnością znajdziesz kogoś kto taki teleskop sprzeda i z pewnością znajdziesz kogoś obeznanego z forum, kto pojedzie tam z tobą i ten teleskop sprawdzi przed zakupem. Kupowanie ze sklepu nie jest gwarancją, że nie przyjdzie rozkolimowany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, dobrychemik said:

Skoro już Mak127+EQ3/2 (swoją drogą bardzo fajny zestaw), to koniecznie od razu napęd chociaż w jednej osi. Komfort obserwacji wzrośnie niebywale. Taki napęd jest na 5V i może być zasilany z byle jakiego powerbanka.

Okej to się zastanowię. Na razie jestem podekscytowany samym zbliżaniem się do zakupu.

Jeszcze jedna rzecz. Czy Canon EOS da radę do tego podłączyć? 

Tata pożyczy?

Edytowane przez Charlie2078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Charlie2078 napisał:

Okej to się zastanowię. Na razie jestem podekscytowany samym zbliżaniem się do zakupu.

Jeszcze jedna rzecz. Czy Canon EOS da radę do tego podłączyć? 

Tata pożyczy?

 

Oczywiście, odpowiednia przejściówka kosztuje kilkadziesiąt złotych, a frajda z wykonania WŁASNYCH fotek bezcenna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.