Skocz do zawartości

Amelican i Sadr 135mm z Warszawy


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Przemotar napisał:

Któregoś dnia zastanawiałem się czy założenie filtra UHC (który i tak miałem z wizuala) przed Samyanga 135mm pozwoli robić w miarę przyzwoite fotografie. Setup cały mam, filtr mam, więc wystarczy to wszystko złożyć, ustawić, porobić klatki kalibracyjne, ustawić setup na podwórku i można iść spać. Jak pogoda niepewna albo jest środek tygodnia to rozwiązanie wydaje się idealne - nie trzeba się denerwować że człowiek niewyspany albo że jechało się godzinę w jedną stronę na darmo ;)

Na pierwszy ogień poszedł chyba najbardziej wodorowy region naszego nieba - Mgławica Ameryka Północna (NGC 7000), Mgławica Pelikan (IC 5070) i okolice gwiazdy Sadr.

Samyang 135mmm, nawet przymknięty do f/2.8, z filtrem z przodu niestety i tak daje sporą winietę. Po flatach widziałem że może być z tego lipa i problem z kalibracją. Jednak finalnie wyszło lepiej niż się spodziewałem (aczkolwiek werdykt wydam dopiero jak porównam z podobnym kadrem z materiału bez filtra). Mogłem dopalić gwiazdki bez filtra, ale że był to raczej eksperyment, to nie bawiłem się w dopalanie.

 

Materiał zebrany 20.07.2022 w Warszawie w godzinach 23:33 - 02:05

Canon 6d mod + Samyang 135mm f2@2.8 + filtr Astronomik UHC + SWSA

100x90s = 2h30min, iso1600

Niebo Bortle 7 (18.69 SQM)

 

Jako ciekawostka dodam, że tej nocy temperatura była grubo ponad 20*C. Z metadanych wyciągnąłem, że temperatura czujnika w aparacie na początku sesji wynosiła 32*C i w trakcie nocy spadła do 27*C (na ostatniej klatce sesji). Szum niesamowity :)

 

APP_Amelican_UHC_2h30min_fin16092022.thumb.jpg.6d33caca57c975ac8e7ac27d668ae23f.jpg

 

Jeden z problemów, który miałem przy obróbce to artefakty wokół gwiazd po puszczeniu przez Starnet++ (pierścienie wokół gwiazd). Może ktoś wie jak uniknąć tego w przyszłości?
Czy widać tutaj efekty tutaj jeszcze jakieś wady (oprócz braku koloru gwiazd) wynikające z filtra UHC (i montażu go przed obiektywem)?

Nie byłem też pewien jak mocno podbijać saturację. Zwiększyłem o 20% w Affinity i na tylu zostawiłem, bo przy większych wartościach okolice Sadra były już dla mnie za czerwone. Ale może Wy macie inne zdanie - śmiało piszcie, bo ja sam dopiero próbuję wyczuć jak dobrze balansować nasyceniem kolorów.

Jakiekolwiek rady mile widziane!

 

a może coś w te kolory?
 

APP_Amelican_UHC_2h30min_fin16092022.jpg.548c7ebe8c382cbbe6c92c55f67dc87d.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RomekAstrobaza napisał:

a może coś w te kolory?
 

APP_Amelican_UHC_2h30min_fin16092022.jpg.548c7ebe8c382cbbe6c92c55f67dc87d.jpg

 

Dzięki. Hmm, może i tak nawet lepiej? Nie wiedziałem które zdjęcia brać jakie referencyjne, więc ciężko mi było stwierdzić czy tej czerwieni powinno tyle być czy nie ;) Spróbowałem zrobić coś bliżej tego co Ty zaproponowałeś i wyszło mi tak:

 

APP_Amelican_UHC_2h30min_fin16092022_v2.thumb.jpg.518acda10a9535aab656052ad7056aed.jpg

 

Jestem ciekawy co sądzą inni. Która wersja lepsza: ta z pierwszego postu czy ta tutaj? W której z wersji balans kolorów poprawniejszy?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemotar napisał:

Która wersja lepsza: ta z pierwszego postu czy ta tutaj? W której z wersji balans kolorów poprawniejszy?

 

Zdecydowanie wersja 1 jest poprawniejsza. W wersji 2 histogram się rozjechał i niebieski paskudnie daje po oczach, przynajmniej po moich. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.