Skocz do zawartości

Układ FTDI 232 na USB - jak sprawdzić


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam takie pytanie.

Kupiłem z rok temu kabel usb z konwerterem FTDI 232RL, taki - https://allegro.pl/oferta/konwerter-usb-ttl-uklad-ftdi-ft232rl-9979654199

Usiłowałem z niego zrobić EQDIR'a dla monta AZ GTi, ale nie wyszło. POprostu nie działał.

Teraz polutowałem na DB9 do stertowania Lineara (układ z EQ6 PRO) i tez nie działa.

 

Zanim wyrzucę 200 pln w błoto na prawilny kabel do Lineara i kolejne 200 na kabel do AZ GTi mam pytanie - czy da się sprawdzić, czy mój układ FTDI działa za pomocą np. miernika uniwersalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na szybko VCC, GND, Tx i Rx podłączył do najtańszego arduino, i spróbował je "odnaleźć" po podłączeniu kablem do kompa.

Jak nie będzie śmigać, to jeszcze spróbowałbym podłączyć RTS do CTS.

Jak to też nie będzie śmigać, to jeszcze możesz spróbować takiego kodu:

https://forum.arduino.cc/t/how-to-do-rs232-uart-with-cts-rts/199505/4

 

Ogólnie w tym wątku na forum.arduino jest wszystko co napisałem :)

Jak chcesz możesz kabel podrzucić do mnie to sam to zrobię, albo pożyczę Ci arduino i sam sobie zrobisz ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Bartka , żeby wykonać komunikację przez konwerter jest najpewniejszy.

 

Ja myślę , że biorąc pod uwagę prostą budowę tego typu konwerterów ( przynajmniej tych najpopularniejszych) i fakt, że to chip wykonuje całą robotę  można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że jeżeli konwerter prawidłowo zgłasza się w Menadżerze Urządzeń jako port COM, to wszystko działa jak należy ( selektywna awaria modułów chipa FDTI jest mało prawdopodobna)

 

A dlaczego nie zadziałał EQDir na tym konwerterze?

Niestety montaże bywają mocno wybredne co do jakości komunikacji ( poziomy napięć, ekranowanie, itd...) . To nie Arduino, które "łyka " wszystko. Sam usiłowałem zasterować moim CEM60 przy pomocy takiego taniego chińskiego konwerterka . Zapomnij. Wogóle go nie widział . Zakup dobrego konwertera z prawidłowo poprowadzonym zasilaniem i filtracją  - i wszystko śmiga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy połączyć ze sobą linie RX i TX. Po po podłączeniu do komputera trzeba sprawdzić numer nowego portu RS232. Następnie uruchomić terminal np. program putty gdzie po wpisaniu nr tego portu RS i połączeniu powinniśmy widzieć wpisywane znaki (przez zapętlone nadawanie z odbieraniem) Powinno wystarczyć

RS.jpg.71d602c129105fb87ef654c1ee8a6c13.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Kuba, że to kwestia odpowiedniego zmapowania żył. Ja kabel do HEQ5 zrobiłem sobie sam, jak w cytowanym niżej wątku.

 

 

Jeżeli chodzi o EQ6, to tam jak pamiętam mapowanie kabelków było Rx i Tx było odwrotne. Ale to można wyczytać z instrukcji montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.