Skocz do zawartości

W wolnej chwili


Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś ma wolną chwilę i chce się zabawić. :D

 

Poniżej 10 "zaszyfrowanych" obiektów związanych z astronomią. Kto odgadnie najwięcej?

Przesyłamy tylko jedną odpowiedź (zestaw), bez dosyłania poprawek. Odpowiedzi na PW do godz. 21

 

O miejscach w pierwszym rzędzie decyduje liczba poprawnych odpowiedzi, a następnie kolejność nadesłania odpowiedzi.

 

Przykład:

 

K _ _ E T _ / T _ M _ _ L / 1

 

to oczywiście Kometa Tempel 1

 

ZADANIA

 

1. Planeta

 

_ _ _ _ _ A

 

2. Widoczna w Polsce, między innymi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

_ _ O _ A / _ L _ C Z _ _

 

3. Czasami widać ją gołym okiem, a czasami nie.

 

_ _ R _

 

4. Duży krater na Księżycu.

 

_ _ C H _ _ E _ _ S

 

5. W jednym z gwiazdozbiorów jest alfą, a w innym jedynie epsilonem.

 

_ _ N _ _

 

6. Można go spotkać nad ciepłym morzem, można także na zimowym niebie.

 

_ _ _ B

 

7. Planetoida, którą powinien poznać każdy miłośnik astronomii.

 

_ _ A N _ A

 

8. Była ozdobą styczniowego nieba.

 

_ _ _ E _ _ / _ A _ H H _ _ _ A

 

9. Poza orbitą Neptuna.

 

_ A _ / _ U _ P _ _ A

 

10. Bez podpowiedzi

 

_ _ _ _ Z _ _ / _ _ R _ _ R _ _

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zbliża się do mnie burza i zapewne będę musiał uciekać z netu, więc już kończę zabawę. ;)

 

Odpowiedzi:

 

1. Ziemia

2. Droga Mleczna

3. Mira

4. Archimedes

5. Deneb

6. Krab

7. Urania

8. Kometa Machholza

9. Pas Kuipera

10. Gwiazda Barnarda

 

I wyniki zabawy wg podanych wcześniej zasad.

 

1. Antyqjon

2. Henryk

3. Daria

4. Piotr

5. SSW

6. Radek Grochowski

7. NGC 7841

8. Elwira

9. Jarzyna B.

10. Elic

11. kret

12. DARK

 

Dziękuję za udział w zabawie

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadłem ! A zatem jak spojżymy na listę wyników to zgadły to jeszcze co najmniej 3 osoby. Ja wysłałem swoje odpowiedzi ok 20.50

 

Robert - fajnie się przy tym bawiłem, uważam że poziom był odpowiedni - niektóre odpowiedzi banalne a niektóre (pkt 10) zajęły mi tyle co reszta sumując...

Pozdrawiam i gratuluję Antyqjon!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać miałeś Radku zwoje poskręcane w inną stronę, bo ja Barnardzika odgadłem szybciutko, za to z 10 minut szukałem potwierdzenia, że jest taka planetoida jak Urania, chociaż słówko od razu się dopasowało. Jednak czując, że mogą być podchwytliwe pytania, wolałem się upewnić.

Gorzej jednak, że na Deneb też nie wpadłem od razu... Wstyd mi :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma wolną chwilę może potrenować swoje szare komórki. :D

 

Zasady takie same jak poprzednio. Odpowiedzi przesyłamy na PW.

O miejscach w pierwszej kolejności zadecyduje liczba poprawnych odpowiedzi, a dopiero potem czas ich nadesłania.

 

1. Planeta, czy planetoida? Oto jest pytanie.

 

_ _ _ _ _ N

 

2. Największy z satelitów rzymskiego boga morza.

 

_ R Y _ _ N

 

3. Znana planetoida.

 

_ _ _ S

 

4. Rozdzieliła się niemal na oczach obserwatorów.

 

_ _ M _ _ A / _ I _ _ I

 

5. "Łzy" Św. Wawrzyńca.

 

_ _ _ S _ _ D _

 

6. Jedna z najpiękniejszych gwiazd podwójnych.

 

_ L _ _ R _ O

 

7. Nie jest gwiazdozbiorem, choć wielu tak uważa.

 

_ _ _ _ _ I / _ _ Z

 

8. Gwiazdozbiór letniego nieba, ale inaczej.

 

_ _ E _ Ź _ I _ _ _ K

 

9. Można go spotkać na dalekiej północy, można także w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

 

_ S _ _ M _ _

 

10. Bez podpowiedzi.

 

_ _ _ X _ _ _ / _ _ N _ A _ _ _

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli spływają kolejne odpowiedzi. Jak się okazało mamy dwie znane planetoidy z nazwą czteroliterową i kończące się na -s. Oczywiście uznam i jedną i drugą.

 

Czekam do 21 i ogłaszam wyniki tego "treningu". Treningu, bo szykuję coś innego na wakacje. Osoby, które zaglądają na Astro4u wiedzą o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi:

 

1. Pluton

2. Tryton

3. Eros (lub Iris)

4. Kometa Bieli

5. Perseidy

6. Albireo

7. Wielki Wóz

8. Niedźwiadek

9. Eskimos

10. Proxima Centauri

 

Klasyfikacja

 

1. Henryk

2. BBwro

3. Oskar

4. Lampka

5. Daria

6. Jarzyna B.

7. DARK

8. Elunia

9. Elic

10. kret

 

Jeżeli za pierwsze 10 miejsc przyznam punkty od 10 do 1, to po dwóch zagadkach będzie następująca punktacja:

 

1. Henryk - 19

2. Daria - 14

2. Antyqjon - 10

3. BBwro - 9

4. Oskar - 8

5. Jarzyna B - 7

5. Lampka - 7

5. Piotr - 7

8. SSW - 6

9. Radek Grochowski - 5

10. DARK - 4

10. NGC 7841 - 4

12. Elic - 3

12. Elunia - 3

12. Elwira - 3

15. kret - 1

 

To tylko taki przykład. Już wkrótce (od wakacji) startuje LIGA ASTRONOMICZNA. Zasady przedstawię za kilka dni.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa Roberta świetna i popieram ją całym sercem . Liga działa już na bliżniaczym Forum więc może po treningu by zresetować punktację i zacząć od nowa abyśmy wspólnie mogli się bawić ? Po "Najtrudniejszej zagadce" foto to dobry moment żeby poćwiczyć szare komórki z astro teorii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakacyjna edycja Ligi rozpocznie się za kilka dni. Oczywiście punkty zawodników będą liczone od zera. Ponieważ część osób informowała mnie, że w czasie wakacji wyjeżdża i nie będzie mogła brać udziału w rozwiązywaniu zadań, główne rozgrywki Ligi (mam nadzieję z nagrodami) planuję rozpocząć dopiero od września.

 

Czyli teraz edycja wakacyjna, dla zapoznania się z zasadami i po to, aby je ewentualnie uściślić, a potem edycja główna. Można powiedzieć (porównując do rozgrywek piłki nożnej), że teraz będzie Puchar Inter-Toto, a potem Liga Mistrzów (a niech Cygnus się pośmieje :D ).

 

Nad ostatecznymi zasadami jeszcze się zastanawiam, ale już wkrótce je przedstawię.

 

Jak to wyglądało na A4u:

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5867.0

 

Zasady ulegnął jednak dosyć dużym zmianom. Dotychczas osoba, która odpowiedziała na 7 pytań mogła zdobyć 10 pkt. (jeżeli odpowiedziała pierwsza), a osoba która odpowiedział "tylko" na 6 pytań pozostawała bez punktów.

Teraz będą punkty i za "szybkość" udzielenia odpowiedzi, ale także za "jakość", czyli liczbę poprawnych odpowiedzi.

W tym drugim przypadku sprawa jest prosta. Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym więcej punktów.

Natomiast w pierwszym przypadku zastanawiam się, czy pozostać przy przyznawaniu punktów wg kolejności zgłoszeń, tj. pierwsza osoba - 10 pkt., druga - 9 pkt., czy zrobić limity czasowe, tj. kto nadeśle odpowiedzi w ciągu pierwszych 10 minut otrzymuje 10 pkt., kto w czasie 11-20 minut - 9 pkt. itd.

 

Zadania będą ukazywały się równolegle na obu forach, tak aby wszyscy chętni mogli uczestniczyć w zabawie. Planuję tak jak poprzednio 12 kolejek, z tym że do ostatecznej klasyfikacji będą się liczyły najlepsze rozwiązania z 10 kolejek. To ostatnie dlatego, że może zdarzyć się, że ktoś z jakiegoś powodu nie będzie mógł wziąć udziału w rozwiązywaniu jednego lub dwóch zadań. Ja na przykład muszę "wychodzić" z Internetu w czasie burzy, gdyż już dwa razy po bliskim wyładowaniu "padł" mi modem. <_<

 

A co do nazwy Liga Astronomiczna. Taka przyszła mi do głowy i taka zostanie. Nazwa zabawy to rzecz "wtórna". Nie zastanawiałem się, czy to brzmi dumnie, czy śmiesznie. I nie mam zamiaru się zastanawiać. :D

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bardzo ładnie :rolleyes: Tylko proponuję żeby godzina publikowania zadań na forum była zawsze ta sama. W moim wypadku dostanie sie do kompa graniczy z cudem :ha: A tak to mogłabym sobie zamówić daną godzinę i wywalić wszystkich od kompa na chwilę :lol:. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina na pewno będzie ta sama. Do tej pory była 21, a będzie zapewne 20. Chcę przesunąć o godzinę, tak aby konkurs nie kolidował z godzinami obserwacji nieba. Teraz długo jest jasno, ale w sierpniu szkoda siedzieć przed komputerem, gdy można podziwiać spadające Perseidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.