Skocz do zawartości

M11 i okolica na szeroko


spock

Rekomendowane odpowiedzi

Na jakim gainie zbierałeś materiał? Trochę tych niebieskich gwiazd da się zaznaczyć. 

Zrobiłem linear match, delikatny asinh (2pkt). Potem klasycznie z gwiazdami: find edges, odwróciłem kolor na "negatyw", przyciąłem levelsami, wkleiłem jako nowy kanał i go zaznaczyłem. Skopiowałem gwiazdy do nowej warstwy i podniosłem saturację.

 

 

image.jpeg.40a954d2c52de5d7e615d1dd804f97a2.jpeg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

Na jakim gainie zbierałeś materiał?

Gain 100. Faktycznie u Ciebie widać więcej niebieskiego. Rozumiem, że nie robiłeś żadnego DBE/ABE? Wydaje się, że prawa strona leci w niebieski. Z drugiej strony braki kolorów u mnie to pewnie właśnie kwestia widocznego niebieskiego w modelu i innego rozciągania. Dzięki opis procesu z gwiazdami. Podejdę jeszcze raz.

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

Czy fakt, że zdjęcie jest praktycznie pozbawione koloru to celowy zabieg?

Nie.

5 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tak zupełnie na marginesie to są mgławice z katalogu Barnarda a nie Bernarda. Innymi sprawami koledzy już się zajęli…

Dzięki, poprawione.

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, spock napisał:

z Katalogu Barnard`a

To może wywal jeszcze ten apostrof, bo jest zbędny. Jakaś plaga ostatnio tych apostrofów :( Apostrof przy odmianie obcych wyrazów dajemy tylko wtedy, gdy wyraz kończy się na literę niewymawianą. Np. „zgubiłem iPhone’a”, ponieważ ostatnie „e” w słowie „iPhone” jest niewymawiane (mówimy „ajfon”). W przypadku katalogu Barnarda ostatnie „d” jest normalnie wymawiane, więc „Barnard” odmienia się bez apostrofu - „z katalogu Barnarda”. Tak samo jak np. „zdjęcia z RedCata” (nie „RedCat’a”), „tuning iOptrona” (nie „iOptron’a”) czy „sprzedam Taira” (nie „Tair’a”). To tak tylko na marginesie ;) A zdjęcie bardzo fajne wg mnie, bardzo lubię ten rejon i też go mam w kolekcji, tyle że z DSLR-a. 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 5
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 22:34, spock napisał:

Hej, Chciałbym przedstawić to co udało mi się uzyskać z materiału zbieranego w lipcu z Krety. W sumie jest to tylko 110x60 zbierane za pomocą Samyanga 135 (na F2), Az-GTi oraz ASI2600MC. Na zdjęciu widać m.in.  M11 oraz ciemne mgławice z Katalogu Barnarda (B111). Resize ~2x

 

final_1_PS_reduced_resize.thumb.jpg.4ec665201a1cfeb9df423b72571ba33c.jpg

 

final_1_PS_Annotated_resize.jpg.faf69559f47534ed4c9fe9f4192795f1.jpg

 

 

Nie ukrywam, że próbowałam obrobić ten materiał prze kilka tygodni i na koniec ciężko mi powiedzieć na ile podejście jest poprawne. Dlatego poniżej kilka słów o obróbce i głównych problemach.

 

1. Akwizycja. Niestety moja kamera miała fabrycznie źle ustawiony tilter... Chyba trochę to widać w lewym dolnym rogu. Wyszło po fakcie :)

2. Kalibracja w Pix (WBPP). Niestety w trakcie kalibracji wyszło, że nie do końca zadziałał dithering (za małe ruchy). W kilku miejscach widać hot pixele których nie udało się usunąć. Możliwe, że kolejne podejście z korekcją kosmetyczną włączoną by pomogło.

3. Minimalny Crop.

4. DBE

W tym miejscu spore problemy. Tak naprawdę nie wiem jak poprawnie rozłożyć punkty. Na koniec starałem się lokować je na obszarach z małą gęstością gwiazd pomijając obłoki pyłów. Księżyc był na blisko horyzontu ale założyłem, że ewentualny gradient mógł się pojawić po prawej stronie.

 

Tak wyglądały ostateczne próbki (kolor zmieniony dla widoczności).

dbe.png.daad45bcb0e47be6a4b6a5e81db70fe0.png

 

 

Tak wyglądał model. Możliwe, że w wyniku tego modelu straciłem niebieski kolor gwiazd w lewej dolnej sekcji.

 

1198873491_Zrzutekranu2022-10-12212244.png.d0622e6346393d8369fe9efc37f3f891.png

 

Pytanie jak zrobić to lepiej?

 

5. SCNR

6. Background Neutralization z obszarem zaznaczony w ciemnych mgławicach (nad B111 lub prawy górny róg).

7. PCC bez neutralizacji

8. NxT (0.75,0.15)

9. STF Stretch (linked)

10. Korekcja poziomów dla G i B, równanie do R. Po STF po prostu ciemne obszary miały ewidentnie mocniejszy sygnał w G i B. Nie wiem dlaczego, może to kwestia błędnego DBE? Po tych zabiegach całość osiągała "docelowy" kolor. Brakuje trochę zróżnicowania na gwiazdach... Może za dużo pomarańczowego ale w tym obszarze może tak to wygląda? Nie jestem pewien.

11. DarkStructureEnhance

12. Starnet++ v2

13. PS, Camera Raw, kontrast, clarity, i delikatnie vibrance i saturation ( +5, może za delikatnie). Reintegracja gwiazd bez zmian i powrót do Pix.

14. Star reduction (Bill Blanshan) s = 0.35

 

Prośba o sugestie co można by zrobić lepiej i w jaki sposób. Stack tak na około tydzień od publikacji. https://drive.google.com/drive/folders/1E6YfhJ5wV_smCIlYxtT1UpvZBHDA0p9Z?usp=sharing

 

 

 

 

takie 2 moje wizje :)

 

1.jpg

 

2.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.