Skocz do zawartości

[DIY] Adaptacja nasadki mikroskopowej Carl Zeiss Jena do standardu 1,25"


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedna uwaga - jeśli chodzi o solidność nasadki i "przyjazność" dla osoby rozbierającej/regulującej ją, to jest to opcja niemal doskonała - żadna znana mi nasadka (Sky-WAtcher, William Optics, Baader Maxbright, TS Grossfeld) nie mają do tej z Jeny nawet startu....

FX309219.JPG

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_G te tuleje okularowe to jakaś standardowa część?

Planowałem przerobić swoją też w ten deseń. Mam taką przerabianą przez J.Pł. i jest trochę za mały zakres kolimacji.

 

Te nasadki dają delikatny, ciepły zafarb, ale jakość obrazów jest na prawdę dobra. No i mechanika nie do porównania z nasadkami produkowanymi pod astro. Swoją używam z GSO Plosslami 25mm.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bartolini napisał:

@Marcin_G te tuleje okularowe to jakaś standardowa część?

Planowałem przerobić swoją też w ten deseń. Mam taką przerabianą przez J.Pł. i jest trochę za mały zakres kolimacji.

Jeśli na Aliexpress kupujesz kolimator 1,25" to dorzucają adapter 1,25"/2". Po obcięciu tulei 2" masz gotową oprawę do nasadki bino.

Niestety bez precyzyjnego ogniskowania w helikoidzie

https://pl.aliexpress.com/item/33044241300.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.c12c1bf9RwWU8e&algo_pvid=94399427-c96b-410a-afbc-8dc7374c370a&algo_exp_id=94399427-c96b-410a-afbc-8dc7374c370a-2&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"67384178290"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!286.19!143.07!!!!!%402100bde716665993066108884e871e!67384178290!sea&curPageLogUid=RzEAwat6Ujcv

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kompas napisał:

No tak, Barlowa należało wyrzucić, ale wyrzucając pryzmat odchylający pozbawiłeś nasadkę wygodnych obserwacji ziemskich (widokowo przyrodniczych) a do tego ta nasadka jest znakomita.

Pryzmat, który był i tak nie dawał obrazu prostego - tylko odchylał wiązkę o 30o. A po użyciu pryzmatu Amiciego będę miał obraz o poprawnej orientacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Pryzmat, który był i tak nie dawał obrazu prostego - tylko odchylał wiązkę o 30o. A po użyciu pryzmatu Amiciego będę miał obraz o poprawnej orientacji.

A co przeszkadza  w użyciu tego pryzmatu odchylającego wraz z pryzmatem Amiciego, chodziło mi tylko o to że z tym pryzmatem odchylającym  obserwacje ziemskie będą bardziej komfortowe,a obraz bedzie w dwóch osiach całkowicie ziemski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kompas napisał:

A co przeszkadza  w użyciu tego pryzmatu odchylającego wraz z pryzmatem Amiciego,

- niekorzystne wydłużanie toru optycznego

- dodatkowe szło w układzie.

Pójdę drogą klasyczną: nasadka będzie 1,25", z opcją użycia w diagonalu 90o lub pryzmacie Amiciego 45o

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Modyfikacja zakończona, pierwsze obserwacje już za mną - jest bardzo fajnie. Nasadka bino Carl Zeiss Jena nie jest może demonem transmisji (stare powłoki) ale ostrość / kontrast obrazu w zasadzie bez strat.... Poniżej jeszcze kilka zdjęć pokazujących anatomię, w szczególności główną tuleję będącą osią nasadki, po dołączeniu noska 1,25" 

DSC08087.JPG

DSC08088.JPG

DSC08089.JPG

DSC08090.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.