Skocz do zawartości
  • -1

Sprzęt


Konrado4

Pytanie

Dzień dobry, chciałem zapytać odnośnie sprzętu dla osoby początkującej oraz o wskazanie kilku miejscówek w obrębie Mazowsze gdzie można przeprowadzić fajne obserwacje. 
pierwsze pytanie miałem odnośnie sprzętu, czy wybrałem odpowiedni i czy spełni moje oczekiwania. 
znalazlem takie w moim przedziale cenowym (niestety powyżej 2-3 tysięcy będę mieć ciężko kupić sprzęt pozatym nie wiem czy jest sens)

1. https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-ac-70-700-mercury-az-2/p,5000?utm_medium=cpc&utm_term=5000&utm_campaign=2211&utm_source=froogle&gclid=EAIaIQobChMIiIKIkreZ-wIVVuqyCh27wAP9EAQYDCABEgJeQvD_BwE&utm_content=
2. https://m.ceneo.pl/24748830;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&shop=332137683&gclid=EAIaIQobChMIiIKIkreZ-wIVVuqyCh27wAP9EAQYESABEgL8afD_BwE
3. https://allegro.pl/oferta/teleskop-opticon-constellation-pro-90f1000eq-11704891580?offerId=11704891580&inventoryUnitId=tLgvhLMeYQGW5TNEfcBlkQ&adGroupId=OGUwM2I5MDQtYzZlNy00OTA5LWFmNjAtMDUzMTRlMzI0NjBiAA&campaignId=Y2Y3NmUzZDYtOTc4MS00N2VjLThkNzAtYmUxYjhiMzNmYmRlAA&sig=f784e97b4cc4b746bc9ae26b09d7cfa7&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=EAIaIQobChMIiIKIkreZ-wIVVuqyCh27wAP9EAQYBSABEgKoo_D_BwE

Chciałem zapytać kogoś kto ma szersza wiedzę odnośnie tego co mogę zobaczyć przez owe teleskopy ? Czy będzie ciężko je ustawić na konkretne miejsca takie jak: Saturn, Jowisz, andromeda, czy coś bliżej.

 

dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Odnośnie nr-u 3, to na bank ma on źle dobrane okulary, niepotrzebnie żyłujące powiększenia ponad potrzeby i możliwości: 20 mm z teleskopem o f = 1000 mm daje 50x i to jest b. wysokie powiększenie minimalne, z małym polem widzenia utrudniającym szukanie obiektów (zdecydowanie lepszy byłby 25-32 mm jako podstawowy okular). Do tego słaby szukacz, zaledwie 6x25 mm.

Na drugim końcu Kellner 4 mm to jakiś horror - 250x powiększenie! Z 90 mm apertury lepiej nie przekraczać 180x (a nawet mniej), a jeżeli montaż jest niezbyt sztywny, to jeszcze obserwacje położą drgania. 6 mm byłby w sam raz.

Co do reszty się nie wypowiem, bo nie miałem tego wynalazku w rękach. Tu tylko komentuję oczywistości, wynikające z podanej specyfikacji.

1. jest b. mały, ograniczone możliwości. Niemniej fajna zabawka na początek pasji. Montaż AZ2 pod tę tubę jest OK., ale trzeba się go nauczyć używać - kluczowe jest prawidłowe użycie mikroruchu w osi podniesienia (pokrętło na tzw. pręcie stabilizacyjnym). Z tego co wiem wiele osób sobie z tym nie radzi, a to prosta konstrukcja. Tuba nie może być zbyt dobrze wyważona, bo wygeneruje luzy na tym mechanizmie (powinna lekko ciążyć do tyłu, by był minimalny docisk); trzeba dokupić 3-ci okular do planet (5-6 mm),  2. byłaby OK., teoretycznie najlepszy bo największy, ale montaż EQ2 pod tej wielkości tubę b. słaby; okulary dobrze dobrane, ale trzeba 3-ci do planet kupić (to i tak norma w wielu zestawach startowych, w tym 1. )

 Aha, przed wyborem konkretnego sprzętu trzeba określić warunki jego eksploatacji, bo to kluczowe przy wyborze:

-miasto/wieś/przedmieścia

-stanowisko obserwacyjne pod domem/gdzieś dalej; jaki transport (parter/schody,dojście piechotą/jazda autem - daleko/blisko)

-ewentualne stanowisko na balkonie - jedyne czy nie, jaka wystawa (kierunek) balkonu

Itd., itp.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1827&lunety=Teleskop Sky Watcher N 152 1200 DOBSON 6 aka Dob 6 Classic 150P

Tutaj masz niewiele droższy teleskop ( od trzeciej Twojej propozycji ) którym będziesz miał moc zabawy i który w razie ,,W" w miarę dobrych pieniążkach odsprzedasz.

 

 

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.