Skocz do zawartości

Listopadowy Wschód Księżyca w Pełni - 8/11/2022 :)


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! :) 

Dziś przedstawiam Wam najbardziej spontaniczną akcję w historii mojej pasji - Wschód Księżyca w Pełni nad Beskidami. Zachęcam do komentowania! ;) 

8/11/2022 16:40 

Dziś wypadała Listopadowa Pełnia. Niebo cały dzień było bezchmurne, więc domyślałam się, że i tak będzie też wieczorem. Około 10 min przed wschodem wpadłam na pomysł. A co gdyby tak iść na polanę, i to zaobserwować? Więc nie zastanawiając się długo, ubrałam się, wzięłam moją mamę i tak wybrałyśmy się na okoliczną polanę obok mostu. Dotarłyśmy. Nad okoliczną górą Chrobaczą Łąką, świeciła jasna, żółtawa kula. To Srebrny Glob. Widok N I E S A M O W I T Y :D Od razu wyciągnęłam nowy statyw i zamontowałam Nikona Coolpixa B700. Fajny aparat, nadaje się też do astro - 60x zoom ;) Następnie widok przez nowy mono okular - też bardzo fajny :) Przy okazji zaliczyłam Jowisza z księżycami i parę samolotów. Powoli niebo stawało się coraz bardziej usiane gwiazdami, przez co trzeba było powoli się zbierać. Potwierdził to komunikat ,,wyczerpana bateria!!!'' :) 

Co do zdjęć, zrobiłam trochę 'zwykłych', drzewno/krzakowych, kadrowych, jak i typu 'odwrotne selfie' ;)

Zresztą, co ja będę gadać, zobaczcie sami! 

Czystego nieba, 

Milena :) 

DSCN9523.thumb.JPG.2c344c4e902dacf523d592dc99abf250.JPGDSCN9524.thumb.JPG.da8ef1c7dc9721825a64b483bd72f5ea.JPGDSCN9476-01.thumb.jpeg.1bdda11ffd4c443da028f1b2d6665891.jpegDSCN9478-01.thumb.jpeg.5a53d652115fb5f81be3d18ddbcd85a9.jpegIMG_20221108_165804.thumb.jpg.174b62e14625257fa275b97acdc395c8.jpgIMG_20221108_165457.thumb.jpg.cd4077b67798fdf9ad0133f8551981b5.jpg

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Milenko, gdyby dwa pierwsze zdjęcia "szarego kapturka" były bez błysku, a ze statywu i z dłuższym czasem naświetlania, byłoby duuuużo fajniej. Co to za Beskid?

Dzięki za rady :) Tak naprawdę to moje początki w ogóle z statywami, czasami naświetlania itd... ;) Beskid Mały :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

Milenko, gdyby dwa pierwsze zdjęcia "szarego kapturka" były bez błysku, a ze statywu i z dłuższym czasem naświetlania, byłoby duuuużo fajniej.

 

a mi się podobają zdjęcia z błyskiem - widać że patrzysz w tym samym kierunku co osoba oglądająca zdjęcie - na Księżyc :original:

 

A odnośnie piątego zdjęcia - czy tam na prawo w dół od Księżyca jest krzyż na Chrobaczej Łące ? To tak blisko ? 

Ja zawsze jak robię zdjęcie smartfonem - sprawdzam obiektywik czy nie ma na nim smug, w razie czego przecieram - to minimalizuje odbłyski w dwie strony od silnych świateł.  

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja.

Rozważ poproszenie św. Mikołaja o jakiś aparat z trybem manualnym i z ostrzeniem manualnym, dzięki temu wskoczysz na wyższy level.

Jeżeli sprawia Ci to frajdę, masz potencjał i zapał, może warto to wykorzystać? :)

Trzeba by jedynie dobrać do tego jakiś fajny obiektyw (pewnie nie da takiego zooma, ale pozwoli Ci zdobyć trochę praktyki i doświadczenia). Ktoś z forum na pewno by doradził.

Dobieranie odpowiednich parametrów ogarniesz szybko.

 

W tych kompaktach jak robisz zdjęcie Księżyca/Słońca i po drodze masz drzewa, to zawsze wyostrzy Ci na drzewa (sam mam ten problem, bo mam podobnego kompakta).
Ewentualnie spróbuj ustawić ostrość na najdalszy widoczny obiekt, wciśnij przycisk migawki do połowy, powinno to spowodować zablokowanie ostrości i wtedy przesuń aparat na obiekt docelowy (cały czas trzymając przycisk do połowy). I dopiero wtedy wciśnij do końca.

Jeżeli się uda, to po skierowaniu aparatu na Księżyc widoczny za drzewami, wcześniej zablokowana ostrość, powinna być na Księżyc a nie na drzewie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AviatorL napisał:

Fajna relacja.

Rozważ poproszenie św. Mikołaja o jakiś aparat z trybem manualnym i z ostrzeniem manualnym, dzięki temu wskoczysz na wyższy level.

Jeżeli sprawia Ci to frajdę, masz potencjał i zapał, może warto to wykorzystać? :)

Trzeba by jedynie dobrać do tego jakiś fajny obiektyw (pewnie nie da takiego zooma, ale pozwoli Ci zdobyć trochę praktyki i doświadczenia). Ktoś z forum na pewno by doradził.

Dobieranie odpowiednich parametrów ogarniesz szybko.

 

W tych kompaktach jak robisz zdjęcie Księżyca/Słońca i po drodze masz drzewa, to zawsze wyostrzy Ci na drzewa (sam mam ten problem, bo mam podobnego kompakta).
Ewentualnie spróbuj ustawić ostrość na najdalszy widoczny obiekt, wciśnij przycisk migawki do połowy, powinno to spowodować zablokowanie ostrości i wtedy przesuń aparat na obiekt docelowy (cały czas trzymając przycisk do połowy). I dopiero wtedy wciśnij do końca.

Jeżeli się uda, to po skierowaniu aparatu na Księżyc widoczny za drzewami, wcześniej zablokowana ostrość, powinna być na Księżyc a nie na drzewie.

Cześć :)

Dzięki za rady. W przyszłym roku postaram się zrobić lekki upgrade sprzętu :)

Co do tych zdjęć Księżyca za drzewami, był to efekt specjalny (takie zdjęcia mi się po prostu podobają ;) ) Ale dzięki za tą radę z wyostrzaniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ja dawno temu Coolpixa P100, i o ile pamiętam spokojnie można było manualnie ostrzyć (odgrzebałem stare zdjęcie).

Mam teraz dużo lepszy aparat (Fuji xt30), ale żeby do niego dokoptowac teleobiektyw dający porównywalne przybliżenie z tymi superzoomami to chyba już duże koszty:)

DSCN5414.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2022 o 23:27, stratoglider napisał:

a mi się podobają zdjęcia z błyskiem - widać że patrzysz w tym samym kierunku co osoba oglądająca zdjęcie - na Księżyc :original:

Dziękuje :)

W dniu 8.11.2022 o 23:27, stratoglider napisał:

A odnośnie piątego zdjęcia - czy tam na prawo w dół od Księżyca jest krzyż na Chrobaczej Łące ? To tak blisko ? 

Tak, dokładnie ten krzyż :) Mieszkam niedaleko, praktycznie przy Beskidach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.