Skocz do zawartości

Pies Davisa, czyli ciekawy asteryzm w Byku :)


Milena Niemczyk

Widziałeś/aś kiedyś Psa Davisa?   

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Widziałeś/aś kiedyś Psa Davisa?

    • Tak
    • Nie
    • Nie pamiętam/Nie wiedziałem/am że to asteryzm


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, lukost napisał:

Właśnie spojrzałem przez lornetkę 12x56, przy wschodzącym Łysym. Fajny kundelek. ;) Nie znałem tego.

Fajnie, że udało ci się go zaobserwować :) Właśnie planuje dziś też na ten asteryzm zapolować :D Cieszę się, że dzięki mnie trochę więcej osób dowiedziało się o tym układzie ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lukost napisał:

No i widzisz, lata całe obserwowałem rozmaite wynalazki z katalogów Abella, Hicksona czy Arpa, a coś tak oczywistego mnie ominęło. ;)

Noo, ja o Psie Davisa dowiedziałam się z Stellarium/F4/Asteryzmy :) Swoją drogą jest wiele takich ciekawych, mało znanych asteryzmów, tj. np. Świąteczna Gęś w gromadzie Melotte 20 ;) albo Głowa Meduzy przy Perseuszu :D Chyba nigdy w żadnych książkach astro nie czytałam o takich asteryzmach :D 

Może zrobić osobny temat o nietypowych asteryzmach...?

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

Fajnie, że udało ci się go zaobserwować :) Właśnie planuje dziś też na ten asteryzm zapolować :D Cieszę się, że dzięki mnie trochę więcej osób dowiedziało się o tym układzie ^_^

    

     Polecam świetny artykuł: "Asteryzmy? A co to?", napisany niedawno przez naszego admina @Paether, twórcę serwisu Astrofan. Na końcu artykułu znajdziecie bogatą listę linków, do tematów o asteryzmach.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, suchyy napisał:

    

     Polecam świetny artykuł: "Asteryzmy? A co to?", napisany niedawno przez naszego admina @Paether, twórcę serwisu Astrofan. Na końcu artykułu znajdziecie bogatą listę linków, do tematów o asteryzmach.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Oczywiście, również polecam! :D W ogóle na AstroFanie są świetne artykuły astro ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

Noo, ja o Psie Davisa dowiedziałam się z Stellarium/F4/Asteryzmy :) Swoją drogą jest wiele takich ciekawych, mało znanych asteryzmów, tj. np. Świąteczna Gęś w gromadzie Melotte 20 ;) albo Głowa Meduzy przy Perseuszu :D Chyba nigdy w żadnych książkach astro nie czytałam o takich asteryzmach :D 

 

Twórcy Stellarium ogólnie bardzo radośnie podchodzą do nazewnictwa. Asteryzmy swoją naturą spokojnie pozwalają na taką samowolkę, ale skąd w Stellarium niektóre przedziwne nazwy gromad, to nie mam pojęcia. Skoro już tak linkujemy do mojego bloga, to o nazwach w Stellarium też coś kiedyś było (wybrałem 50 najdziwniejszych moim subiektywnym zdaniem) ;)

https://astrofan.pl/co-mozna-znalezc-w-stellarium/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.