Skocz do zawartości

Wenus 2023


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

A jakie długie ekspozycje i gain?

Gain 140, ekspozycji nie pamiętam, ale dobrałem tak żeby histogram był na 70%.

Mam więcej materiału, to może coś jeszcze wyjdzie.

Jedno zdjęcie wrzuciłem na szybciocha :) Bo to pierwsza moja Wenus z tej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Czy koniecznie trzeba robić zdjęcia (film) w formacie SER? Nie mogę naklepać FITSów?

Łatwiej mi na tym drugim formacie ocenić ekspozycje, czy podejrzeć co się robi...


Jedną z korzyści nagrywania SER (albo ogólnie filmów) jest różnica w obsłudze jednego / wielu plików przez PiPP.
Przynajmniej na moim komputerze, wczytanie kilku / kilkunastu tysięcy plików do PiPP celem stabilizacji obrazu, zajmuje dobre kilkanaście (albo i więcej) minut.
Wczytanie jednego pliku, jest operacją błyskawiczną.

PS. Pliki SER też możesz szybko podejrzeć: https://sites.google.com/site/astropipp/ser-player

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,  no "wczytanie" SERa zawierającego tyle samo klatek potrwa tak samo długo :)

 

Może pójdę na kompromis - zacznę w FIT i sprawdzę ekspozycję, a potem przełączę na SER i będę zbierał :)

W sumie jasność Wenus po zachodzie Słońca nie będzie się zmieniać, co najwyżej tło ściemnieje a to nie ma znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie,  no "wczytanie" SERa zawierającego tyle samo klatek potrwa tak samo długo :)


Może wyraziłem się nie precyzyjnie, sam proces zaznaczenia (celem dodania do PiPP) kilku / kilkunastu tysięcy klatek zajmuje bardzo długi czas (tak jak napisałem, jest to nawet czas kilkudziesięciu minut).

Być może jest to efekt pracy z PiPP poprzez emulator Windows (Crossover), czyli nie występujący u użytkowników pracujących natywnie na Windows.

Zaznaczenie i wczytanie pliku SER. bez względu na liczbę klatek jest operacją błyskawiczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Czy koniecznie trzeba robić zdjęcia (film) w formacie SER? Nie mogę naklepać FITSów?

Łatwiej mi na tym drugim formacie ocenić ekspozycje, czy podejrzeć co się robi...

Możesz, tylko wygenerowanie pliku FITS dla każdej klatki zajmie dużo więcej czasu, niż zapisanie tych danych jako SER - jak focisz z dłuższym czasem naświetlania, to nie robi to różnicy, ale planety się nagrywa z prędkością kilkuset klatek na sekundę nawet, bo seeing (i potem się obrabia tysiące czy dziesiątki tysięcy takich klatek), więc marnowanie czasu na przetworzenie danych i ich zapisanie oznacza, że sporo ich stracisz już podczas samej rejestracji. Przy planetach chcemy, żeby było jak najszybciej - oczywiście w granicach rozsądku, żeby było poprawnie naświetlone - ale w przypadku Wenus to pewnie można zjechać z czasem klatki nawet poniżej milisekundy.

Stąd możesz sobie pobrać odtwarzacz SERów, ale przecież wszystkie parametry, histogram i podgląd normalnie widzisz w czasie nagrywania, więc nie wiem co chcesz oceniać zaglądając do zapisanego pliku. A tutaj poczytaj sobie o poszczególnych formatach plików, z ich wadami i zaletami.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię teraz próby w domu i niestety przy kadrze jakim mógłbym zapasem objąć obie planety leci trochę więcej niż 1kl/s przy rozdzielczości <> 9Mpx.

 

Przypuszczam, że robienie takiego kadru jest bez sensu i lepiej objąć pojedynczą planetę - wtedy ilość klatek/s na pewno wzrośnie.

Zobaczę za kilka godzin jak to wygląda...

 

Ps. Przypuszczam, że dość trudno jest na histogramie ocenić jaką wartość mają punkty obrazu na małej tarczy planety - pewnie byłoby otworzyć plik i sprawdzić punktowo...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić tak, że nagrać obie planety razem - nie musi być ładnie, tylko żeby ustalić ich wzajemną pozycję - a potem użyć ROI i zarejestrować je już osobno z odpowiednimi parametrami i złożyć ładny obrazek w postprodukcji. Zresztą i tak trudno będzie dobrać odpowiednie parametry, żeby Neptun był widoczny, a Wenus nieprześwietlona.

 

Edit: ewentualnie możesz zrobić taką sztuczkę (zakładając, że masz w miarę nową kamerę z matrycą CMOS): jak obrócisz kamerę tak, że obie planety będą w kadrze "poziomo" (czyli linia je łącząca będzie równoległa do dłuższej krawędzi matrycy), to ROI możesz ustawić w ten sposób, żeby obejmował tylko ten pasek z planetami i niewiele więcej - czyli żeby był niski i szeroki. Ilość klatek na sekundę zależy przeważnie tylko od wysokości ROI, więc może być szeroki na całą matrycę, ale jak będzie miał tylko kilkadziesiąt pikseli wysokości, to prędkość rejestracji będzie bardzo duża.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ps. Przypuszczam, że dość trudno jest na histogramie ocenić jaką wartość mają punkty obrazu na małej tarczy planety - pewnie byłoby otworzyć plik i sprawdzić punktowo...

W SharpCapie jest narzędzie "histogram" i można sobie w nim zaznaczyć obszar, który Cię interesuje. Ale nawet bez tego, po prostu patrząc na histogram całego kadru, widzisz czy jest OK, czy nie - bo planeta będzie jasna, a tło po prostu czarne, nawet jak będziesz nagrywać o tej 17 czy 18 dzisiaj; zresztą to można nawet wizualnie ocenić po prostu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.