Skocz do zawartości

Gain, offset, pojemność studni itd. Kto pomoże wyjaśni pojęcia.


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

proszę pomóżcie wytłumaczyć pojęcia (lub podeślij jakieś linki)  gain, offset, pojemność studni, ciemny prąd,clipping,  jakie są zależności po między nimi i jak zmiana któregoś z czynników wpływa na zdjęcie.  :) 

Temperatura sensora i czasy naświetlania - w tej chwili mam ustawione na -10 i przeważnie 300s ekspozycje. 

 

Malo wiem na ten temat, zajmuje się astrofotografią od roku, wcześniej przed wiele lat wizual, ale doszedłem do wniosku że spróbuje sił w astrofoto i zajrzę dalej. 


Kupiłem we wrześniu Asi 533mc pro color i wiem, że nie wykorzystuje w pełni jej potencjału. 

 

Moj zestaw:

WO ZS 81 apo + flattener (ogniskowa 447, f5,5)

zwo Asi 533 mc color

sw heq5 pro

zwo Asiair plus

zwo Asi 120 ms

wo uniguide 32

zwo EAF

 

poniżej moje ostatnie zdjęcie, właściwie test Asiair plus, bo to mój ostatni zakup. Miałem tylko chwile na testy bo pogoda nie rozpieszczę ostatnio :(

 

Stack z 14 zdjęć po 300s z filtrem Optolong UHC
stackowanie i wstępna obróbka w Siril, Topaz Denoise. Bez klatek kalibracyjnych.

 

Proszę identyfikacje ewentualnych problemów. 

 

z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Łukasz

CFB99F81-7B44-4935-B285-ABA3DE9AFB1A.jpeg

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Afur napisał(a):

Bez klatek kalibracyjnych.

 

Rób klatki kalibracyjne. Bez tego nie ma co nawet podchodzić do materiału.

Miałem poprosić o pojedynczą klatkę i surowy stack, ale jak nie ma klatek kalibracyjnych to moim zdaniem nawet nie ma co próbować obrabiać tego materiału.

EDIT: Z pojedynczej surowej klatki w sumie można wyciągnąć jakieś wnioski, więc możesz taką wrzucić. Ale do stacka to już z pełną kalibracją klatek.

 

Edytowane przez Przemotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek moze te wykresiki. https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi533mc-pro-color 

z tego co wiem najlpiej uzywac kamer z domytslnym ustawieniem gain/offset. to nie sa jakies magiczne suwaczki, które wuciagną 100x wiecej z kamery. cos za cos i tego nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset to wartość, która przesuwa histogram w prawą stronę. Sygnał na histogramie nie jest zarejestrowany "gładko", szum odczytu powoduje, że pojawiają się na histogramie wartości bardziej "odchylone" w lewo i prawo. Te odchylone w lewo mogłyby dosięgnąć wartości 0, co powoduje utratę informacji, czego nie chcemy. Offset temu zapobiega. Możesz swoją kamerę podłączyć do komputera, uruchomić FireCapture czy Sharpcapa i skierować obiektyw np. na ścianę. Ustaw czas ekspozycji na taki, żebyś miał histogram gdzieś w połowie i zmieniaj offset. Zobaczysz w praktyce na histogramie, co się dzieje. 

 

gain jest wzocnieniem sygnału wyrażonym w dB, a to oznacza, ze jest stosunkiem czegoś do czegoś. W zależności od producenta gain ustawiasz w 1 dB lub 0,1dB i obliczany jest wzorem 20*log(in/out). 

Plik Ci wyjaśni na czym polega. Możesz zapamiętać, że gain 60 to x2, gain 95 to x3, itd. Rozdzielczość na wykresie jest dość mała, bo skok napięcia jest co 0,4. Możesz sobie dowolnie manipulować wartościami. 

 

 gain.xlsx

 

Pojemność studni to maksymalny ładunek, jaki jest w stanie zarejestrować piksel, a ten ladunek jest następnie przetworzony na jakąś wartość za pomocą ADC. Jeśli osiągasz maksymalną wartość, piksel jest "spalony" (clipping). Oczywiście studnia jest stała niezależnie od gainu, ten powoduje tylko, że albo cała jest użyteczna (gain 0) albo np. tylko połowa przy wzmocnieniu x2 czyli gain 60. 

 

Jeśli chcesz zbierać klatki, na których ma być zarejestrowany kolor gwiazd, możesz ustawić sobie gain 250 (x18) i sprawdzić klatkę 10 sek. Jeśli mnóstwo gwiazd będzie spalone, skróć czas, np. do 5 sek i sprawdź ponownie. Jeśli zaakceptujesz taką wartość, możesz przejść na gain 0 i podnieść czas 18 razy, czyli 90 sek. Szkoda nocki na sprawdzanie, czy 10 min będzie ok, 7 a może 5. Asiair ładnie pokazuje co się dzieje na wykresie. 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak totalnie upraszczając, dla kamery ASI2600, przyjmując że lighty robimy przy gainie 100:

ustawiając gain 300 skracamy czas 10x

ustawiając gain 500 skracamy czas 100x

 

Czyli jeżeli nie przepalamy gwiazd przy parametrach 8s, 500 to ligchty możemy klepać 800s, 100  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2023 o 17:34, dobrychemik napisał(a):

Optolong UHC to nie jest filtr astrofotograficzny - przepuszcza podczerwień powodując rozmycie obrazu gwiazd. Musisz dołożyć filtr uv/ir cut lub po prostu wymienić UHC na coś przeznaczonego do astrofoto.

Jaki filtr proponujesz, jaki jest warty uwagi ? 
Zwo uv/ir cut 2” jie jest drogi ale czy jest coś wart ?

Czy może lepiej poczekać i kupić Optilong l-pro??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Cokolwiek, byle nie przepuszczał podczerwieni :)

 

Mam problem z dołożeniem filtra. Bo nie za bardzo wiem gdzie go wkręcić. Mam szufladke na filtry 2” No ale tam już jest uhc, pomiędzy poszczególne elementy się nie da, albo ja nie wiem jak. 
Poniżej zdjęcie mojego zastawu. 

 

36C356BC-7B53-40B2-B2DD-906720B303B3.jpeg

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.