Skocz do zawartości

Kto ma doświadczenia z zestawem "Lunt 50mm + B1800"?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Lunt 50 w każdym przypadku jest kłopotliwy do foto. To sprzęt typowo wizualny i wstawienie kamery wymaga gimnastyki z regulacją odległości od matrycy - sklepowy układ ma na mały back fokus do kamer np. ZWO ( typowo 17,5 mm) . No i ma słaby wyciąg helikalny. Ja od razu wymieniłem go na taki https://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/moonlite-wyciag-okularowy-cm-mini-lunt-50/p,52646

A i tak Tomcio dorabiał mi pierścienie.

Ja miałem Lunta 50 double stack z B 600, i jak już go oswoiłem to z kamerką ASI 178 MM całkiem ładnie działał.spacer.png

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Lunt 50 w każdym przypadku jest kłopotliwy do foto. To sprzęt typowo wizualny i wstawienie kamery wymaga gimnastyki z regulacją odległości od matrycy - sklepowy układ ma na mały back fokus do kamer np. ZWO ( typowo 17,5 mm) . No i ma słaby wyciąg helikalny. Ja od razu wymieniłem go na taki https://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/moonlite-wyciag-okularowy-cm-mini-lunt-50/p,52646

A i tak Tomcio dorabiał mi pierścienie.

Ale ten zestaw z mojego linku to chyba w ogóle nie ma własnego wyciągu helikalnego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz spojrzałem - to nie jest teleskop słoneczny tylko opcja do Lunta 50 single stack. Brakuje etalonu głównego regulowanego ciśnieniowo, filtra ERF i paru innych drobiazgów.

Ja dokładnie taki etalon miałem, ale jako drugi, a nie wiem czym one się oprócz sposobu regulacji ( ten ma prymitywny mechanizm ze śrubką a głowny jest regulowany ciśnieniowo) różnią.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Teraz spojrzałem - to nie jest teleskop słoneczny tylko opcja do Lunta 50 single stack. Brakuje etalonu głównego regulowanego ciśnieniowo, filtra ERF i paru innych drobiazgów.

Ja dokładnie taki etalon miałem, ale jako drugi, a nie wiem czym one się oprócz sposobu regulacji ( ten ma prymitywny mechanizm ze śrubką a głowny jest regulowany ciśnieniowo) różnią.

Sugerujesz, że ten zestaw po założeniu "przed" i "za" refraktor, nie jest gotowym setupem do obserwacji?

przedni element (biały walec z aprturą 50mm) opisany jest jako H-alpha filter

tylny element (w diagonalu) to Blocking filter.

To czego jeszcze nie ma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Właściwego etalonu. Ten jest bardzo prymitywny, to w zasadzie dwie płytki szklane z jednej strony na zawiasie z blaszki a z drugiej na śrubce.

Dwie płytki szklane jak każdy etalon, pozostaje tylko kwestia sposobu strojenia. 

 

5 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Próbowałeś tak wykorzystać drugi etalon Lunta?

Lunta nie, ale Coronado kiedyś próbowałem. 

 

 

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ja podejrzewam że Lunt stracił zbyt na te etalony bo one są koszmarnie drogie i teraz wmawia wszystkim że to jest coś co z normalnej tuby zrobi teleskop słoneczny.

Ja wolałbym w takiej sytuacji Daystara

W zasadzie to zrobi z normalnej tuby teleskop słoneczny bo wszystkie niezbędne do tego elementy ten zestaw zawiera (etalon z wbudowanym ERF + BF). Co innego cena, rzeczywiście już bardziej opłaca się Daystar. Lunt to zaledwie 50mm, Quarka można wsadzić nawet 150mm i więcej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.