Skocz do zawartości

Dbl Per (C14) czyli powrót do gwiazd


diver

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Grzędziel napisał(a):

Piękne te Twoje gwiazdeczki.

 

Dzięki Piotr. A mówiłeś zdaje się, że nie przepadasz za spajkami... ;)

W sumie w tym materiale gwiazdy są trochę przepalone, bo wtedy jeszcze eksperymentalnie stosowałem gain 180. Więc musiałem bawić się w nieco subtelną obróbkę. Z pewnego doświadczenia widzę, że w gwiazdkach lustro robi swoje. Tym bardziej, że ten klasyk wpasował się idealnie w FOV mojego setupu. Więc (odpoczywając od komety ;)) z przyjemnością do niego wróciłem.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

Dzięki Piotr. A mówiłeś zdaje się, że nie przepadasz za spajkami... ;)

Nie przepadam za dużymi spajkami i jestem uczulony na sztucznie dorabiane z refraktorów. Twoje są bardzo fajne.

Będę musiał z resztą spajki polubić bo w planach zakup dużego lustra.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

Nie przepadam za dużymi spajkami...

 

Akurat tych to można się z Newtona łatwo pozbyć: https://www.cloudynights.com/topic/803119-removing-diffraction-spikes-on-a-newtonian-telescope/
Bawiłem się tym w 8". Gwiazdki są wówczas bardziej "puchate". 

 

@diver świetnie się prezentują te diamenciki! 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diver napisał(a):

 

No wiem, wiem... 12". ;) To ma być RC zdaje się?

 

Jeszcze nie podjąłem decyzji, ale raczej skłaniam się do Newtona f/4. W grze jest jeszcze Orion ODK 12" (piekielnie drogi) i GSO RC 12". Tylko boję się dwóch rzeczy: kolimacji (zero doświadczeń) i wielkiej skali wynikającej z dwumetrowej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Grzędziel napisał(a):

Jeszcze nie podjąłem decyzji, ale raczej skłaniam się do Newtona f/4. W grze jest jeszcze Orion ODK 12" (piekielnie drogi) i GSO RC 12". Tylko boję się dwóch rzeczy: kolimacji (zero doświadczeń) i wielkiej skali wynikającej z dwumetrowej ogniskowej.

 

Też rozmyślam o większym lustrze i dłuższej ogniskowej. No wiesz: galaktyki i mnóstwo małych mgławic i planetarek. Na 12" raczej się nie szarpnę, ale myślę o 10". Raczej nie Newton bo uzysk na ogniskowej przy f5 byłby tylko 25%. Poza tym fizyczna tuba Newtona jest potwornie długa. Myślę o RC 10", ale to już ogniskowa 2 m, więc skala wymagająca. Można jeszcze poszukać sensownego reduktora np. 0,67. Cóż, jak się chce focić małe obiekty...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.