Skocz do zawartości

ISS


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Niezwykle jasne i okazałe, a nawet majestatyczne, było wczorajsze przejście ISS. Widocznosć od horyzontu po horyzont, w okolicach południka najszybciej i najjaśniej. Wg. heavens-above jasnością (nie pamietam, chyba -1,4) nie dorównywało Jowiszowi (-1,9). Ale ja odniosłem wrażenie że w szczytowym punkcie było znacznie jasniejsze od Jowisza! W lornetce stacja wywoływła ogromną aberracja chrom.

 

Swoją drogą, ciekaw jestem technik które pozwalają cyknąć zdjątka ISS z detalami konstrukcji jakie się czasami widuje. Jakieś programowalne napędy pozwalające ustawić prędkość i trajektorię? A może można jakoś prościej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykle jasne i okazałe, a nawet majestatyczne, było wczorajsze przejście ISS. Widocznosć od horyzontu po horyzont, w okolicach południka najszybciej i najjaśniej.  Wg. heavens-above jasnością (nie pamietam, chyba -1,4) nie dorównywało Jowiszowi (-1,9). Ale ja odniosłem wrażenie że w szczytowym punkcie było znacznie jasniejsze od Jowisza! W lornetce stacja wywoływła ogromną aberracja chrom.

 

Swoją drogą, ciekaw jestem technik które pozwalają cyknąć zdjątka ISS z detalami konstrukcji jakie się czasami widuje. Jakieś programowalne napędy pozwalające ustawić prędkość i trajektorię? A może można jakoś prościej?

 

Blueeee... 10 stopni nad horyzontem! I tak przez kolejne dni!

Przedwczoraj była wyżej ale mi chmurkami niebo zaciągnęło i kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blueeee... 10 stopni nad horyzontem! I tak przez kolejne dni!

Przedwczoraj była wyżej ale mi chmurkami niebo zaciągnęło i kicha.

 

Cygnusie! Jakie 10° nad horyzontem? Popatrz na maksymalną wysokość.

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.a...CET&satid=25544

 

Dzisiejszy przelot.

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8533.9018906093

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie! Jakie 10° nad horyzontem? Popatrz na maksymalną wysokość.

 

Heh... Alfa i Omega - początek i koniec.

Zapomniałem o ZŁOTYM ŚRODKU! :Boink:

 

Przepraszam za dezinformację co do KOLEJNYCH DNI! :notworthy:

 

Sprytnie zacytowałeś DRUGI dzisiejszy przelot, popatrz na pierwszy, max 26 stopni.

Wczoraj pierwszy przelot miał chyba max 18 stopni a na następne nie chciało mi się czekać więc szczegóły umknęły mojej uwadze.

 

Przedwczoraj wydrukowałem mapkę, cały czas NIZIUTKO, na obszarze NIEWIDOCZNYM z mojej domowej lokalizacji.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcia ISS. www.analemma.de następnie astrofotografie następnie satelliten.Oprocz tego masa linków .Idiot cyfrowakiem c220 też sie da zrobić ale kwestia czy na jednym zdjęciu jest poruszenie czy to baterie słoneczne nurtuje mnie do dzisiaj .Coś jak na poruszenie to zbyt symetryczne.Oczywiście interpolacja doprowadzona do "kostek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też udało się wczoraj zaobserwować ISS. Gdy ją zobaczyłem odrazu na niebie wycelowałem w nią teleskop. W wyciągu siedział akurat SWAN 15mm więc pole miałem duże i udało mi się ją prowadzić przez pewien czas. Kształtem przypominała dwa połączone wierzchołkami kwadraty. Musze powiedzieć że zrobiła na mnie dość duże wrażenie, może dlatego, że w teleskopie przy takim powiększeniu widziałem ją pierwszy raz.

 

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy widziałem ISS dwukrotnie, najpierw przed północą jakies 25 stopni nad południowym horyzontem i w okolicach godziny 1 po północy kiedy przeszła przez zenit. Złapałem jak zwykle za podręczne MTO11CA i obserwowalem dopóki się dało. Widziałem jaskrawy obiekt kształtem zbliżony do kwadratu o rozmiarach mniej więcej połowy tarczy Jowisza, ale zbyt jasny żeby sie rozeznać w detalach. Obiektyw trzymalem w ręku oparty o krawędź Veluxu i tak sobie prowadziłem, jeszcze regulując ostrośc w trakcie. To trudna obserwacja tym bardziej że nie planowana, bo właśnie kładlem się spać.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jaskrawy obiekt kształtem zbliżony do kwadratu o rozmiarach mniej więcej połowy tarczy Jowisza, ale zbyt jasny żeby sie rozeznać w detalach. 

 

Miałem dokładnie te same wrażenia. Patrzyłem przez 50cm dobsa. Ogniskowa 2350 mm i okular 31 mm co daje około 76 razy. Wbrew pozorom prowadzenie tego teleskopu nie jest az tak trudne. Udało mi się mieć ISS w polu mniej wiecej przez 40 procent czasu przelotu. Widac było coć przypominającego kwadrat. Ale jak pisał Lemarc zbyt jasny. Nastepnym razem założę filtr polaryzacyjny, którym bardzo mocno zredukuję jasność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziś znowu piękny przelot... i poprzedzony flarą Irydium (choć niezbyt mocną).

Max wysokość 76* zadowoliłaby chyba nawet Cygnusa :D Chwilę potem przeszła blisko epsilonów w Lutni. Byłem zaczajony z Yukonem na średnim powerze (50x) i choć przeleciała przez sam środek pola to tak szybko że :kupa: zobaczyłem. Chyba w takiej sytuacji (szybki ruch + spory power) Dobsoniak spisałby się najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziś znowu piękny przelot... i poprzedzony flarą Irydium (choć niezbyt mocną).

Max wysokość  76* zadowoliłaby chyba nawet Cygnusa  :D Chwilę potem przeszła blisko epsilonów w Lutni. Byłem zaczajony z Yukonem na średnim powerze (50x) i choć przeleciała przez sam środek pola to tak szybko że  :kupa: zobaczyłem. Chyba w takiej sytuacji (szybki ruch + spory power) Dobsoniak spisałby się najlepiej.

A ja bezskutecznie od dwu nocy USIŁUJĘ dojrzeć ISS gołym okiem i przez lornetkę. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem około godz. 23.30, znowu "szła" przez zenit i poraz kolejny obserwowalem ja przez MTO11CA(56x). Początkowo miałem nie ostry obraz, ktory był wyraźnym owalem, później, kiedy ISS przemieściła sie na wschód jej kształt spłaszczył sie w formę poziomego przecinka, zapewne dlatego że obserwowałem ją z boku.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Szła prawie na mojej szerokości

Mój dom:16,48,20 E 52,39,12N

Iss 51.63.74 na wysokości 347 km niziutko z zachodu na wschód. Wynika z symulacji że musiała to być 23.40. Naprawdę bardzo ładnie wyglądała jasne świtło, statyczny ruch, i całkowity brak dźwięków he he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem około godz. 23.30, znowu "szła" przez zenit i poraz kolejny obserwowalem ja przez MTO11CA(56x). Początkowo miałem nie ostry obraz, ktory był wyraźnym owalem, później, kiedy ISS przemieściła sie na wschód jej kształt spłaszczył sie w formę poziomego przecinka, zapewne dlatego że obserwowałem ją z boku.

Też patrzyłem GOŁYM okiem i przez MEADE... KICHA.... chyba tracę wzrok (może od nadmiernej ilości postów?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też patrzyłem GOŁYM okiem i przez MEADE... KICHA....  chyba tracę wzrok (może od nadmiernej ilości postów?).

Zawsze można zrobić tak:

1) skorzystać ze szczegółowych mapek przelotu na havens-above (dających się powiększać oraz przesuwać wzdłuż trajektorii)

2) znaleźć na mapkach jakiś charakterystyczny punkt trajektorii i odp. czas przejścia. Np. wczoraj ISS przeleciał się po Arkturze (chyba o 22:13), a przedwczoraj nieopodal epsilon Lyrae (chyba o 23:17 or so).

3) zaczaić się i wpatrywać w to miejsce o czasie podanym na ww. mapkach.

 

W ten sposób musi się udać (jesli tylko jest widiczność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisek dla Cygnusa.

Np. dzisiaj ISS przeleci prawie dokładnie przed Vegą o 22:40:15 - oczywiście dla współrzędnych mojego mjejsca obserwacji. Sprawdź jak będzie to w twoim przypadku. Nawet jestem ciekawy jak daleko minie Vegę względem twojego miejsca - przy okazji sprawdzimy paralaksę. Może być spora bo w końcu ISS będzie wtedy dość blisko (dystans rzędu kilkuset km).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla porównania wieczorny przelot ISS w:

 

Gdańsku:

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8538.8608298839

 

Warszawie:

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8538.8610856771

 

Krakowie:

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8538.8609559099

 

u Cygnusa :D :

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8538.8612579935

 

okazuje się, że z przelotem przez Cygnusa :D (prawie zakryje Deneb)

 

 

A w okolicach Legionowa zakrycie Wegi :D

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8&Mouse=?100,92

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Chciałem sie Was poradzić , bo mam taki oto problemik. Używam programu Cartes du Ciel wer. 2,75. Dawniej gdy chciałem uaktualnić przeloty satelitów wchodziłem w odnośnik w tym programie , który łączył mnie ze stroną Mike Mc Cants . Tam były do pobrania Visual.tle i Iridium.tle ,które wklejało się do folderu z programem Ciel. Noi właśnie teraz wchodząc na stronę nie ma ani visual ani iridium . A moje pytanie to jak uaktualnić w tym programie przeloty satelitów m.in. ISS ? Dzięki z góry za pomoc. Pozdrawiam Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje pytanie to jak uaktualnić w tym programie przeloty satelitów m.in. ISS ? Dzięki z góry za pomoc. Pozdrawiam Paweł.

 

Niestety nie wiem jak to się robi w CdC.

 

Ale coś w zamian :D

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.a...CET&satid=25544

 

 

http://www.heavens-above.com/iridium.asp?l...ik&TZ=CET&Dur=7

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.