Skocz do zawartości

Gromada Galaktyk w Pannie i Łańcuch Markariana - topo i materiał poznawczy


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Noo, Sławek, ale SUPER smaczek na drugie śniadanie!!!

 

:like::like::like:

 

... nareszcie astronomia przez A! Na razie (co mnie cieszy i mam nadzieję, że tak zostanie) bez międlenia ;) na okrągło tylko o tym, czy kolorki wyszły lepiej gorzej, czy może całkiem do d..., jak w większości krótkich, kilku zdaniowych wrzutek na tym forum, gdzie autor często nie zada sobie nawet odrobiny trudu, żeby podać na wstępie choćby podstawowe, ale kompletne dane!

    

    Przeczytałem i pooglądałem z wielką przyjemnością i czekam na więcej.

 

:brawo:

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS

Mirek, nie prowokuj międlenia;) bo już czasami mdłości od tego dostaję. Choć przypuszczam, że zaraz Ktoś z tym ponownie wyskoczy i taki fajny temat zostanie popsuty. :(

Dzięki @Grzędziel za właściwe i rozważne podejście do zagadnienia! :D

 

Sławek, mógłbyś pod diagramem dopisać konkretnie źródło/link, skąd to pochodzi, z góry dzięki.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

Szkoda, że tak mało materiału. Dopal co najmniej 10 godzin luminancji i wyciągnij te wszystkie mikro kłaczki.

 

To tylko zajawka, przygotowana podczas kolejnej pochmurnej nocy. Będę oczywiście zbierał. Może 10 godzin L mi się nie uda, ale chociaż 6?... ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, suchyy napisał(a):

Mirek, nie prowokuj międlenia;) bo już czasami mdłości od tego dostaję. Choć przypuszczam, że zaraz Ktoś z tym ponownie wyskoczy i taki fajny temat zostanie popsuty.

Przepraszam. Zawsze mogę usunąć komentarz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Przepraszam. Zawsze mogę usunąć komentarz ;)

 

Niczego nie usuwaj, bo finalnie walka z kolorem będzie. :)

Z mojego (krótkiego co prawda jeszcze) doświadczenia wynika, że zrobienie dobrego mono to pryszcz w porównaniu ze zrobieniem dobrego koloru. Trzeba zebrać więcej dobrego materiału, zrobić dobrze kolory i dobrze potraktować je luminancją. Kupa roboty. Dlatego między innymi tak skrzętnie docenia się walor fotografii mono. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2023 o 00:50, diver napisał(a):

 

Niczego nie usuwaj, bo finalnie walka z kolorem będzie. :)

Z mojego (krótkiego co prawda jeszcze) doświadczenia wynika, że zrobienie dobrego mono to pryszcz w porównaniu ze zrobieniem dobrego koloru. Trzeba zebrać więcej dobrego materiału, zrobić dobrze kolory i dobrze potraktować je luminancją. Kupa roboty. Dlatego między innymi tak skrzętnie docenia się walor fotografii mono. ;)

 

 

W dniu 18.02.2023 o 12:00, suchyy napisał(a):

Mirek, nie prowokuj międlenia;) bo już czasami mdłości od tego dostaję

 

Eh Jurku, zupełnie nie to miałem na myśli. Myślałem, że na tyle mnie znasz, że zauważyłeś iż nie należę do osób międlących (cóż za piękne słowo :P) - wcale nie miałem tu na myśli tego co mi imputujesz. Żadne gwiazdki za kolorowe, suwaczek w lewo, histogram w prawo.

 

Na co chciałem zwrócić uwagę, to dosyć duża trudność w rzeczywistym odzwierciedlaniu kolorów tej drobnicy w Łańcuchu Markariana. Ja wiem, że Sławek będzie ostatnim, który by tu zebrał za mało koloru czy na odwal, ale to naprawdę trudna sztuka dać im wszystkim sensowne barwy. Znajdź mi 5 naprawdę dobrych fotografii tego obszaru, gdzie oprócz Galaktyki Oczy (NGC 4438) udało się naprawdę sensownie oddać kolory pozostałych galaktyczek nie należących do grupy eliptycznych. Sam z czystym sumieniem wskazałbym może to zdjęcie:

 

https://www.astrobin.com/full/400191/0/

 

A osobiście poległem na łańcuchu (niczym pies na wiejskim podwórku)... No dobra, już nie międlę :D

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.