Skocz do zawartości

Pytanie o Newtona


kompas

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Newtona Meade 114/ 910 z wyciągiem 0, 965. Teleskop z różnych względów bardzo mi odpowiada. ostatnio zajrzałem do LG , jest ono sfatygowane tak że nawet nie opłaca się go umyć, choć obraz z okularem 20mm daje całkiem dobry. takie lustro jest jednak nie do zdobycia, można jednak kupić LG 114/900. Pytanie jest takie: co się stanie z parametrami tego teleskopu gdybym zdecydował się na zamianę tych luster, ewentualne koszty są nieistotne.Mógłbym skrócić tubus ale tego też nie chcę robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Pytanie o Newtona
5 godzin temu, astrokarol napisał(a):

Dasz 4-8mm grubości podkładki i nic się w sumie nie stanie.

 

Nie jest to wersja z barlowem ?

Dźęki za podpowiedź , czyli jak dobrze rozumuje będę potrzebował 3 podkładki i 6 śrubek, dłuższych od orginalnych o grubość podkładek  Barlowa w teleskopie nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz F napisał(a):

Podeślij zdjęcie lustra , może wystarczy naparować nowe warstwy? , drobne, pojedyncze ryski nie przeszkadzają i takie lustro pracuje dobrze.

Z tym naparowaniem to więcej kłopotu niż korzyści, poza tym lustro a w zasadzie dwa,  bo dodają wtórne, już zamówione cena 127 zł.Pozostaje mi czekać i przygotować cele w/g wskazówek Astrokarola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepowe luźno sprzedawane części optyczne , zwłaszcza te tańsze , potrafią mieć kiepskie dokładności i spore naprężenia wewnętrzne. 

 

Z naparowaniem wcale nie ma tak wiele kłopotu , a korzyści są istotne , zwłaszcza jak zamówisz wykonanie tych lepszych warstw 96%.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o czym Wy tu piszecie przecież to zwykły sferyczny Newton 114mm do obserwacji wizualnych, po prostu z pewnych względów mi się podoba, te względy to:   montaż widłowy  i statyw z którego nie trzeba odkręcać półeczki  by przenieść go przez drzwi balkonowe na balkon.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompasie, słuchaj Mateusza 😉, jeśli mówi że lusterka ze sklepu na zmianaę są słabej jakości to pewnie tak jest, cieszy Cię teleskop to przeparuj lusterka albo i popraw ich dokładność (Mateusz też tu pomoże) i będziesz miał ładniejsze obrazy. 12 cm Newtonik ATM Mateusza wymiata, chociaż wadą jest brak lustra fluorytowego. A czemu nie podmienisz sobie rurki na taką z wyciągiem 1,25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kompas napisał(a):

Ludzie o czym Wy tu piszecie przecież to zwykły sferyczny Newton 114mm do obserwacji wizualnych, po prostu z pewnych względów mi się podoba, te względy to:   montaż widłowy  i statyw z którego nie trzeba odkręcać półeczki  by przenieść go przez drzwi balkonowe na balkon.

 

Przecież nikt Ci nie karze zmieniać teleskopu. Chodzi o to, że możesz mieć nadal wszystko to samo ale z odświeżonym lustrem (a może nawet dać lepsze obrazy).

 

10 godzin temu, biedronek napisał(a):

Jeśli soczewki na fluorycie są takie dokładne to dlaczego nie robi się luster fluorytowych?

 

Dokładność nie wynika z fluorytu jako takiego a szlifu i projektu kształtu soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2023 o 22:00, kompas napisał(a):

……ewentualne koszty są nieistotne…….

 

Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem że skoro koszty są nieistotne to teleskop ma jakąś wyjątkową wartość sentymentalną lub jest cenną pamiątką skoro jesteś gotowy przeznaczyć na niego nielimitowany budżet.

 

Jeśli tak nie jest to sobie go odpuść i kup nowy, już z porządnym wyciągiem o takich wymiarach żeby pasował Ci na balkon bo ekonomicznie to totalnie nieopłacalne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, biedronek napisał(a):

Jeśli soczewki na fluorycie są takie dokładne to dlaczego nie robi się luster fluorytowych?

Bo lustro odbija światło, a soczewka to światło przechodzące. Zupełnie inne parametry mają znaczenie. 

Własności fluorytu by nie zostały wykorzystane. Fluoryt ma mały współczynnik załamania światła... Główna jego cecha nie miałaby zastosowania przy lustrach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

Bo lustro odbija światło, a soczewka to światło przechodzące. Zupełnie inne parametry mają znaczenie. 

Własności fluorytu by nie zostały wykorzystane. Fluoryt ma mały współczynnik załamania światła... Główna jego cecha nie miałaby zastosowania przy lustrach.

 

Nie bierzesz pod uwagę, że fluoryt może mieć większą adhezję do srebra niż szkło, co może pozwolić na produkcję srebnych luster fluorytowych. 

Edytowane przez biedronek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.