Skocz do zawartości

PowerBox


Kajojk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Zrobiłem sobie taki mały powerbox . Zasilany zasilaczem 12V 300W 25Amper.

W środku pudełka jest mały rozdzielacz taki jak w linku: https://sklep.avt.pl/praktyczny-rozgaleziacz-zasilania-z-szybkozlaczkami-zaciskowymi-zmontowany.html

Mój problem polega na tym że jak podłączyłem wszystkie urządzenia tzn: montaż NEQ6 , kamera chłodzona , 2 grzałki , oraz mini komputer . Zasilanie z 12V zrobiło się 11,5V i niestety montaż podczas próby ruszenia odmówił posłuszeństwa.

Co mogę zrobić żeby podbić napięcie , czy wystarczy jeszcze włożyć przetwornicę step-up?? Czy może do kitu jest ten zasilacz.

Wielkie dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam Kamil

20230327_201952.jpg

20230327_202019.jpg

20230327_202048.jpg

20230327_211843.jpg

20230327_211903.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał(a):

Zmierzyć napięcie przy montażu. Z fusów nikt nie wywróży. To że jest 11.5V przy braku obciążenia na zasilaczu, nie znaczy, że montaż też tyle dostaje. Dodatkowo w całej tej druciarni brakuje bezpiecznika.

Tak przy montażu jest 11.5V jeśli wszystko podłącze tzn. grzałki, komputer,kamera chłodzona i montaż. I są bezpieczniki szklane w tych białych elementach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najpierw trzeba znać / pomierzyć jaki pobór prądu mają wszystkie wymienione odbiorniki (  może się okazać, że zasilacz jest zbyt małej mocy - z reguły jego parametry i wydajność są sporo niższe niż deklarowane.

2. Już "na oko" widać, że źle dobrane są gniazda zasilające odbiory.

3. W zależności od wielkości prądów obciążenia dobrać właściwe przekroje przewodów i zminimalizować ich długości.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nekro nikt nie wywróży - musisz również zmierzyć napięcie, najlepiej odkręcając pokrywę montażu, na PCB, gdzie podłączone są przewody zasilające. Spadek napięcia DC o 1V jest akceptowalny, mierząc w tym samym miejscu napięcie AC nie powinno mieć dużych wartości, dziesiątki miliwoltów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lkosz napisał(a):

@Nekro nikt nie wywróży - musisz również zmierzyć napięcie, najlepiej odkręcając pokrywę montażu, na PCB, gdzie podłączone są przewody zasilające. Spadek napięcia DC o 1V jest akceptowalny, mierząc w tym samym miejscu napięcie AC nie powinno mieć dużych wartości, dziesiątki miliwoltów.

Pytanie też czy spadek napięcia nie jest wyższy przy obciążeniu - wtedy może się okazać, że bez obciążenia jest akceptowalne 11V a już przy "chodzących" silnikach będzie niżej i *upa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz 12V 25A jest dość mocny bo przy urządzeniach, które wymieniłeś nie przekroczysz pewnie 6A. Jestem prawie pewien, że spadek napięcia masz gdzieś na kablach - w pudełku albo na kablu zasilającym montaż. Trzeba spokojnie zmierzyć napięcia na wyjściu z zasilacza, na gnieździe zasilającym i na wtyczce od strony montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sidiouss napisał(a):

Pytanie też czy spadek napięcia nie jest wyższy przy obciążeniu - wtedy może się okazać, że bez obciążenia jest akceptowalne 11V a już przy "chodzących" silnikach będzie niżej i *upa :)

tak, zapomniałem o tym napisać - pomiar robimy PRZY OBCIĄŻENIU :) bez tego pomiar nie ma żadnego sensu

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RafalT73 napisał(a):

Zasilacz 12V 25A jest dość mocny bo przy urządzeniach, które wymieniłeś nie przekroczysz pewnie 6A. Jestem prawie pewien, że spadek napięcia masz gdzieś na kablach - w pudełku albo na kablu zasilającym montaż. Trzeba spokojnie zmierzyć napięcia na wyjściu z zasilacza, na gnieździe zasilającym i na wtyczce od strony montażu. 

Cześć 

Myślę że wszystkie urządzenia tzn.kamera chłodzona,montaż, mini komputer oraz grzałki nie przekroczą nawet połowy 25A. Muszę od nowa zacząć z nowymi przewodami większość przewodów to 1mm2 ,pytanie czy nie za mała średnica. Zasilacz daje 12.2V przy pełnym obciążeniu spada nawet do 11.5V. Spróbuję najpierw zmienić przewody na 1.5mm2. Co Wy na to?

Jakie złączki DC proponujecie. 

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kajojk napisał(a):

...Zasilacz daje 12.2V przy pełnym obciążeniu spada nawet do 11.5V.

A te 11.5V przy pełnym obciążeniu to masz na wyjściu z zasilacza czy już na montażu?

 

 

27 minut temu, Kajojk napisał(a):

... Jakie złączki DC proponujecie. 

 

Przy takich niewielkich prądach to spokojnie pojedyncze gniazdo może być DC5.5/2.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, RafalT73 napisał(a):

A te 11.5V przy pełnym obciążeniu to masz na wyjściu z zasilacza czy już na montażu?

 

 

 

Przy takich niewielkich prądach to spokojnie pojedyncze gniazdo może być DC5.5/2.1

Na wyjściu z zasilacza jest 11.5V. Podejrzewam że na montażu mniej.

A jakie znacie dobrej jakości chodzi o markę złącza DC 5.5/2.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kajojk napisał(a):

Na wyjściu z zasilacza jest 11.5V. Podejrzewam że na montażu mniej.

 

Hmm ... no to z zasilaczem jest coś nie tak. Skoro na wyjściu z zasilacza pod obciążeniem masz 11.5 to i zmiana kabli nie pomoże - porostu zasilacz wystawia Ci 11.5V.  Przepraszam ale to jakaś lipa :(

Do zasilania całości stosuję też stosuję zasilacz i to nie 300W tylko 180W (12.8V / 14A) i nigdy mi się nie zdarzyło aby na wyjściu miał napięcie poniżej nominalnego. To porostu "nie możliwe" dopóty, dopóki pobór prądu masz poniżej wydajności zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, RafalT73 napisał(a):

 

Hmm ... no to z zasilaczem jest coś nie tak. Skoro na wyjściu z zasilacza pod obciążeniem masz 11.5 to i zmiana kabli nie pomoże - porostu zasilacz wystawia Ci 11.5V.  Przepraszam ale to jakaś lipa :(

Do zasilania całości stosuję też stosuję zasilacz i to nie 300W tylko 180W (12.8V / 14A) i nigdy mi się nie zdarzyło aby na wyjściu miał napięcie poniżej nominalnego. To porostu "nie możliwe" dopóty, dopóki pobór prądu masz poniżej wydajności zasilacza.

Czyli oddać zasilacz na gwarancji bo niedawno kupiłem i kupić inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kajojk napisał(a):

Czyli oddać zasilacz na gwarancji bo niedawno kupiłem i kupić inny.

 

Reasumując. Masz zasilacz 12V / 25A (300W). Podłączasz urządzenia, które łącznie nie pobierają więcej niż 10A (na pewno znacznie niżej ale przyjmijmy 10) => 12V x 10A = 120W. Zatem wykorzystujesz trochę więcej niż 30% mocy zasilacza i na wyjściu masz 11.5V! Dla mnie to nie jest OK. Jeżeli jesteś przekonany co do poprawności pomiarów to tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprwdź spadki napięć na wtyczkach, kablech i gniazdach. Obstawiam spadek napięcia w miejscu, gdzie podpinasz zasilacz. Zakładam, że zasilacz trzyma parametry i na wejściu będzie te 12v ( gdyby było niższe poważnie rozważ wymianę zasilacza bo dobrze to raczej ryzykowne dla całego zestawu) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pawcio napisał(a):

Sprwdź spadki napięć na wtyczkach, kablech i gniazdach. Obstawiam spadek napięcia w miejscu, gdzie podpinasz zasilacz. Zakładam, że zasilacz trzyma parametry i na wejściu będzie te 12v ( gdyby było niższe poważnie rozważ wymianę zasilacza bo dobrze to raczej ryzykowne dla całego zestawu) 

Witaj

Na wejściu właśnie nie trzyma 12V jak mierzę na wtyczce wejściowej od zasilacza jest 11.5V. miejsce mierzenia na zaznaczone na czerwono.  Dzisiaj podłączę miernik i zobaczę ile Amper pobierają wszystkie urządzenia .

image.png.1f5b6c2f7e94064a3f779123be208463.png

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kajojk napisał(a):
25 minut temu, Pawcio napisał(a):

No właśnie to gniazdo wydaje mi się najbardziej podejrzane. Pamiętaj, że spadek napięcia w takim przypadku może wystąpić na styku wtyczka zasilacza-gniazdo ... 

 

Wydaje mi się że dobrze polutowałem te złącze . Ale dla świętego spokoju sprawdzę jeszcze raz dzisiaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zasilacz jest podłączony do tej skrzynki? Złączem 5,5/2,1? Jaki tam jest kabel? Złącze na wejściu by wypadało zmienić, bo o ile na wyjściach może być, bo masz mniejsze prądy, to na wejściu prąd jest za duży.

A bezpieczniki jakie są? Jak zbliżasz się do max prądu bezpiecznika, to on może dawać zauważalny spadek napięcia, możesz zmierzyć ile wynosi dając miernik przed i po nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał(a):

A jak zasilacz jest podłączony do tej skrzynki? Złączem 5,5/2,1? Jaki tam jest kabel? Złącze na wejściu by wypadało zmienić, bo o ile na wyjściach może być, bo masz mniejsze prądy, to na wejściu prąd jest za duży.

A bezpieczniki jakie są? Jak zbliżasz się do max prądu bezpiecznika, to on może dawać zauważalny spadek napięcia, możesz zmierzyć ile wynosi dając miernik przed i po nim.

Zasilacz jest podłączony wtyczką 5.5/2.1 przewód 1.5mm2 Bezpieczniki szklane 5A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.