Skocz do zawartości

Nasadka bino i filtry


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Używacie filtrów do obserwacji z nasadką bino? Jeśli tak to używacie dwóch filtrów wkręcanych w okulary czy jednego po przeciwnej stronie bino? 

Z tego co wyczytałem ludzie używają filtrów raczej do planet. A co z dsami? Jak się sprawdzają w tej sytuacji uhc czy oiii? Widać coś? :) Jestem w posiadaniu bino big easy od denk i Taurus T400.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhc zdecydowanie daje radę na jaśniejszych mgławicach, OIII też - na Veilu w 350 mm było świetnie. Warunek to spora źrenica wyjściowa, ale to jest do ogarnięcia - można skrócić kratownicę i zastosować wyciąg niskoprofilowy. Filtr zawsze wkręcałem na "wlocie" nasadki.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10749-denkmeier-rzondzi/#comment-142823

 

Edytowane przez lukost
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podstawa to źrenica wyjściowa. Druga sprawa to jakie masz niebo. Generalnie tereny podmiejskie z niebem ok 4-4.5 Bortle, to do UHC celowałbym w ok 3-4mm. Ciemne, wiejskie niebo do 5-7mm. Załączam Ci linki, gdzie jest to ciekawie i przystępnie opisane. Dla mnie na początku były bardzo pomocne. Weź też pod uwagę, że mimo wszytsko będziesz miał straty na powierzchniach optycznych w bino. Mi osobiście obraz mimo wszystko przy podobnym powiększeniu i źrenicy wyjściowej wydaję się lekko ciemniejszy w bino, niż patrząc jednym okiem na "pirata". To oczywiście tylko moje spostrzeżenia,

Astronomics

Link2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem w 16" Big Easy i GPC 1.7x Baadera. Na wlot korektora wkręcałem filtr Lumicona OIII i takim zestawem, z okularami 30mm (źrenica ok 4mm) byłem w stanie wyłuskać niektóre planetarki z katalogu Abell pod niebem B3/4 (bodajże Abell 2 i 4). Bino daje fajne wrażenie przestrzenności nawet na tak słabych obiektach.

Ogólnie coś widać i przyjemnie prowadzi się obserwacje zwłaszcza jasnych mgławic planetarnych i nawet spod domu (B5/6) dość często zakładam nasadkę do tych obiektów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Testowałeś przy większych, powyżej 7mm? Ja próbowałem z 7.8mm na kilku bardzo słabych obiektach i gwiazdy mi się nienaturalnie iskrzyły. Czyżby "winieta" na rogówce?

Rozumiem, że nie korzystałeś z żadnego elementu zmniejszającego światłosiłę i na wejściu nasadki było ~f/4.5 ?

Przy takiej dużej światłosile może być widoczna refrakcja na pryzmatach. Może też być rozpraszanie na krawędziach pryzmatów czy dzielnika wiązki - chociaż duża winieta na wejściu do nasadki powinna to wyciąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.