Skocz do zawartości

Centrum Drogi Mlecznej.


Ftraw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Zabawy ciąg dalszy. Miał być Sadr i okolice, ale wstrzymam się z tym projektem aż dozbieram więcej materiału. Poświęciłem jedną noc na pierwszy mój strzał w kierunku centrum galaktyki. Canon 1100d mod klatki około 40 min po 50 sekund (niestety NINA wywala mi klatki powyżej minuty, dochodzę dopiero jaki jest tego powód). Wydaje mi się że ciut straciłem ostrość. Obiektyw 50mm 1.8 nie był przymykamy z powodu chęci przetestowania go w boju pierwszy raz. Wrzucam także stacka jeśli ktoś chciałby pokazać jak to powinno wyglądać :D. Pozdrawiam.Autosave.tif

PSX_20230512_131848.jpg

 

wewewew.tif

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiektyw to Canon 50mm 1.8 mk II to przymykając do f/2.8 dramatycznie zwiększysz ostrość (aberracja nie zmienia się już tak bardzo wraz ze zmianą przysłony).
https://www.optyczne.pl/3.4-Test_obiektywu-Canon_EF_50_mm_f_1.8_II_Rozdzielczość_obrazu.html
128091_roz.png.91c82e6c14ec73afaab425171ae4abd1.png127869_aber.png.68d1c4ee2ed8478a7104b9c449f2eaab.png

A poza tym BARDZO agresywna obróbka, spróbuj podejść jeszcze raz do materiału. BTW pod jakim niebem fociłeś (albo lepiej, podaj jakie okolice).

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą zrobienia każdego zdjęcia jest DOBRE ustawienie ostrości. Szkoda tracić noc i zbierać materiał, który tak na prawdę jest do wyrzucenia.

Z drugiej strony powiadają "jak się nie wywrócisz to się nie nauczysz" więc każda tego typu nauka jest cenna i na długo zostaje w pamięci. 

 

ps.

Nie wstrzymuj się z tym projektem żeby dozbierać więcej, wyrzuć i zacznij od nowa.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ostrość ustawić dobrze. Bo chyba ustawiłeś tylko w wizjerze i nie sprawdzałeś w powiększeniu jak klatki wychodzą. Najlepiej ostrość ustawiać w trybie live view na jasnej gwieździe i powiększając obraz na przynajmniej 5x. Zawsze też zaczyna się od zrobienia przynajmniej 1 próbnej klatki i sprawdzeniu w powiększeniu jak wyszła. Dopiero jak jest wszystko ok ustawiasz całą sesję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Charon_X napisał(a):

Przede wszystkim ostrość ustawić dobrze. Bo chyba ustawiłeś tylko w wizjerze i nie sprawdzałeś w powiększeniu jak klatki wychodzą. Najlepiej ostrość ustawiać w trybie live view na jasnej gwieździe i powiększając obraz na przynajmniej 5x. Zawsze też zaczyna się od zrobienia przynajmniej 1 próbnej klatki i sprawdzeniu w powiększeniu jak wyszła. Dopiero jak jest wszystko ok ustawiasz całą sesję.

...i co jakiś czas ostrość kontrolujesz, bo ucieka wraz ze zmianami temperatury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. Będzie kolejne podejście jak miną chmurki. Problemem dla mnie aktualnie jest program NINA. Klatki powyżej 60 sekund na ISO więcej niż 800 wywalają mi program i połączenie z aparatem. Było dobrze, po paru sesjach coś się zmieniło. Dzięki jeszcze raz za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.