Skocz do zawartości

Mars w M44 (Żłóbek) ~ 1-3/06/2023


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał(a):

Hmm, aż dziwne że jeszcze nie pojawił się w tej sprawie żaden aktualny wątek...

Dlaczego? Bo wszyscy tu są nastawieni na foty i obróbkę sprzętem za setki tysięcy złotych, z powiekszeniem 100+, dlatego...

A może ustaw ostrość na nieskończoność, a nie na autofocus, może będzie lepiej ostrzyć.

Edytowane przez Alex 22
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał(a):

Hmm, aż dziwne że jeszcze nie pojawił się w tej sprawie żaden aktualny wątek...

 

No to jesteś pierwsza! Dzięki Milena za tę efemerydę! :)

"Dziwność" tej sytuacji wynika być może z tego, że Żłóbek jest w tej chwili słabo obserwowalny: nisko nad horyzontem na zachodzie i krótko po zachodzie Słońca. Niemniej jednak da się jakieś sensowne fotki dokumentalne zrobić, a pogoda dopisuje. Może się pokuszę. ;)

 

Edit

Oj już się nie pokuszę. Wczoraj była najlepsza chwila, dziś jeszcze względnie, a jutro już po zabawie. Milena, dlaczego nie powiadomiłaś mnie odpowiednio wcześniej? ;)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, dziękuje bardzo za pozytywny odbiór! :) 

10 godzin temu, Alex 22 napisał(a):

A może ustaw ostrość na nieskończoność, a nie na autofocus, może będzie lepiej ostrzyć.

Dziękuje za radę :) Nie ukrywam, wiał wtedy mocno wiatr, dlatego warunki też nie najlepsze... 

10 godzin temu, diver napisał(a):

No to jesteś pierwsza! Dzięki Milena za tę efemerydę! :)

Proszę bardzo :) 

10 godzin temu, diver napisał(a):

Oj już się nie pokuszę.

Co prawda 'oficjalny' czas zjawiska się już skończył, aczkolwiek Mars mimo wszystko dalej przebywa w fajnym położeniu przy gromadzie (mówię o dzisiejszym wieczorze) więc może to okazja to zrobienia jakiegoś szerszego kadru? :) Jeśli nie, za niedługo w tych okolicach znajdzie się znacznie jaśniejsza Wenus (tj.12-14 czerwca), choć wtedy będą jeszcze gorsze warunki do obserwacji... Kończąc, moim zdaniem jeszcze warto próbować, choćby dziś jeśli masz odsłonięty horyzont i pogodę :D 

11 godzin temu, diver napisał(a):

Milena, dlaczego nie powiadomiłaś mnie odpowiednio wcześniej? ;)

Zastanawiałam się czy tego nie zrobić, aczkolwiek szczerze myślałam że ktoś już to tutaj zrobił ;) No cóż, już nie wchodzę tutaj tak często jak jakiś czas temu... Przepraszam, przy następnych zjawiskach będę informować wcześniej :) 

 

@Andrzej Lachfajna fotka! ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też złapałem z balkonu 02 czerwca. W szerokim polu z długim i średnim okularem w małym APO prezentowało się ładnie, chociaż niebo bardzo jasne. Najlepszy moment był ok 23, jak już widać było jakieś gwiazdy, a gromada jeszcze nie była zbyt nisko. Foto: APO 60 + Canon 6D - 50 klatek po 4 sek, ISO 400. 

 

APO60C6D2.png.13989354aafa84ec6734a62c58e847cf.png

Edytowane przez Charon_X
zmiana wersji zdjecia ;)
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.