Skocz do zawartości
  • 0

Okulary do Sky Watcher 10" Dobson


tomekbeskidy

Pytanie

Hej, zakupilem ostatnio SW 10" Dobson i chcialbym przeznaczyc do 1000zl na okulary do niego. W zestawie dostalem 25mm i 10mm, chcialbym go uzupelnic dwoma i tu wlasnie mam dylemat. Chcialbym cos do duzych powiekszen i srednich, zastanawiam sie nad 6mm lub 7mm (bo 5mm chyba odpada na poczatek?) TS HR Planetary tylko zalezy mi na tym by jak najczesciej byl uzywany okular a jednoczesnie zeby obiekty byly mozliwie jak najwieksze. Drugi celuje w srednie powiekszenia i zastanawiam sie nad TS Planetary 15mm, ES 14mm 62° i jeszcze nad Celestron X Cel ale tu jest 12mm i 18mm, nie wiem czy to odpowiednio nie za duze i nie za male powiekszenie, prosilbym o polecenie czegos. Zastanawiam sie czy jest sens wchodzic w Barlow x2 i uzywac go do planet wlasnie z tym okularem drugim co chce kupic do srednich powiekszen. Ciekawia mnie rowniez filtry planetarne i do ksiezyca, czy rzeczywiscie sa jakos konieczne na poczatek czy to detal i nie zawracac sobie tym glowy poki co. Prosilbym o porade, z gory dziekujeHej, zakupilem ostatnio SW 10" Dobson i chcialbym przeznaczyc do 1000zl na okulary do niego. W zestawie dostalem 25mm i 10mm, chcialbym go uzupelnic dwoma i tu wlasnie mam dylemat. Chcialbym cos do duzych powiekszen i srednich, zastanawiam sie nad 6mm lub 7mm (bo 5mm chyba odpada na poczatek?) TS HR Planetary tylko zalezy mi na tym by jak najczesciej byl uzywany okular a jednoczesnie zeby obiekty byly mozliwie jak najwieksze. Drugi celuje w srednie powiekszenia i zastanawiam sie nad TS Planetary 15mm, ES 14mm 62° i jeszcze nad Celestron X Cel ale tu jest 12mm i 18mm, nie wiem czy to odpowiednio nie za duze i nie za male powiekszenie, prosilbym o polecenie czegos. Zastanawiam sie czy jest sens wchodzic w Barlow x2 i uzywac go do planet wlasnie z tym okularem drugim co chce kupic do srednich powiekszen. Ciekawia mnie rowniez filtry planetarne i do ksiezyca, czy rzeczywiscie sa jakos konieczne na poczatek czy to detal i nie zawracac sobie tym glowy poki co. Prosilbym o porade, z gory dziekuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wkleiłeś dwa razy ten sam post. Myślę, że na początek, jeśli nie masz jakiegoś dużego parcia na wydawanie pieniędzy - wystarczą okulary, które masz w zestawie. Ja, do tego samego teleskopu, dokupiłem sobie jedynie TMB Planetary II 6mm. I w zasadzie niczego więcej nie używam, oprócz jakiegoś najtańszego filtra do mgławic. Jeśli masz dobre warunki do obserwacji - myślę, że zwykłe okulary wystarczą. Jednym z parametrów, które się zmienią, to będzie kąt widzenia. Jednakże głównym czynnikiem odpowiadającym za jakość obrazu będzie jakość nieba. Na pewno koledzy, którzy mają większą wiedzę doradzą odpowiednie okulary. Żeby nie było - patrzyłem kilka razy przez inne okulary, i jakość jest rzeczywiście inna, ale na początek bym nie wydawał pieniędzy żeby tylko wydać. Jeśli chodzi o same planety - rzadko bywają dobre warunki do ich oglądania w dużych powiększeniach, niestety. Tym bardziej, że najlepszy okres widoczności tych najlepszych - Saturna i Jowisza, przypadnie gdzieś pod koniec lata. Dlatego popatrzyłbym póki co tym co masz. 

Edytowane przez Krzysio2138
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@tomekbeskidy, serdecznie witamy na Forum !

  1. Na pewno odpuść sobie TS HR Planetary bo one nie nadają się do światłosiły f/5 Twojego teleskopu.
  2. Na pewno odpuść sobie Barlowa na początek i skup się na okularach.
    Być może nigdy nie będziesz potrzebował Barlowa, jak wielu innych ludzi.
  3. Na początek odpuść sobie filtry planetarne, bo one mogą coś wnieść do obserwacji tylko jak będziesz miał przyzwoite okulary, więc najpierw skup się na okularach.
  4. Jakie okulary Ci się najbardziej przydadzą zależy dużo od jakości nieba i typowych warunków seeingowych na Twojej miejscówce.
    To będziesz wiedział dopiero jak Trochę poobserwujesz.
  5. Próbuj obserwować tym co już masz, aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia.
    To pomoże Ci lepiej zrozumieć czego jeszcze potrzebujesz.
  6. Spróbuj znaleźć jakąś grupę obserwacyjną w swojej okolicy i podłączyć się do nich.
    W ten sposób będziesz mógł wypróbować różne okulary bez konieczności ich kupowania.
    Tak możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu i kasy.
    Okulary to jest kompromis ceny, jakości obrazów, pola widzenia i wygody ich użytkowania i o tym co Ci najbardziej odpowiada musisz się przekonać sam.
     
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.06.2023 o 20:11, tomekbeskidy napisał(a):

Hej, zakupilem ostatnio SW 10" Dobson i chcialbym przeznaczyc do 1000zl na okulary do niego. W zestawie dostalem 25mm i 10mm, chcialbym go uzupelnic dwoma i tu wlasnie mam dylemat. Chcialbym cos do duzych powiekszen i srednich, zastanawiam sie nad 6mm lub 7mm (bo 5mm chyba odpada na poczatek?) TS HR Planetary tylko zalezy mi na tym by jak najczesciej byl uzywany okular a jednoczesnie zeby obiekty byly mozliwie jak najwieksze. Drugi celuje w srednie powiekszenia i zastanawiam sie nad TS Planetary 15mm, ES 14mm 62° i jeszcze nad Celestron X Cel ale tu jest 12mm i 18mm, nie wiem czy to odpowiednio nie za duze i nie za male powiekszenie, prosilbym o polecenie czegos. Zastanawiam sie czy jest sens wchodzic w Barlow x2 i uzywac go do planet wlasnie z tym okularem drugim co chce kupic do srednich powiekszen. Ciekawia mnie rowniez filtry planetarne i do ksiezyca, czy rzeczywiscie sa jakos konieczne na poczatek czy to detal i nie zawracac sobie tym glowy poki co. Prosilbym o porade, z gory dziekujeHej, zakupilem ostatnio SW 10" Dobson i chcialbym przeznaczyc do 1000zl na okulary do niego. W zestawie dostalem 25mm i 10mm, chcialbym go uzupelnic dwoma i tu wlasnie mam dylemat. Chcialbym cos do duzych powiekszen i srednich, zastanawiam sie nad 6mm lub 7mm (bo 5mm chyba odpada na poczatek?) TS HR Planetary tylko zalezy mi na tym by jak najczesciej byl uzywany okular a jednoczesnie zeby obiekty byly mozliwie jak najwieksze. Drugi celuje w srednie powiekszenia i zastanawiam sie nad TS Planetary 15mm, ES 14mm 62° i jeszcze nad Celestron X Cel ale tu jest 12mm i 18mm, nie wiem czy to odpowiednio nie za duze i nie za male powiekszenie, prosilbym o polecenie czegos. Zastanawiam sie czy jest sens wchodzic w Barlow x2 i uzywac go do planet wlasnie z tym okularem drugim co chce kupic do srednich powiekszen. Ciekawia mnie rowniez filtry planetarne i do ksiezyca, czy rzeczywiscie sa jakos konieczne na poczatek czy to detal i nie zawracac sobie tym glowy poki co. Prosilbym o porade, z gory dziekuje.

Cześć,

 

Też zaczynałem od bliźnieczego 10" GSO na dobsonie. Do dziś miło go wspominam. Tak na początek proponowałym rozejrzeć się za kolimatorami: optycznym i laserowym. Swego czasu korzystałem z nich praktycznie przed każdymi obserwacjami korygując kolimację. Wynikało to z tego, że nawet najlepsze okulary niewiele Ci pokażą przy rozregulowanej optyce (patrz metoda Hamala do ustawiania optyki w teleskopie Newtona). Taki urok Newtonów:-).

Okulary i akcesoria, na to przyjdzie czas. Najlepiej, jak pisali przedmówcy, spotkać się z innymi, potestować, popatrzeć, dobrać pod swoje preferencje i dopiero kupić :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, witam wszystkich, to mój pierwszy post. Jeśli mogę podpiąłbym się pod ten wątek. Od tygodnia także jestem posiadaczem Dobsona 10 cali. Ciężko mi się nawiguje przy standardowych okularach. Rozglądam się za czymś o niskim powiększeniu i szerokim polu do przeglądu nieba. Zastanawiam się nad okularami Omegon: Panorama II 21 mm 2" lub SWA 32mm 2" lub SWA 26mm 2''. Skłaniam się ku SWA 32mm, ale czy tak niskie powiększenie pozwoli mi na wypatrzenie większości z katalogu Messiera pod podmiejskim niebem? Podobne pole rzeczywiste będzie miała Panorama II przy większym powiększeniu, ale tu już cena jest wysoka. Będę wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Michu1850 napisał(a):

Cześć, witam wszystkich, to mój pierwszy post. Jeśli mogę podpiąłbym się pod ten wątek. Od tygodnia także jestem posiadaczem Dobsona 10 cali. Ciężko mi się nawiguje przy standardowych okularach. Rozglądam się za czymś o niskim powiększeniu i szerokim polu do przeglądu nieba. Zastanawiam się nad okularami Omegon: Panorama II 21 mm 2" lub SWA 32mm 2" lub SWA 26mm 2''. Skłaniam się ku SWA 32mm, ale czy tak niskie powiększenie pozwoli mi na wypatrzenie większości z katalogu Messiera pod podmiejskim niebem? Podobne pole rzeczywiste będzie miała Panorama II przy większym powiększeniu, ale tu już cena jest wysoka. Będę wdzięczny za opinie.

Z powiększeniem 37,5x zobaczysz cały katalog Messiera, a nie większość.

Większy problem, to pytanie o jakość tych okularów Omegon SWA w f/5. Może ktoś się wypowie kto używał.

Ja bym decydował się minimum na Hyperiona 31mm, podkreślam minimum.

 

Edit: Właśnie sprawdziłem, te Omegony to SWANY- a więc zapomnij, będzie ok. 40% obrazu rozmazane. Używałem WO SWAN 33 i 40mm w f/5.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź. Odradzasz wszystkie Omegony czy tylko serię SWA? Zastanawiam się jeszcze nad serią Omegon Oberon 23mm lub 32mm lub ES 68° 28mm 2". Hyperionów używałeś w światłosiłym teleskopie i sprawdzają się?

Edytowane przez Michu1850
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Michu1850 napisał(a):

Dzięki za odpowiedź. Odradzasz wszystkie Omegony czy tylko serię SWA? Zastanawiam się jeszcze nad serią Omegon Oberon 23mm lub 32mm lub ES 68° 28mm 2". Hyperionów używałeś w światłosiłym teleskopie i sprawdzają się?

Miałem do czynienia tylko ze SWAN-ami te konstrukcje nie są polecane do światłosilnych teleskopów, niezależnie od producenta.

Hyperiony asferyki mam 31 i 36mm. Lepiej niż SWAN-y znacznie, ale też jest jakieś 25% nieostrości, AC za to nie wnoszą jak SWAN-y. Moim zdaniem to dobry kompromis między ceną, a jakością. Za tą kasę jednak cięzko o idealny okular długoogniskowy. Super jest Nagler31, miałem okazję popatrzeć przez niego w achromacie 150/750, ale cena jego powala.

Z ES 28/68 nigdy nie miałem, za to mam. ES24/68. Bardzo dobre okulary, minimalna nieostrość brzegowa, prawie brak aberracji chromatycznej. Może ktoś napisze, czy ES28/68 jest równie dobry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ES 28/68 jest bardzo dobry, jeśli planujesz kupić, to polecam z EMD, czyli z lepszym antyrefleksem, a w tej samej cenie.

APM Ultraflat 30/70 jest nawet jeszcze lepszy pod względem ostrości i wygody użytkowania, ale antyrefleks ma średni jak na dzisiejsze możliwości. Przy porównywaniu cen, weź pod uwagę ze przelew do astroshop pobierze dodatkową opłatę za zmianę waluty.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze jedno pytanie. APM ultraflat 30/70 ma super recenzje i kosztuje 1020 zł, natomiast APM UW 30/80 ma cenę 483 zł (bardzo tanio jak na te parametry i dwa cale). Z czego wynika tak duża różnica, skoro tańszy ma nawet szersze pole? Sprowadza się to do pytania czy warto płacić dwa razy więcej za węższe pole? Te okulary mimo tego samego producenta różnią się bardzo jakością? Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Michu1850 napisał(a):

Te okulary mimo tego samego producenta różnią się bardzo jakością? Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Tak, dwa zupełnie rożne typy okularów. 

Da się zrobić 80 stopni tanio, tylko że to jest kosztem słabej ostrości na brzegu, lub np krótkim LER. Dobrze że jest wybór.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Michu1850 napisał(a):

A jakie w końcu jest pole tego okularu. W nazwie 70, a w specyfikacji na stronie producenta 75. 

Około 71 stopni. Ostre do brzegu, ze średnią dystorsją, równiótko oświetlone bez winietowania i fantastycznie łatwo osiągalne okiem. Niestety gorzej jest z odwzorowaniem barw.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, to wykorzystam jeszcze Wasze doświadczenie. Jaki okular planetarny? Chciałbym żeby to był okular który będzie chociaż czasem używalny. Czyli może jednak nie z powiększeniem 400 - 500 ;) Myślałem o okularze Vixen SLV 5 albo 6mm. To da mi odpowiednio 240 lub 200 krotne powiększenie. W przyszłości chciałbym mieć jeden okular na super seeing i teraz pytanie czy ogniskowa 3mm lub 2,5mm ma sens w Syncie 10''? W teorii można, a w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Michu1850 napisał(a):

(...)

 

W przyszłości chciałbym mieć jeden okular na super seeing i teraz pytanie czy ogniskowa 3mm lub 2,5mm ma sens w Syncie 10''? W teorii można, a w praktyce?

 

To pytanie może zostaw sobie na przyszłość jak już zobaczysz jak często używasz tego okularu 5 - 6 mm.

 

Do krótszych ogniskowych będziesz potrzebował:

  • dbać o dobrą kolimację
  • dobrej seeingowo miejscówki, czyli z dala od dachów i  betonu
  • częstych obserwacji, aby mieć jakieś szanse trafić na dobry seeing
  • bardzo dobrej adaptacji termicznej teleskopu, co dla 10" wymaga sporo czasu

Dwa ostatnie punkty najlepiej załatwiają obserwacje spod domu.

 

Także taki krótkoogniskowy okular do dużych powiększeń musi być bardzo dobrej jakości, czyli nie będzie tani (np. Pentax XW 3.5, TV DeLite 3, Tak TOE 3.3).

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.06.2023 o 11:32, Michu1850 napisał(a):

Cześć, witam wszystkich, to mój pierwszy post. Jeśli mogę podpiąłbym się pod ten wątek. Od tygodnia także jestem posiadaczem Dobsona 10 cali. Ciężko mi się nawiguje przy standardowych okularach. Rozglądam się za czymś o niskim powiększeniu i szerokim polu do przeglądu nieba. Zastanawiam się nad okularami Omegon: Panorama II 21 mm 2" lub SWA 32mm 2" lub SWA 26mm 2''. Skłaniam się ku SWA 32mm, ale czy tak niskie powiększenie pozwoli mi na wypatrzenie większości z katalogu Messiera pod podmiejskim niebem? Podobne pole rzeczywiste będzie miała Panorama II przy większym powiększeniu, ale tu już cena jest wysoka. Będę wdzięczny za opinie.

Posiadam panorame II 21mm i 15mm. Wypróbowane w refraktorze sw 120/600 czyli f5. W 21mm bedziesz mial około 60% pola ostre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.