Skocz do zawartości

Letnie, upalne przemyślenia o czarnych dziurach, Wszechświecie i całej reszcie


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro już jest temat wszechświata to nie bardzo rozumiem jednej rzeczy.  Skąd wiadomo, że wszechświat rozszerza się obecnie coraz szybciej, skoro praktycznie obserwujemy tylko jego przeszłość. Najdalsze galaktyki już mogą nieistnieć, a już na pewno dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej, obserwatorzy na jakiejś hipotetycznej planecie 13 mld lat świetlnych od nas widzą np. jakiegoś kwazara na miejscu Drogi Mlecznej. Więc galaktyka odległa o 13 mld lat świetlnych mogła przecież obecnie zwolnić, tylko tego nie dostrzeżemy, bo nie wiemy co się dzieje w czasie rzeczywistym w odległości 13 mld świetlnych. Czyli jesteśmy tylko w stanie poznawać przeszłość do pewnego momentu - obserwując najdalsze obiekty, które jesteśmy w stanie zarejestrować. WIęc nie mamy jak się dowiedzieć jak wygląda wszechświat w czasie rzeczywistym, bo są tak monstrualne odległości, że światło dociera do nas za wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej interesujące są wnioski które z tego przyspieszonego rozszerzenia się wynikają. Musi działać na niego jakaś siła która nadaje mu przyśpieszenie. Gdy ta siła wygaśnie albo przekroczy jakąś krytyczną wartość wszechświat znacznie się zapadać (chyba że jest płaski) . Podejrzewałem , że może to być mikrofalowe promieniowanie tła, ale ponoć zbyt słabo oddziałuje ono z materią. Nie wiem czemu tak słabo oddziałuje, wydawało by się że dla takiej długości fali powinno oddziaływać w normalny sposób, możliwe że inaczej działa na "ciemną materię".

Edytowane przez DJ Mru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik, też mam różne przemyślenia w tym temacie i kosmologiczny zawrót głowy. Chciałem nawet coś tutaj skrobnąć, ale skrobnięcie czegoś sensownego w "teorii wszystkiego" łatwe nie jest.

Wszystko zaczęło się chyba od aksjomatu Einsteina o stałej prędkości światła względem dowolnego obserwatora (obiektu). Reszta jest matematyczną konsekwencją: paradoksy bliźniąt i babci; promień Shwarzschilda, tunele (struny) czasoprzestrzenne etc. Kolega @Behlur_Olderys twierdził tutaj kiedyś, że ludzka zmysłowa percepcja tylko przeszkadza w prawidłowym rozumieniu. A ja sądzę, że bez ludzkiej zmysłowej percepcji nie powstałaby żadna teoria matematyczna. Najpierw wyobraźnia, potem narzędzia do opisu. Od zarania dziejów taka była kolejność. I nadal jesteśmy w czarnej naukowej d... ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał(a):

Wszystko zaczęło się chyba od aksjomatu Einsteina o stałej prędkości światła względem dowolnego obserwatora (obiektu).

 

o ... i to jest świetny dowód na to, że nasz Wszechświat jest czarną dziurą

 

czarne dziury obracają się, a jeśli nasz Wszechświat jest czarną dziurą to też się obraca. To z kolei powoduje, że istnieją w nim zamknięte pętle czasoprzestrzenne czyli wychodząc z jednego punktu czasoprzestrzeni po obiegnięciu pętli trafimy dokładnie do tego samego punktu (w czasie i przestrzeni). To prowadzi do alternatywnych rzeczywistości i z taką mamy tu do czynienia. W mojej bowiem nie istniał żaden aksjomat Einsteina o stałości prędkości światła. Wynikała ona z pomiarów przeprowadzonych w XIX wieku oraz z analizy równań Maxwella. Wygląda więc na to, że diver jest przybyszem z alternatywnej rzeczywistości co dowodzi, że żyjemy w obracającej się czarnej dziurze

 

pozdrawiam

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.