Skocz do zawartości

NGC 6888 ze Szczecina


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Fred23 napisał(a):

Ostatnio mocno się przekonuję, aby nie kupować 12”RC,ka, bo pół roku będę go kolimował, a Ty w podszczecińskim Bortle 5 robisz zdjęcie, że już nie mam kontrargumentów.
Gratulacje. 

Ja poszedłem "śladami" Wieśka i działam 8" RCkiem, choć za chwilę przesiadam się na RC10" warto, ale trzeba dużo cierpliwości do tego "dziecka". 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Auron napisał(a):

Ja poszedłem "śladami" Wieśka i działąm 8" RCkiem, choć za chwilę przesiadam się na RC10" warto, ale trzeba dużo cierpliwości do tego dziecka. 

RC wogole są wymagający sprzęt, nie to co newtonki czy apo... 

 

18 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Obiekt bardzo znany więc bez opisu.

 

Technikalia:   paleta HOO - gwiazdy RGB

 

RCT 12" f/8 focal 2438 mm    skala 0.32 arcsec/pix

ASI1600MM

Filtry: Ha Annlia 3.5 nm i Oiii Antlia 4.5 nm

Filtry gwiazd: RGB Baader.

 

Materiał zbierany w drugiej połowie czerwca i na początku lipca po około 2-3 h na noc.

 

Ha = 188 x 300 s = 15h 40m

Oiii =187 x 300 s = 15h 20m

 

Gwiazdy:

----------

R = 99 x 90 s = 2h 28m 30s

G = 93 x 90 s = 2h 19m 30s

B = 94 x 90 s = 2h 21m

 

Obróbka PI

 

 

Starless w załączeniu.

 

 

 

 

NGC6888.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NGC 6888 starlesss.png

Jak dla mnie Wieslawie pierwsza  Klasa. Detal i skala gniecie w czoło 🗽🗽🗽

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fred23 napisał(a):

Ostatnio mocno się przekonuję, aby nie kupować 12”RC,ka, bo pół roku będę go kolimował, a Ty w podszczecińskim Bortle 5 robisz zdjęcie, że już nie mam kontrargumentów.
Gratulacje. 

 

Zawsze możesz podjechać "po nauki" - kolimacja wcale nie jest taka trudna. 🙂 Dobra kolimacja Newtona zajmuje dużo więcej czasu. 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Zawsze możesz podjechać "po nauki" - kolimacja wcale nie jest taka trudna. 🙂 Dobrze skolimować Newtona zajmuje dużo więcej czasu. 🙂 

Dzięki, jak się zdecyduje to nie omieszkam skorzystać. Fotka powala, zwłaszcza że pod jasnym niebem. Mam jeszcze pytanie, CEMa 120 prowadził tylko enkoder czy guiding, jeżeli tak to z jakim RMS montaż prowadzi RCka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Fred23 napisał(a):

Dzięki, jak się zdecyduje to nie omieszkam skorzystać. Fotka powala, zwłaszcza że pod jasnym niebem. Mam jeszcze pytanie, CEMa 120 prowadził tylko enkoder czy guiding, jeżeli tak to z jakim RMS montaż prowadzi RCka?

 

Było i tak i tak. Klatki po 90s zwykle są "z enkodera". Te dłuższe po 300 s zawsze z guidingiem - bo bezpieczniej choć testy pokazywały, że i 10 min z enkodera idzie tak dobrze, że nie do odróżnienia od tych guidowanych. Z RMS (Total) bywa bardzo różnie. To Szczecin (ok. Wielgowo ale to administracyjnie SZN) więc na dobre warunki nie ma co liczyć. Średnio mam guiding "w okolicach" skali czyli 0.3" - 0.4". Raczej nie przekracza 0.5" choć bywają noce, że i do 0.6 dochodzi (rzadko). Są okresy, że jest 0.2" ale to przez część nocy - nigdy przez dłużej niż 3-4 godz. Ja sobie zapisuję seeing z każdej nocy. Poniżej masz tabelkę - jak widać rewelacji nie było - to akurat w okresie zbierania tego materiału - seeing przybliżony ale dość dobrze oddaje relacje i pokazuje, że jest słabo. 🙂

image.png.2c1691dab633466db3b89df711d64393.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wismat napisał(a):

To zdjęcie przy tej skali jest wręcz rewelacyjne. Nie korci cię żeby zmienić tą kamerę na lepsza ? Efekt byłby spotęgowany. 

 

 

Na lepszą czyli jaką? Co zyskam zmieniając na "lepszą"? 🙂  Myślę, że poza ilością pikseli zysk jest minimalny lub żaden. W APS-C mam większy sensor z tym samym rozmiarem piksela. APS-C jest na granicy rozsądku bo pojawia się krzywizna pola i nawet RC 12" ledwo to oświetli. Wkładanie flattenerów czy reduktorów - po mojemu - nie jest jakoś szczególnie dobrym pomysłem. Mam teleskop bez szkła w torze optycznym to mam se dodać flattener, żeby zacząć walczyć z aberracją? 🙂 Mam ASI2600MC - muszę spróbować podpiąć kiedyś do RCka choć nie do tego ją kupiłem 🙂. Kolor nie zastąpi mono. Zwłaszcza teraz, latem.  🙂 Z rozmiarem piksela w ASI1600 czy w 2600 (jest ten sam rozmiar) i tak jestem na granicy sensowności robienia zdjęć z bin x 1 a przy gorszym seeingu powinienem robić bin x 2 bo będzie oversampling. Przy dobrym seeingu... tylko w Szczecinie dobry seeing jest niezmiernie rzadko. Owszem bywał dobry 30 lat temu jak jeszcze były zimy 🙂

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, TUR napisał(a):

Można powalczyć czułością, szczególnie w Ha. ASI294mm mogłaby pokazać pazur w połączeniu z RC12".

 

 

 

 

A wiesz, że to jedyna kamera, którą rozważałem 🙂 Tak, oczywiście w wersji MM. Nęcący był Pixel 4.63 um do momentu kiedy nie doczytałem, że tam jest hardwarowy bin x 2 a rzeczywisty piksel ma 2.3 um. Parametry są nęcące ale... jedyna korzyść z przesiadki to skrócenie czasu naświetlania żeby uzyskać (mniej więcej) to samo o około 25%. Sensor minimalnie większy od ASI1600 (o 1 mm na przekątnej) .  No i sam nie wiem. palce mnie swędzą, żeby kupić a zły duch podpowiada kup, kup, kup... Naprawdę nie wiem czy zamiast 16h naświetlania skrócenie do 12h jest rzeczywiście warte kasy pod moim niebem. Gdybym miał Bortle 1 to bym się nie zastanawiał ani minuty a że mam Bortle 5 (teraz latem to nawet 6) to mam lekkiego zgryza. 🙂

 

Zdjęcia robi obiektyw/teleskop a aparat tylko rejestruje więc lepszych zdjęć z samego faktu, że inna kamera to raczej nie będzie. 🙂 APS-C raczej odpada bo to wydatki wieksze niż sama kamera a ta tania nie jest. Filtry trzeba by zmienić na 2" i koło filtrowe też. Mam koło ATIKa na 5 x 2" i to jest chory pomysł bo trzeba minimum 6 slotów  (lepiej 7) żeby mówić o komforcie. R+G+B+Ha+Sii+Oiii i ten siódmy od lum. Koszty przesiadki robią się niebotyczne. 🙂 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

🙂 APS-C raczej odpada bo to wydatki wieksze niż sama kamera a ta tania nie jest. Filtry trzeba by zmienić na 2" i koło filtrowe też. Mam koło ATIKa na 5 x 2" i to jest chory pomysł bo trzeba minimum 6 slotów  (lepiej 7) żeby mówić o komforcie. R+G+B+Ha+Sii+Oiii i ten siódmy od lum. Koszty przesiadki robią się niebotyczne. 🙂 

Używam ASI2600MM z filtrami 36mm i jest ok. Kalkulator rozmiaru filtrów na astronomy.tools też pokazuje, że do ASI2600 z RC12 wystarczy 36 mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.