Skocz do zawartości
  • 0

Barride Optics 60mm jaki Barlow do niego?


lukas4567

Pytanie

Witajcie.

Jestem tu nowy.Jakos niedawno wygrzebałem w domu lunetę kupiona za grosze marki Barride.

Jego ogniskowa to 700mm

Mam trzy okulary  dwa to okulary Koelnera 20mm i 9mm a trzeci jakiś czas temu kupiony to okular Plossla 4mm.

 

I teraz tak chciałbym coś więcej i na większym zbliżeniu  zobaczyć.

O ile mogę zobaczyć wyraźnie księżyc i odległa Wenus to chciałbym po taniości mieć większe zbliżenie.

Mam okular Barlowa 3x ale kompletnie nic na nim nie widać na żadnym z okularów.

 

Dlaczego tak się dzieje, jaki Barlow polecacie.

Jakie okulary do tego zabawkowego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Żadnego Barlowa do tego nie warto używać. Już nawet ten okular 4mm daje zbyt duże powiększenie jak na "osiągi" tego teleskopu, widziałeś w ogóle coś przez niego?

 

Poczytaj najpierw podstawy o powiększeniu choćby na szybko tutaj:

 

https://teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytasz czy przez te 4mm ?

Tak ustawiłem go póki co na odległe drzewa i po przejściu z 9mm na 4 obraz da się w miarę wyraźny otrzymac ale oko trzeba wklejać dosłownie w obiektyw.

Jest bliżej niż na 9mm ale widać kolory na krawędziach czyli tzw abberacje chromatyczna i troszkę ciemniejszy on jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę, że na szybko można policzyć tak:

- teleskop 70/700

- min. źrenica wyjściowa: 0.7mm

- czyli max. powiększenie: 100x (do większych potrzebny jest inny teleskop)

- min. ogniskowa okularu: 7mm (to okular 20mm z barlowem 3x)

 

Dla mnie seria BCO jest idealna. Ma wystarczającą jakość i cenę 200zł na giełdzie: 6mm, 10mm, 18mm i plossl 32mm. Okulary przydadzą się w następnym teleskopie. Barlowa używam tylko do uzyskania pośrednich powiększeń, np. mając okulary 10mm i 20mm robię 15mm (nie skracam barlowem ogniskowej 10mm). Ten trzykrotny raczej się nie przyda jeżeli był dołączony do teleskopu. Może chociaż dałoby się wykręcić soczewkę (wątpię) i wkręcić bezpośrednio do okularu? Dałoby to rozsądniejsze powiększenie ok. 2x.

 

 

 

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślałem o wykorzystaniu tego barlowa w przyszłości. Niestety, nie będzie z niego pożytku. Aktualnie z teleskopem są ogniskowe 4, 9 i 20mm. Można spróbować czy jakość obrazu z 20mm+barlow 3x będzie lepsza niż z okularu 9mm. To wszystko co bym proponował zmienić w aktualnym zestawie. Może BCO 10, 18 oraz 32mm poprawią obraz, a może nie? Chyba jednak szkoda pieniędzy na ulepszanie tego teleskopu. Trzeba po prostu obserwować czym się ma (folię Baadera ND5.0 na obiektyw warto kupić, na Słońcu dużo się dzieje, jak będzie za jasno to jeszcze szare filtry

0.3, 0.6 i 0.9 przykręcane pojedynczo do okularu), a po jakimś czasie zmienić. Barlowa z okularami 9 i 4mm nie warto używać. Prościej jest zasłonić obiektyw plastikowym dekielkiem. Widać tyle samo ;)

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Policzmy.

Okular 20mm+barlow 2x=10mm (w zestawie jest 9mm)

Okular 9mm+barlow 2x=4.5mm (w zestawie jest 4mm)

Okular 4mm+barlow 2x=2mm (źrenica wyjściowa 0.2mm -> ciemność widzę)

 

Barlow 2x nie przyda się w tym zestawie. Może 1.5x do pośrednich powiększeń, ale lepiej używać dobrego barlowa z przynajmniej średnimi okularami (np. Hyperiona z okularami BCO), co w tym teleskopie nie ma raczej sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety, nie mogę nic doradzić (nie mam doświadczenia), najwyżej odradzić jasny achromat, który może trafić się źle skolimowany i zniechęcić do obserwacji w dużych, ponad stukrotnych powiększeniach.

Po określeniu budżetu, miejsca obserwacji i ulubionych obiektów na pewno poszerzy się grono osób doradzających. Warto zerknąć w podobne pytania pojawiające się od czasu do czasu w przeszłości, ew. założyć nowy wątek.

 

EDIT: może taki?  https://www.optyczne.pl/844.1-artykuł-Sky-Watcher_90_900_-__na_dobry_początek.html

Edytowane przez dj_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W refraktorze tego typu można używać Barlowa ale musi być on dobrej jakości tak samo jak i okular.Powinieneś uzyskać dobre efekty stosując kombinacje Barlow 2x plus okular Plossl 10 mm co da powiedzmy maksymalne powiększenie 140x w tym teleskopie z akceptowalnym obrazem przy dobrych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2023 o 08:12, lukas4567 napisał(a):

No niestety z tego Barlowa nic nie można odkręcić.

A gdyby zastosować Barlowa 2x?

Zapomnij o jakimkolwiek Barlowie w tym refraktorze z aktualnie posiadanymi okularami. Postępujesz następująco:

- bierzesz w dłoń te trzy okulary oraz Barlowa

- szukasz najbliższego kosza na śmieci z napisem „inne odpady”

- wrzucasz tam te śmieci i uśmiechasz sie do siebie, że traumę masz już za sobą

- w Delta Optical kupujesz trzy następujące okulary:

(1) Plossl 32mm

(2) SWA-58 15mm

(3) SWA-58 6mm

 

i możesz sie cieszyć rozsądnymi obrazami.

 

Nie ma za co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.