Skocz do zawartości

DM - Orzeł, Omega i inne na 135mm


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem podobną refleksję na początku przy swojej bodajże pierwszej czy drugiej astrofotce. Fotografowałem rozetę, nie umiałem co prawda wtedy nic w sirilu i Gimpie, a klatki składałem w sequatorze. Jednak wrzucając stacka, jeden z kolegów zrobił czary mary w Pixie i blurx. Efekt był taki, że zastanawiałem się dłuższą chwilę czy to ten sam obiekt... Ostatnio zrobiłem dm z samyanga 14 i po sirilu i i Gimpie jestem zadowolony, lecz myślę, że wrzucając to w pixa efekt byłby zdecydowanie lepszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał(a):

prawie cały postęp ostatnich lat w astrofoto zamyka się w kilku płatnych programach i jakiś czarodziejskich funkcji


Jedni powiedzą czarodziejskie sztuczki, inni powiedzą, że to po prostu manipulacje wartościami pikseli. Użyłeś mocnych słów, a nie chciało Ci się nawet usunąć gradientu od prawej do lewej, co ja zrobiłem dosłownie jednym ruchem przy użyciu ABE, które z tego co wiem jest również dostępne w tej starej wersji Pixa. Łap wersję bez żadnych Xterminatorów, niestety jeszcze szybciej robiona, bo ciasno z czasem dzisiaj.

Image08JPG.thumb.jpg.45208d65ecf32aed3aed5d06b3e67be4.jpg

Workflow:
- ABE
- PlateSolve
- Photometric color callibration (dostępny za free w Sirilu)
- SCNR 0.7
- Starnet2 w trybie linear (również darmowy, nawet jako samodzielny program)
- GHS oddzielne na starless i stars (za free w Sirilu)
- Saturacja lekka z maską na starless i mocna bez maski na stars
- Pixelmath ~(~stars*~starless)

Nie używam darmowego oprogramowania jak Siril bo nie mam takiej potrzeby. Jedyna moja wątpliwość co do darmowości tego processingu to wykonanie oddzielenia gwiazd starnetem w trybie linearnym w wersji standalone. Nie będzie tego sprawdzał bo za dużo zachodu dla mnie i aż tak mnie to nie interesuje. Gdyby Siril stał się standardem w amatorskim astrofoto tak jak Pix, to nie miałbym wątpliwości, że cały process każdy mógłby wykonać samodzielne, ale tak się nie stało, bo jakoś tak ludzie woleli mieć soft budowany latami przez deweloperów, którzy otrzymują jakąś pensję. :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, OnlyAfc said:

I jak, Nikonik pokazuje pazur? :)

 

 

Bezapelacyjnie, miażdży d3400 i d5300 :) jeszcze dużo do nauki jednak :) 

 

Jestem też pozytywnie zaskoczony Samyangiem. Pierwsze testy nie były obiecujące, ale po zamontowaniu w obejmie wydaje mi się, że maluje o niebo lepiej. To zdjęcie było na ~F/2.6 (redukcja filtrowa na 52mm).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JKbooo napisał(a):


Jedni powiedzą czarodziejskie sztuczki, inni powiedzą, że to po prostu manipulacje wartościami pikseli. Użyłeś mocnych słów, a nie chciało Ci się nawet usunąć gradientu od prawej do lewej, co ja zrobiłem dosłownie jednym ruchem przy użyciu ABE, które z tego co wiem jest również dostępne w tej starej wersji Pixa. Łap wersję bez żadnych Xterminatorów, niestety jeszcze szybciej robiona, bo ciasno z czasem dzisiaj.
 

 

Nie chciałem Cię urazić, próbuje otrząsnąć się z szoku, po twojej obróbce :) .  Gradient masz na myśli wyrównanie tła ? W pixie znam wyrównywanie tła, aby usunąć winietowanie, ale to działa dobrze na pojedynczych DSach z dłuższych ogniskowych, na szerokich kadrach wychodzi źle. Tu musi być jakaś inna opcja. Ja przy DSach to po zestackowaniu robiłem tylko krzywe, histogram, saturacja, trochę zabawy z kolorami, trochę męczenia z tłem, aby nie było za czerwone, zielone lub niebieskie, zapisz i gotowe. Nie znam żadnych z tych funkcji co wymieniłeś, ale dobrze, że są gdzieś szerzej dostępne. Ale widzę, ze przynajmniej część swoich zdjęć będę musiał obrobić od nowa, skoro można wyciągnąć tak dużo tymi funkcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał(a):

Nie chciałem Cię urazić

 

Absolutnie nie uraziłeś, choć rzeczywiście moja wypowiedź mogła zabrzmieć ozięble. Chciałem jednak zaznaczyć, że Twój sposób patrzenia wynika raczej z niedostatecznego zgłębienia tematu/pobieżnych obserwacji i pokazać, że w rzeczywistości jest nieco inaczej. :)

 

1 godzinę temu, Charon_X napisał(a):

Gradient masz na myśli wyrównanie tła ? W pixie znam wyrównywanie tła, aby usunąć winietowanie, ale to działa dobrze na pojedynczych DSach z dłuższych ogniskowych, na szerokich kadrach wychodzi źle

 

Zgadza się, ekstrakcja tła. :) W przypadku obróbki jakichkolwiek dsów, pierwszy i jeden z najważniejszych kroków. Przy szerokich kadrach z krajobrazem rzeczywiście zwykle się tego nie robi, ale mając samo niebo na zdjęciu już raczej wypada, przynajmniej w przypadku kiedy chcemy pokazać ciemniejsze fragmenty zdjęcia. Winietowanie mi osobiście ciężko się usuwa narzędziami do ekstrakcji tła. Ostatnio do kosza poszło 7h materiału bo mi flat nie wszedł, a wyrównywanie tego poprzez DBE było nie na moje nerwy. :P

 

Obróbka zdjęć nieba to temat rzeka, ale poświęcając wystarczająco dużo czasu na zrozumienie co się dzieje z obrazem w trakcie pracy nad nim, zauważysz, że czarów to tam żadnych nie ma. Za to są czasami błędy i artefakty, na które trzeba uważać. ;)

 

1 godzinę temu, Charon_X napisał(a):

Ja przy DSach to po zestackowaniu robiłem tylko krzywe, histogram, saturacja, trochę zabawy z kolorami, trochę męczenia z tłem

 

Też tak na samym początku robiłem. Rzeźbiłem godzinami jakieś cuda w PSie. Teraz już wiem, że nie tędy droga, bo do większości etapów processingu istnieją już stosowne narzędzia w dedykowanych programach. Istotna jest tylko wiedza jak i kiedy ich użyć.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.