Skocz do zawartości

DM - Orzeł, Omega i inne na 135mm


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Ostatnia sobota była chyba najcieplejszą nocą, podczas której dane mi było robić zdjęcia. Na szczęście była także pogodna.

Wycelowałem Samyanga 135mm w gwiazdozbiór Tarczy. Zdjęcie nic specjalnego, ot kolejny krok i kolejne błędy do popełnienia :)

 

Technikalia:

Obiektyw: Samyang 135mm @F/2.5 + Hoya Starscape

Kamera: D7500mod @ISO400

Prowadzenie: Minitrack LX3

Czasy: 2h w klatkach po 30sek. Pełna kalibracja.

Stack: https://we.tl/t-S2DKs4HWkY

 

Składane w DSS -> podstawowe zabiegi w Siril -> Graxpert -> Starnet -> Affinity -> Denoise (tło) -> Astrosharp (tło) :)

Tło jak tło, nie za wiele tam widać, ale w obróbce skupiłem się na gwiazdach, chciałem by były kolorowe i ładne. Skorzystałem z metody opisanej przez Jerry'ego -> https://www.astropix.com/html/processing/starcolr.html

 

Tutaj bym prosił o opinie i rady, jak można poprawić technikę obróbki.

Nie jestem do końca zadowolony z efektu, jestem przekonany, że można zrobić to lepiej.

 

04_starless_denoise.thumb.jpg.308cd48392dfe837cd41eb7ee4bd013e.jpg

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bentoq napisał(a):

Stack

Bez większych kombinacji bo mam obciążony komputer.

Pix - kalibracja fotometryczna > wyciągnięcie L

Maxim - DDP na RGB i L > rozbicie rgb na osobne kanały > wyrównanie tła RGBL > złożenie LRGB z wyrównaniem do L > podbicie saturacji od tonów średnich w górę

PS > camera raw > usunięcie aberracji w czerwieniach/magenta > HLVG na warstwie kolor > na tej samej warstwie wyrównanie kanałów (głównie B ) > resize > zmiękczenie z odwróconą maską (w cieniach i dookoła gwiazd) z dobranym kryciem.

Sprawdzenie czy poziomy grają. Ciekawe jak by było z rozbiciem gwiazd i tła.

Tak mi to wyszło.

 

LRGB.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bentoq napisał(a):

Hoya Starscape

 

Na pewno ten filtr był tu potrzebny? :)

 

Proponuję spróbować zebrać tak po pół h materiału jakiegoś obiektu z i bez filtra i sprawdzić czy coś z nim zyskujesz. Bo na pewno tracisz możliwość uzyskania prawidłowych kolorów na zdjęciu. To czy filtr pomoże prawdopodobnie będzie zależało od ilości lamp sodowych i rtęciowych w Twojej okolicy. Jeśli zdjęcie z filtrem będzie miało znacznie mniejsze gradienty, to jego stosowanie będzie do rozważenia. W innym przypadku bym sobie odpuścił.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie uwagi.

 

7 hours ago, OnlyAfc said:

za mocno chyba wyciągnąłeś to

(...)

Dodatkowo, wg. mnie nie trafiłeś z ostrością, więc gwiazdy zabijają cały efekt tutaj.

 

Wyciąganie może być, pilnowałem histogramu, ale rzeczywiście przy Omedze nie wyszło.

A ostrość cóż, z maską ustawiana, więc jest ryzyko, że nie było w punkt. Z czasem pewnie jakiś focuser się pojawi, to te problemy się skończą.

Poza tym jako ostatni krok lekko gwiazdy rozmyłem, bo wydawały mi się nieco sztuczne.

Przed i po:  

 image.png.3c0d9a6d718f9cc1cfd28c4c536d7862.png  image.png.7553e97f40b5603db25e1f8235a7ce12.png

 

 @_Spirit_ przepraszam Roman, nie mam szans nadążyć za Twoim workflow, ale ładnie udało się Tobie poprawić gwiazdy, brawo!

 

5 hours ago, JKbooo said:

Mi na szybko wyszło tak. Zgodnie z oczekiwaniami, kalibracja fotometryczna coś nie siadła. 😕 Tło skorygowałem ręcznie, gwiazd już mi się nie chciało.

 

Ooo Panie, o takim efekcie marzyłem!! Zdradzisz jak udało się to osiągnąć?

 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bentoq zmienił(a) tytuł na DM - Orzeł, Omega i inne na 135mm
3 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Ooo Panie, o takim efekcie marzyłem!! Zdradzisz jak udało się to osiągnąć?


Wszystko w Pixinsight:
- ABE function degree 1 (z lenistwa, normalnie bym robił od początku DBE)
- SXT
- DBE na starless
- Pixelmath: ~(~stars*~starless)
- PlateSolve
- Spectrophotometric Color Callibration (tutaj błąd, bo powinienem zrobić Photometric Color Callibration, ponieważ w ustawieniach SPCC nie da się uwzględnić użytego filtra)
- SCNR green 0.5
- Ekstrakcja L i FWHMEccentricity na nowym obrazie
- BXT z uzyskaną wcześniej wartością PSF diameter (0.15 sharpen stars i 0.4 nonstellar)
- NXT na 0.3
- SXT
- GHS oddzielnie na starless i stars
- Histogram Transformation na starless, żeby poprawić balans kolorów
- SCNR green 100% na stars
- Saturacja na stars
- Pixelmath: ~(~stars*~starless)

Edit. Dorzucam jeszcze nieco poprawioną wersję, bo oczywiście znowu zapomniałem włączyć rgb clampa na monitorze przez co fota była niedosaturowana. 😛

Image09JPG.thumb.jpg.77c83de360f468f02f823246d504c3b7.jpg

Edytowane przez JKbooo
Poprawiony edit
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bentoq napisał(a):

za co odpowiada w Twoim workflow:

- Ekstrakcja L i FWHMEccentricity na nowym obrazie?

 

Określenie właściwej wartości PSF diameter do BlurXTerminatora :)

 

9 minut temu, Bentoq napisał(a):

jak udało się Tobie zrobić takie malutkie gwiazdki? Bardzo mi się podoba ten efekt

 

Oddzielenie gwiazdek przed stretchem i oddzielne stretche na stars i starless przy użyciu GHS. Nie jestem pewien jak darmowy starnet sobie teraz radzi z materiałem liniowym. Jak kupowałem SXT było z tym kiepsko. GHS też jest tu kluczowy, szczególnie jeśli chodzi o stretch gwiazdek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bentoq napisał(a):

Starnet w ogóle w liniowym sobie nie radzi

 

No właśnie tak też było ostatnim razem jak go używałem. :) Myślałem, że kupuje SXT ze względu na większy szacunek do malutkich galaktyk w tle, których SXT nie uznaje za gwiazdki tak jak starnet, ale największą jego mocą okazała się możliwość oddzielania gwiazdek przed stretchem. Poza oddzielnym stretchem na stars i starless można też tego użyć do ekstrakcji tła w cięższych przypadkach tak jak ten, albo moje ostatnie rho. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JKbooo napisał(a):

 

No właśnie tak też było ostatnim razem jak go używałem. :) Myślałem, że kupuje SXT ze względu na większy szacunek do malutkich galaktyk w tle, których SXT nie uznaje za gwiazdki tak jak starnet, ale największą jego mocą okazała się możliwość oddzielania gwiazdek przed stretchem. Poza oddzielnym stretchem na stars i starless można też tego użyć do ekstrakcji tła w cięższych przypadkach tak jak ten, albo moje ostatnie rho. :)

 

StarX zdeklasował Starnet po ostatnich updatach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, JKbooo napisał(a):

Mi na szybko wyszło tak. Zgodnie z oczekiwaniami, kalibracja fotometryczna coś nie siadła. 😕 Tło skorygowałem ręcznie, gwiazd już mi się nie chciało.

 

 

Cięzko uwierzyć, że to ten sam materiał co wyżej. To chyba tylko w płatnej wersji, mam tylko zwykłą to nie mam chyba żadnej opcji której użyłeś. 

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JKbooo napisał(a):

Ekstrakcja L i FWHMEccentricity na nowym obrazie

Gdybyś mógł rozwinąć temat o co chodzi dokładnie w tym punkcie i działanie tego do BxT, byłbym wdzięczny. Reszta tematu i procesów jest mi w gruncie rzeczy znana. Muszę ten workflow zastosować do mojej ostatniej fotki IC 1396 na szeroko.

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kruzd napisał(a):

Gdybyś mógł rozwinąć temat o co chodzi


FWHMEccentricity to skrypt znajdujący się w zakładce ImageAnalysis. Może pracować tylko na czarno-białym obrazie, dlatego najpierw należy wykonać ekstrakcję luminancji z kolorowego obrazu. Wartość z median FWHM wklepuję w okienko PSF diameter w BXT. U kogoś to podpatrzyłem i uzyskuję w ten sposób bardziej odpowiadające mi wyniki z BXT. Efekt jest zwykle łagodniejszy niż z automatic PSF.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też swoją obróbkę na szybko w Pixie LE 1.0 i Gimpie. Bez szału. Porównując wszystkie wersje do wersji JKBoo refleksja odnośnie astrofotografii DSowej przerażająca - prawie cały postęp ostatnich lat w astrofoto zamyka się w kilku płatnych programach i jakiś czarodziejskich funkcji 😔.

 

1.thumb.png.d2b747a01af156cbd921e89fa58248eb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.