Skocz do zawartości

DreamFocuser mini


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, MateuszW said:

No i ta płytka jest tym, czego potrzebujesz :) 

 

Czy dobrze rozumiem, że z tą płytką chodzi o wymuszenie QC, UC czy innego charge? Czy to tak działa, że jak jeden port ma QC to reszta też zapodaje podobny woltarz? Mógłbym równie dobrze podpiąć telefon z QC do innego portu?

 

8 minutes ago, MateuszW said:

Niestety nie da się zasilić z portu USB w focuserze. 

Jaki to zasilacz?

 

A jak zasilasz montaż? Nie da się tam rozdzielić zasilania?

 

Montaż to duże słowo, mam SWSA GTi i zasilam z baterii :) 

 

Zasilacz 12V/2A jakiś noname, dostałem z miniPC. No ale trzeba go wpiąć do gniazdka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bentoq napisał(a):

Czy dobrze rozumiem, że z tą płytką chodzi o wymuszenie QC, UC czy innego charge? Czy to tak działa, że jak jeden port ma QC to reszta też zapodaje podobny woltarz? Mógłbym równie dobrze podpiąć telefon z QC do innego portu?

Ta płytka wymusza wybrany tryb szybkiego ładowania na porcie, do którego jest podłączona. I do niej trzeba przylutować kabel wyjściowy, gdzie dostaniesz ustawione na płytce napięcie. Czyli to taki pośrednik.

Każdy port powerbanka jest sterowany niezależnie, więc np wpięcie telefonu nic nie da (zresztą zwykle tylko jeden / dwa porty ma te specjalne funkcje, a reszta standardowe 5V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, a myślałeś nad funkcją, o którą już Cię dawno temu pytałem: rotator? W przypadku refraktorów wyposażonych w manualny rotator powinna to być w miarę prosta sprawa. Gdybym mógł sobie zdalnie (tzn. z odległości kilku metrów) sterować rotacją kadru z użyciem smartfona, to byłoby wspaniale. Największym problemem to pewnie byłoby znalezienie odpowiedniego paska do przeniesienia napędu z silnika wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Mateusz, a myślałeś nad funkcją, o którą już Cię dawno temu pytałem: rotator? W przypadku refraktorów wyposażonych w manualny rotator powinna to być w miarę prosta sprawa. Gdybym mógł sobie zdalnie (tzn. z odległości kilku metrów) sterować rotacją kadru z użyciem smartfona, to byłoby wspaniale. Największym problemem to pewnie byłoby znalezienie odpowiedniego paska do przeniesienia napędu z silnika wyciąg.

Temat jest o tyle problematyczny, że pod takie refraktory trzeba by robić całość indywidualnie, ciężko tu osiągnąć standaryzację. A z kolei oddzielny element wkładany do wyciągu wydłuży backfocus i będzie raczej drogi w produkcji, przez co mało popularny. Nie mówię nie, ale wcześniej chciałbym wrócić do projektu koła filtrowego, na które może być więcej chętnych, a już sporo w temacie zrobiłem :) Niemniej, jeśli potrzebujesz tego do refraktora z jego rotatorem, to myślę że możemy zrobić taki pilotażowy projekt pod Twój sprzęt. Może to bardziej zachęci mnie do pociągnięcia tematu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, ale tu nie chodzi o rotator wkładany między teleskop a kamerę.

Mam na myśli coś o wiele prostszego. Wiele obecnych refraktorów ma możliwość rotacji całego wyciągu: odblokowujesz śrubkę i kręcisz ręką jak chcesz. I chodzi właśnie o to, żeby Twój mininapęd robił to samo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, dobrychemik said:

Mateusz, ale tu nie chodzi o rotator wkładany między teleskop a kamerę.

Mam na myśli coś o wiele prostszego. Wiele obecnych refraktorów ma możliwość rotacji całego wyciągu: odblokowujesz śrubkę i kręcisz ręką jak chcesz. I chodzi właśnie o to, żeby Twój mininapęd robił to samo.

 

To nie takie proste jak sobie wyobrażasz, tak mi się wydaje. Na ostatnim zlocie @CzarekW przywiózł automatykę do rotatora takiego, o którym piszesz. Bardzo fajna sprawa ale na pewno nie było to proste. No i jak pisze @MateuszW to trzeba robić indywidualnie pod każdy typ wyciągu. Pod mojego Askara Czrek powiedział, że on nie da rady zrobić, tzn. przenieść na Askara pomysł ze swojego rozwiązania. Nie pamiętam dokładnie dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład Askar FRA600 ma odpowiedni wzorek na ruchomej części, by wygodnie zamontować na niej wydruk 3D mający od zewnątrz zęby pasujące do standardowego paska zębatego. A sam silniczek siedziałby:

a) w stopce szukacza lub

b) na długiej szynie np. vixen przymocowanej do obejm.

 

image.png

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 10/10/2023 at 9:23 PM, MateuszW said:

Ta płytka wymusza wybrany tryb szybkiego ładowania na porcie, do którego jest podłączona. I do niej trzeba przylutować kabel wyjściowy, gdzie dostaniesz ustawione na płytce napięcie. Czyli to taki pośrednik.

Każdy port powerbanka jest sterowany niezależnie, więc np wpięcie telefonu nic nie da (zresztą zwykle tylko jeden / dwa porty ma te specjalne funkcje, a reszta standardowe 5V).

 

Uprzejmie donoszę, że działa z takim o kabelkiem: https://elektroweb.pl/przetwornice-step-up/1041-kabel-zasilajacy-usb-przetwornica-12v-1a-5521-5905523301700.html

Stwierdziłem, że sprawdzę, zanim płytkę kupię. Zwykły powerbank 15W (max 5V/3A na porcie) podłączone do mini PC po BT. Mini PC zasilany z drugiego PB, ten już mocniejszy.

 

image.thumb.jpeg.8febfcca1d670f74178e76c22041d3d5.jpegimage.png.91c821e6e7090e56b4c458dad56c5cdf.png

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.