Skocz do zawartości
  • 0

Niesymetryczna głowica montażu


MarekS99

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, MarekS99 napisał(a):

Na korpusie jest kątomierz ale 2 znaczniki które wskazują : jeden 90 st a drugi około 81. Czy to moze miec związek? Wydaje mi się że to może miec ewpływ na to zeby sruba dece nie byla osiowo z korpusem.IMG_20230825_2355413262.thumb.jpg.5a5033bd68a276d9004384d1d8683747.jpg

IMG_20230825_235618782~2.jpg

Ta skala jest ruchoma , mozesz ją ustawić dowolnie. Samą głowicę najlepiej tak obrócic, aby nie blokowaly sie pokretla mikroruchow, silniki, kabelki i żeby łatwo było zakładac teleskop.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, JSC napisał(a):

Ta skala jest ruchoma , mozesz ją ustawić dowolnie. Samą głowicę najlepiej tak obrócic, aby nie blokowaly sie pokretla mikroruchow, silniki, kabelki i żeby łatwo było zakładac teleskop.

Ta tarcza u mnie jest zablokowana i nawet widać imbus blokujący. Po ustawieniach do poziomu w osi DEC i obrocie o 90 stopni dokładnie pokazuje 90 na pierścieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, MarekS99 napisał(a):

Ta tarcza u mnie jest zablokowana i nawet widać imbus blokujący. Po ustawieniach do poziomu w osi DEC i obrocie o 90 stopni dokładnie pokazuje 90 na pierścieniu. 

Niektore pierscienie z podzialkami sa blokowane a inne nie, zalezy od montażu. W kazdym razie istnieje mozliwosc ich obrotu. Szczerze mówiac ja z tych podziałek praktycznie nie korzystam, a jesli juz to bardzo bardzo sporadycznie i to wlasnie w celu sprawdzwnia czy przy danej deklinacji cos sie nie bedzie blokowac.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tyle udało się ustalić:
Głowica jest symetryczna! Śruba z prawej (czarna) celuje dokładnie w środek osi obrotu. Dokręcając tą śrubę, tuba na dovetail jest dociskana do lewej strony. Po doprowadzeniu tuby do równoległości do osi świata po lewej stronie na pierścieniu DEC marker wskazuje 90 stopni. Odlew po lewej wydaje się niesymetryczny dlatego, że na nim umieszczony jest uchwyt na silnik do osi DEC i jest on " skręcony" o ok 12 stopni żeby zmieścił się silnik a dokładnie zębatka.
Innym ciekawym zjawiskiem jest to że po prawej stronie na korpusie osi DEC jest drugi znacznik (wykonany w odlewie). On wskazuje 81 stopni i to jest jakiś błąd, którego jeszcze nie wyjaśniłem. Podobno dawno dawno temu był tylko ten znacznik który nie wiadomo dlaczego pozostał na odlewie w nowych konstrukcjach; Jest on strasznie gruby więc jego wskazania są bardzo przybliżone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -2

Czy możesz sprecyzować?

 

EDIT: chyba wiem o co Ci chodzi. Generalnie SkyWatcher nie jest najlepszy w projektowaniu montaży, zwłaszcza tych tanich, to samo tyczy się Eq5 i dlatego ciężko jest w tych montażach wyważyć DEC.

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.