Skocz do zawartości

Tło z filtra OIII


Konuz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wprawdzie sprawa dla mnie nie nowa, ale po Kalmarze, którego ostatnio popełniłem zaczyna mnie to już trochę irytować. Otóż, robiąc zdjęcia filtrem Antlia 3nm za każdym razem niebo również szumi mocno w tym kolorze. Pierwsze co przychodzi do głowy, to świecąca atmosfera, niby oczywista oczywistość. Problem w tym, że robiąc ciemniejsze obiekty w SHO lub HOO bardzo ciężko (jeśli w ogóle) pozbyć się tego szumu. Range Selectorem nie wyłuska się samego samego tła, zawsze załapie się fragment mgławicy. Robienie maski po konturach (np skrypt GAME)? No chyba nie tędy droga. Color mask też nie pomaga. Nadchodzi wobec tego pytanie. Czy mimo 16h naświetlania, przy Bortle 6, niebo nie powinno już mieć szarego koloru? Widziałem na innym forum porównanie 4 do 8 godzin i w tamtym przypadku problem został praktycznie wyeliminowany. Jestem w kropce ogólnie, więc stwierdziłem, że zapytam mądrzejszych od siebie. Będę wdzięczny za jakieś pomysły jak temu zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie gdzie był Księżyc i co świeci w okolicy, np. nowe żarówki LED? Atmosfera świeciłaby w [O I] a nie [O III] ale jak nie ma jeszcze/już nocy astronomicznej to krótsze długości fali będą bardziej rozpraszać się w atmosferze przez co [O III] będzie bardziej wrażliwy na zachód/wschód Słońca niż Ha/[S II].

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj -w jaki sposób masz 'kolor' szumu na filtrze Oiii?

 

Używasz go do OSC?

Jeśli tak, to trochę nietypowo, ale ok.

 

Pamiętaj, że spora część szumu, to wcale nie jest artefakt z kamery, tylko światło które wpada z teleskopu (czyli LP, niekoniecznie od miasta).

Jeśli dodatkowo zbierasz tlen, który jest raczej słaby, to musisz mocno podbijać poziomy, żeby coś było widać, więc podbijasz też szum.

Na Ha tego efektu nie widać, bo wodór jest tak mocny, że ma dużo wyższy poziom nad tłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@riklaunim księżyc świecił podczas jednej z sesji z 5, podczas których paliłem tlen, nawet nie wiem czy przypadkiem nie było wtedy pełni i niestety na ulicy świecą ledy, na szczęście zasłonięte domem

@Patryk Sokol chodziło mi chromatic noise w kolorze tlenu, który jest wszechobecny na zdjęciach z filtra OIII i tak domyślam się, że nawet "najwęższy" narrowband będzie łapał LP, ale nie przypuszczałem, że w takiej ilości

@Tayson podsyłam screena porównawczego dwóch obrazów po SPCC, przy czym jeden miał zrobioną neutralizację tła (do tej pory nie zaznaczałem opcji "Region of Interest" przekonany, że skrypt wybiera sobie sam taki obszar, ale byłem w błędzie), mogę też wrzucić tifa
 

Zrzut ekranu 2023-08-29 204224.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odszum i gotowe

odszumione.jpg.320835f10469b0d764f9becef66020d4.jpg

 

v2

odszumione2a.jpg.fc0742a955ffca02cfb3a6ade9fdfb60.jpg

 

 

jesli robisz tlen osc, to polecam wyciagnac ten sygnal i stackowac go osobno, ala obróbka dla kamery mono.

 

edit2.

dlaczego robiąc antilią 3nm OIII masz sygnał wodoru w tle?????

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlen jest najbardziej zakłóconym kanałem przez LP, księżyc i poświatę słońca.  Ja na tlen rezerwuje najciemniejsze części najciemniejszych nocy.  Podoprządkowuje temu cały kalendarz zbierania pasm i focenia różnych obiektów.

 

Warto pamiętać że sam tlen bardzo rzadko wnosi dużo detalu i często nakłada się na część wodorową.  W takim przypadku budujemy kanał L głównie na Ha, z niewielką domieszką O.  Surowe HOO gdzie 2x liczy się szumiący O jest nieoptymalne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba odpuszczę sobie zbieranie dodatkowego materiału na OU4 w księżycowe noce. Zastanawiam się w ogóle, czy nie wywalić całkiem sesji, która była robiona w najjaśniejszą noc i zestackować jeszcze raz. Budowanie luminacji głównie z Ha w przypadku Sh2-129 razem z OU4 całkowicie przygasi to drugie (moim zdaniem). Mógłbyś rozwinąć temat mieszania HOO w tym przypadku? Jakoś nie widzę wyjścia z tej sytuacji poza syntetycznym zielonym z tlenu właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OU4 jest absolutnym wyjątkiem i wyzwaniem dla każdego.  Ja osobiście nie porwałem się na ten obiekt, chociaż kilka razy o tym myślałem.  Tu potrzeba super nieba, ogromnej cierpliwości i maestrii w obróbce.

 

@Tayson jest autorem absolutnie wzorcowej pracy i na pewno może się podzielić swoimi doświadczeniami.  Nie wiem czy miałeś okazję rzucić okiem na ten wątek: 

 

 

 

PS

 

Ja zawsze konsultuje archiwum galerii Astropolis, tam często opisane są indywidualne podejścia i ewentualne problemy z danym obiektem.  Dla mnie są to szczególnie cenne materiały jako że mówią o polskim niebie a nie np. jak w forach zagranicznych gdzie ktoś z Arizony narzeka że mu M16 schodzi pod 20 stopni a tak focić to on nie może.🙄  Albo że miał tylko 3 pogodne noce w ostatnich 3 tygodniach i rzuca to hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[O III] jest chyba najbardziej znienawidzone przez problemy jakie robi. Niestety nie mogę znaleźć żadnego spektrogramu dla tej mgławicy więc nie da się powiedzieć na ile sam sygnał jest silny i czy ew można [O III] czymś zastąpić (hel, neutralny tlen itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, jak spojrzałem w jaki sposób obliczyć jasność tła na podstawie zdjęć, to chyba w moim przypadku nie dam rady tego zrobić w jakimś sensownym czasie ;). W każdym razie jeśli chodzi o samo niebo wg LighPollutionMap, to jest to prawie 20,2 mag/arcsec2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im jasniejsze niebo przez LP, tym slaby sygnal bardziej ginie. Nawet 100h naswietlania go niecwyluska poniewaz on (sygnał) jest pod jasnoscia nieba. Niebo go zaswieca.

Nawet przy qe kamery 100% pw miescie nie zlapiesz ifnow po dziesiatkach godzin naswietlania, takich jak w biesach na 3-4subach.

 

Kalmar to trudny obiekt. Ja swojego palilem w czasie nowiu przez kilka miesiecy. Mam niebo 4. Pokaz surowy stack tlenu. Moze cos tam siedzi ukrytego, w czym moge pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.