Skocz do zawartości

TV Plossl 8mm - luźne wnioski z obserwacji


Frosch

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w tym roku wystawić na giełdę okular TV Plossl 8mm i zostawić tylko okulary z dłuższym ER (Vixen SLV 6mm i 9mm), ale postanowiłem dać mu szansę, jak pojawią się Jowisz z Saturnem. No i stwierdziłem, że jednak go sobie zostawię, bo daje naprawdę dobry (ostry) obraz Jowisza i Saturna. O ile w porównaniu z SLV 6mm można zrzucić na różnicę ogniskowych i powiększeń, to już w przypadku SLV 9mm już raczej nie. Wiadomo, że seeing się zmieniał w czasie obserwacji a nie da się patrzeć jednocześnie w tym samym momencie przez oba okulary, ale zmieniając je mam 90% pewności, że to nie jest złudzenie. Obserwowałem w refraktorze TS ED 102/1122.

2 lata temu widziałem przez niego nawet w Skyluxie 70/700 bardzo ładne cienie księżyców Jowisza.

Oczywiście, kusi mnie teraz, żeby sprawdzić jak wypadłby z tym teleskopem dobry okular ortoskopowy 5-6mm w starciu z Vixen SLV 6mm, ale odstrasza mnie krótki ER (miałem kiedyś BCO 6mm i komfort obserwacji był dla mnie niski). Do tego dochodzi aspekt szybkiego znikania planety z pola widzenia (mam montaż azymutalny. Zostają więc dobre okulary szerokokątne z dłuższym ER np. Pentaxy. Szkoda, że nie doszedłem do tych wniosków jak ktoś wystawiał w sierpniu Pentaxa XL 5.2mm. :(

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie skończyłem dzisiejszą sesje obserwacyjną. Specjalnie zwróciłem uwage na tego Plossla... wziąlem na obserwacje także  TSa 102/1122ed (BTW najbardziej go lubie :) ).  

Plossl TV 8mm najlepszy jest na Jowisza. Ale na Księzyc sa lepsze - np. Edmund RKE 8mm... Wlasnie te dwa okulary porównywalem i oczom nie wierzyłem. Edmund wymiatal na Księzycu, ale na Jowiszu sprawowal sie wyraźniw gorzej. I na odwrót. Plossl TV na Jowiszu znakomicie a na Księżycu gorzej. 

 Porównywalem tez orciaki 6mm. Miałem do dyspozycji 3: BCO, Antares (klon BGO), CircleT. Zdecydowanie najlepszy Antares (BGO). Potem CircleT , potem BCO. Różnice dośc wyraźne, aczkolwiek nie aż tak duże jak przy pirówbywaniu Edmunda RKE z Plosslem TV.

Trochę poza konkursem testowałem orciaka Masuyama 5mm (poza konkursem bo nie miałem innych 5mm pod ręką do porównywania). Niemniej jednak bardzo udany okularek. Bardzo ostry obraz.

 

Bardzo, ale to bardzo.... bardzo (!) rekomenduję do teleskopu TS102/1122ed 4mm orciaka Abbe Takahashi .  Po prostu to co on wyprawia z tym teleskopem, to jest totalny odlot. Nie tylko Księżyc, ale także Saturn, Jowisz a i inne planety... nie chce się wierzyć, ze przy tak malutkiej źrenicy cokolwiek widac. A uwierzcie - widac! I to niesamowicie ostro oraz wyraźnie. Przy dobrym seeingu wypada szczęka, wiec uwaga na niego ;) , a własciwie na nich bo refik tez jest swietny ;).

Czyli podsumowujac: co rekomenduje do tego teleskopu do planet (sam wielokrotnie sprawdzałem)

1. 4mm ortho Abbe Takahashi (podstawowy planetarny okular na dobry seeing).

2. 6mm orrho BGO (podstawowy okular na nieco gorszy seeing)

4. Plossl TV 8mm - trzeba go miec na Jowisza!!!!

5. Edmund RKE swietny na Księżyc i pierscien Saturna. 

 

Tyle o planetarce... kiedystam skrobnec cos o DSach , a szczególnie gromadach kulistych....

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSC napisał(a):

(...)

Edmund wymiatal na Księzycu, ale na Jowiszu sprawowal sie wyraźniw gorzej. I na odwrót. Plossl TV na Jowiszu znakomicie a na Księżycu gorzej.

(...)

 

Może napisz proszę w paru słowach, jak te wyższości i niższości obu okularów się manifestowały.

 

Jak tak sobie obserwuję moim Małym Edkiem 80/600 to czasami sobie myślę, że fajnie byłoby mieć obrazy w takiej refraktorowej, bezobstrukcyjnej estetyce, ale większej aperturze.

Ale potem patrzę przez Newtona 300/1500 na porządnej optyce (LG Strehl 0.991), i mi przechodzi, bo nawet jak jest blado, to żaden refraktor o rozsądnych gabarytach nie pozwoli mi obserwować w x600, tak jak np. tej nocy.

No ale może kiedyś pęknę, może jak dożyję emerytury, i kupię większy refraktor.

I ponieważ wiem, co w wizualu daje mała światłosiła, taki Edek 102 mm f/11 musi być wzięty pod uwagę.

@JSC, jak myślisz, czy 102 mm byłoby wystarczająco więcej niż 80 mm, żeby zobaczyć wyraźną różnicę ?

Tu muszę dodać, że mój egzemplarz SW 80/600 ED jest bardzo udany i regularnie używam w nim TOE 2.5 mm, a bywało, że kombinowałem żeby było krócej.

 

Na stronach TS-a widzę, że są dwa 102/1122:

  • "ED" na szkle "porównywalnym do dubletu f/8 na FPL-53"
  • "SD" na FPL-53 Ohary.

"SD" jest 70 % droższy.

@JSC, jak myślisz, czy obraz będzie też lepszy 70 % ?

😀

 

Co do BCO 6, to po tym poście muszę już poważniej pomyśleć o jego następcy.

 

Co do tego Taka Abbe 4, to w EDku często widzę, że daje ostrzejsze obrazy niż Pentax XW 3.5.

Natomiast w Newtonie już nie za bardzo.

I to może być dobry przykład, czym się różni estetyka bezobstrukcyjna od obstrukcyjnej, nawet jak to jest tylko 23 % obstrukcji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortho Abbe Takahashi to najlepsze okulary planetarne na naszym rynku....

 juz niestety na wykończeniu i za chwile będą jedynie do zdobycia na rynku wtórnym.

Stosujemy owe w całej gammie do teleskopów APO Takahashi 102-150mm by wydobyć max. ilość szczegółów , które są poza zasięgiem okularów szerokokątnych.

 

4mm ma kosmicznie mały LER ale jest b. Dobrze wykonany  ale cholernie niewygodnym.

lepszy jest z pewnością ZAOII ale ten kosztuje kosmiczne pieniądze i nie warto go stosować do średniej jakości teleskopow gdyż nie zobaczysz dużych różnic.

ciekawym układem jest Supermonocentryk ale nie każda ogniskowa ...

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj utwierdzilem sie tylko w przekonaniu jak ważny jest okular. Seeing niestety byl taki sobie, a nie chcialo mi sie czekac az Jowisz i Księżyc wejda na południe i nie beda na nie oddzialywaly turbulencje z sąsiedniego bloku.

No to ten pojedynek 8 milimetrowców w średnich warunkach seeingowych...

Jowisz w Plosslu TV mial wiecej widocznych pasków. Paski byly wyraźniejsze i miały kolor. W Edmundzie RKE w zasadzie widoczne byly tylko dwa główne pasy i to w odcieniach szarości. Myslę że wlasnie ten kolor jest tak ważny w dostrzegalnosci pasów na Jowiszu, a Plossl TV w jakis cudowny spośob wydobywa ten kolor. Cudownośc pewnie polega na tym ze barwy sa w nim cieplejsze (?)...

Ksieżyc jest wlasciwie monochromatyczny, stad Edmund RKE lepiej sobie radzi z kontrastem cien/światło. Przykladowo pomimo nienajlepszych warunków w Edmundzie byl widoczny fragment Rima Hadley, a w TV pustka w tym miejscu... ogolna ostrosc np. kraterka Hadley C znacznie lepsza w Edmundzie RKE.

 

Co do refraktorów 80mm vs 100mm... nie mam EDka80mm, ale mam doskonałego optycznie achromata Vixena 80/1200. Spokojnie wytrzymuje 200x nawet na planetach. Jeśli seeing jest słaby a nawt przecietny róznica w szczegółach jest minimalna. Wygrywa wieksza apertura ale tylko na jasnych punkcikach (jak np. kraterki w Plato). Przy bardzo dobrym seeingu różnica jest jednak spora. W 102/1122 widzialem Rima Hadley a nawet majacząca rozpadlinke w Vallis Alpes ( male kraterki na dnie tej doliny bez problemu, a w zasadzie sa to zapadliska!). W 80mm tego nigdy nie widziałem. Kolor Jowisza lepszy w 100mm, a przez to szczególy lepsze. Bardzo ciekawa sprawa z Marsem! W 80mm w zasadzie nie rozrózniam odcieni pomaranczowego na tarczy planety. W 100mm przy idealnym seeingu mozna spokojnie rózróznic ciemniejsze i jasniejsze pomaranczowe obszary a nawet poszczegolne jasnopomaranczowe punkty, np. majaczy Olympus Mons ( kilka razy dostrzeglem jasniejsza plamke w miejscu gdzie powinna byc- mysle ze to byl on! :) ).

Tak wiec jak masz miejscówke z dobrym seeingiem to jak najbardziej 100mm refraktor pokaze znacznie wiecej. To widziec albo nie widziec niektore szczegóły. 

 

Czy warto tego FPL53... myśle ze nie warto. Ale to tylko osąd na podstawie udostępnionych wykresów aberracji. Wydaje sie z nich, ze ten na FPL53 ma wieksza abere sferyczną!(?)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.