Skocz do zawartości

Tarcza Ganimedesa wizualnie podczas częściowego zakrycia 11/09/23


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Mareg napisał(a):

(...) mogłem obserwować Taurusem 300/1500 z powiększeniami dochodzącymi do 625

 

Jak oceniasz przyrost ilości zaobserwowanych szczegółów w powiększeniu aż 600 razy, w stosunku do obserwacji w powiększeniu 300 razy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza Ganimedesa jest chyba zawsze widoczna - widać to porównując rozmiary księżyców między sobą i nie trzeba niewiadomo jakiego powiększenia... w 100-150x jak mnie pamięć nie myli.
Co do renderu ze SkySafari byłbym sceptyczny, zapewne w Twoim wypadku jest on poparawny, ale jeśli chcesz dostać bardziej realny obraz to WinJupos jest odpowiednim narzędziem.
Widzę że Ganimedes ma bardzo fajne ułożenie teraz - tranzyty/przesłonięcia są takie że wystaje kawałeczek tarczy - jak na twoim zrzucie ekranu. Trzeba się będzie zasadzić.

Na marginesie tutaj mała relacja z naszych obserwacji Ganimedesa i detalu na nim.

 

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, stratoglider napisał(a):

 

Jak oceniasz przyrost ilości zaobserwowanych szczegółów w powiększeniu aż 600 razy, w stosunku do obserwacji w powiększeniu 300 razy ?

 

Do 300 razy nie schodziłem, tylko do 375 (Tak Abbe 4).
Przyrost szczegółów nie wiem czy był w ogóle, tyle, że te szczegóły było dużo łatwiej wypatrzeć w porywach najlepszego seeingu.
Duże znaczenie miało też przyciemnienie obrazu po zwiększeniu powiększenia, które pomagało.
Tak jak pisałem, nawet w 625 razy Ganimedes wydawał mi się bardzo jasny.

Mam regulowany filtr polaryzacyjny (ES 2"), ale praktycznie nigdy go nie używam, bo bardzo pogarsza kontrast, pewnie przez odblaski.

Poza tym ten Vixen HR jest moim najlepszym okularem jeśli chodzi o kontrast.

Obserwacje Ganimedesa trwały pewnie z dwie godziny, ale nie patrzyłem na niego cały czas.

W międzyczasie patrzyłem na:

  • malusieńkie planetarki, typu NGC 7027, NGC 7026, i tu w dużym powiększeniu na pewno było więcej szczegółów
  • księżyce Urana, a tu powiększenie jest bardzo ważne, bo zwiększa zasięg
  • ciasne podwójne, i tu większe powiększenie daje smaczku w postaci prążków dyfrakcyjnych nawet na słabszych gwiazdach;
    625 razy w 300 mm to jest mniej więcej książkowe "2 D" do podwójnych...

Dlatego też do Ganimedesa specjalnie nie zmieniałem okularu, zwłaszcza, że to duże powiększenie raczej pomagało (łatwiej dostrzegalne szczegóły), niż przeszkadzało (trudne ogniskowanie).

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.