Skocz do zawartości

Zanikanie obrazu w okularze Celestron X-Cel LX 7mm


kamelson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, jako że to mój pierwszy post na forum to chciałbym się przywitać i prosić o wyrozumiałość jeśli pytam o banał, ale nurtuje mnie pewna kwestia...

Otóż od jakiegoś miesiąca jestem posiadaczem wyżej wymienionego okularu, którego używam z 8" Newtonem GSO f6. Kupiłem go przede wszystkim do obserwacji planet i tu jestem z niego bardzo zadowolony, obraz jest o wiele bardziej stonowany niż ten uzyskany przez  ES 14mm 82, na Jowiszu bez problemu dostrzegam dwa pasy równikowe i WCP.

Natomiast przy obiektach DS takich jak M13, M27, M57 obraz staje się mocno ciemny co jest jak rozumiem wynikiem źrenicy wyjściowej, która w tym przypadku wynosi 1.16mm. Dodatkowo co o wiele bardziej frustrujące zanika mi obraz jeśli nie trzymam okularu idealnie między nasadą nosa a okiem i tu pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek czy jest to spowodowane wrażliwością okularu na nieosiowe patrzenie i czy jest to sprawa tego konkretnego modelu, czy tak po prostu będą miały wszystkie okulary dające większe powiększenie i mniejszą źrenicę wyjściową? Czy wasze Celestrony mają podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. masz problem z utrzymaniem obrazu w osi okularu. Obiekty planetarne są jasne, dobrze je widzisz i niejako szybko korygujesz położenie oka w osi optycznej. Co do DS-ów to są ciemne i nie możesz odnaleźć obiektu bo ucieka ci z oka i nie wiesz gdzie go szukać. Wspomnę też, że po krótkim czasie poszukiwań obiekt w ogóle ucieknie z pola widzenia i szukaj wiatru... . Duże znaczenie ma tutaj jakość obrazu. Kiedy gwiazdy są wyraźnymi szpilkami widzimy je i łatwo korygujemy wszystkie parametry pola widzenia. Natomiast przy mdłym i rozmytym obrazie wszystko nam się rozjeżdża.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, żebyście wybaczyli mi głupie pytanie? 😅 Otóż kolega Smorff miał racje, wyciągnięcie muszli ocznej prawie do maksimum poprawiło sprawę. Przeprowadziłem test przy świetle dziennym i zauważyłem, że łatwiej wtedy trafić okiem w wiązkę światła, która się tworzy za okularem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kurp said:

Cześć. masz problem z utrzymaniem obrazu w osi okularu. Obiekty planetarne są jasne, dobrze je widzisz i niejako szybko korygujesz położenie oka w osi optycznej. Co do DS-ów to są ciemne i nie możesz odnaleźć obiektu bo ucieka ci z oka i nie wiesz gdzie go szukać. Wspomnę też, że po krótkim czasie poszukiwań obiekt w ogóle ucieknie z pola widzenia i szukaj wiatru... . Duże znaczenie ma tutaj jakość obrazu. Kiedy gwiazdy są wyraźnymi szpilkami widzimy je i łatwo korygujemy wszystkie parametry pola widzenia. Natomiast przy mdłym i rozmytym obrazie wszystko nam się rozjeżdża.

Też doszedłem do takiego wniosku, po tym jak zobaczyłem gdzie tworzy się  plamka światła na kartce bez wyciągniętej muszli. Dziś spróbuje jeszcze raz podejść do tych "emek" i mam nadzieję, że będzie łatwiej się im przyglądać dłużej bez uciekania obrazu. Dzięki wam za rozjaśnienie sprawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.