Skocz do zawartości

Pierwsza astrokamera - kilka pytań.


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wielkimi krokami nadchodzi kupno astrokamery, dlatego mam kilka pytań.

Idę w kolor, ze względu na dostępny czas i nie ma co, zaporową kwotę kamer mono.

Ewentualnie, rozważam mono za dłuższy czas gdy już opanuję kolor. (Niebo B 4/5)

Na oku mam asi 2600 mc pro, tuba to 80ED a w przyszłości też mniejszy newton.

Czy może zaproponowali byście coś innego?

I czy wyciąg ze zdjęcia przydałoby się wymienić jeżeli mam w planach focuser? (Tutaj też chętnie przyjmę jakąś sugestię)

 

3a6421c79841ac69303fb39057ff2af9.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie ten sam zestaw z flatenerem oczywiście. Moim zdaniem to rozsądne podejście. Kamera świetna, tuba na początek Ok, potem pewnie i tak wymienisz. Oryginalny wyciąg po dokręceniu śrub oporu trzymał zestaw wystarczająco dobrze. Robiłem tak zdjęcia przez rok i dobrze wspominam ten czas. Teraz ED80 będzie lądował na giełdzie, bo zastąpiony został innym APO. 
 

Jeśli zostaniesz przy oryginalnym wyciągu, koniecznie dokup rotator dobrej klasy.

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomchm napisał(a):

W pierwszej kolejności wymieniłbym ten wyciąg na nowy typu Crayford.

Ten tutaj to wyciąg zębaty (typu "rack & pinion"). Na wizualu trudno jest czymś takim

ustawić i utrzymać ostrość, a co dopiero przy astrofoto...

2 lata pociągnąłem, da się :D ale jak zmieniać to raz a porządnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arciaq napisał(a):

Praktycznie wszystko, może oprócz tego co jest stricte pod kamerkę mono. Od m42 po mniejsze galaktyki.

 

No to jednak musisz się chyba ograniczyć, bo M 42 wymaga innego sprzętu ( skali ) jak mniejsze galaktyki.

Proponuję na początek pobawić się czymś takim w obrębie katalogu Messiera, a potem Stellarium lub innym narzędziem w innych katalogach.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No to jednak musisz się chyba ograniczyć, bo M 42 wymaga innego sprzętu ( skali ) jak mniejsze galaktyki.

Proponuję na początek pobawić się czymś takim w obrębie katalogu Messiera, a potem Stellarium lub innym narzędziem w innych katalogach.

Dopisałem na początku o Newtonie w niedalekiej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.