Skocz do zawartości

Pytanie do właścicieli refraktorów >130mm


phacops

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam aby moją tubę wykorzystać do zdjęć typowo planetarnych.  Technika lucky imaging, refraktor f7, sama tuba 8 kg. Na czym należało by go posadzić aby zebrać odpowiednią ilość materiału. Co do DS to raczej nie planuje. W grę wchodzi chyba tylko go to, gdyż nie mam widoczności na północ. Jakie typy tak głowic z napędem uciągną 8 kg tuby 925mm + sprzęt pomocniczy? Tak realnie a nie że producent tak twierdzi. Jak dobrać guider? Opcjonalnie mam taniego oriona którego kiedyś kupiłem aby zrobić z niego szukacz. Jaką powinien mieć ogniskową?

 

Konwerter to raczej będzie x2 aby pasowało do reguły  światłosiła=5x pixel

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok na północ nie jest do niczego potrzebny. Obecne softu ustawią Ci montaż bez widoczności polarnej. Wystarczy kawałek dowolnego nieba.

Montaż do planet nie musi być idealny, ważne żeby się nie trząsł i miał odpowiedni udźwig. Teoretycznie dał by radę taki EQ5 czy HEQ5 ale ten teleskop to już kolubryna konkretna jest i nie wiem czy warto iść w tym kierunku. Rozważyłbym EQ6 przy tych gabarytach. Komfort przy planetkach a i astrofoto można fajne strzelić.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekL napisał(a):

Widok na północ nie jest do niczego potrzebny. Obecne softu ustawią Ci montaż bez widoczności polarnej. Wystarczy kawałek dowolnego nieba.

Montaż do planet nie musi być idealny, ważne żeby się nie trząsł i miał odpowiedni udźwig. Teoretycznie dał by radę taki EQ5 czy HEQ5 ale ten teleskop to już kolubryna konkretna jest i nie wiem czy warto iść w tym kierunku. Rozważyłbym EQ6 przy tych gabarytach. Komfort przy planetkach a i astrofoto można fajne strzelić.

Czyli bez guidera? Musi być tylko podłączoną główna kamera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 26.09.2023 o 15:27, tomekL napisał(a):

Montaż do planet nie musi być idealny, ważne żeby się nie trząsł i miał odpowiedni udźwig. Teoretycznie dał by radę taki EQ5 czy HEQ5 ale ten teleskop to już kolubryna konkretna jest i nie wiem czy warto iść w tym kierunku.

 

Wieszam swojego Newtona 300 mm f/5 (~14 kg, 1,5 m) na HEQ5 i daje radę, o ile nie ma silniejszego wiatru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.