Skocz do zawartości

ngc6992


ko20

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega @Gość na chwilę ma rację. Pobrałem Twoje zdjęcie, wrzuciłem do PIXa, oddzieliłem kanał L i zrobiłem filmik:

 

Generalnie, wartości K powyżej 0.9 chcesz mieć w centrach gwiazd. Ekscesywne rozjaśnianie elementów mgławicy sprawia, że tracisz kolor a także postrzegany detal, ponieważ kontrast ginie. K=1 oznacza 100% jasnośc- czystą biel, jaśniej i bielej nie będzie.

 

Warto sprawdzać nie tylko wizualnie- często nie widzimy kompletnie elementarnych problemów, ale także próbnikiem- jak poniżej. 

 

Możesz także rozważyć nieco jaśniejsze tło.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareperowane, to akurat łatwe problemy do rozwiązania, ponieważ K<1 na mgławicy- czyli mgławica prawie przepalona ale nie przepalona, co oznacza, że nie utraciłeś informacji i można je było łatwo odzyskać.

 

Tutaj naprawiona luminancja:

 

newlum.thumb.png.d6554aec3a7d2de4529743e9bc5ef652.png

 

A tutaj dodana do oryginalnego zdjęcia:

 

HOOnewlum.thumb.png.e813182641bd8d930c3077863bb4ee18.png

 

Jakość do deeeee, ponieważ operowałem na JPG.

 

A zrobiłem to tak:

 

Wyciągasz luminancję:

 

01.png.bcaa92d4fc8455167444c0b22602b604.png

 

Usuwasz gwiazdy- Starnet2 lub StarXterminator

 

Następnie aplikujesz HDRMultiScaleTransform - tutaj stworzyłem dwa klony wyciągniętej i pozbawionej gwiazd L, ponieważ problem prześwietlenia jest w więcej niż jednej skali - dotyczy dużych i małych struktur.

 

Na jednym klonie takie ustawienia:

 

02.png.6a65606e3daf780683d593a26e7bab44.png

 

A na drugim takie:

 

03.png.d20ed6d28a4e69f868d1156637fe3558.png

 

Dobierane eksperymentalnie.

 

Następnie mieszanie dwóch klonów po powyższych zabiegach w PixelMath. Jednemu zmieniłem etykietę na hdr3 a drugiemu na hdr6. Zwykle mieszam z udziałem oryginalnego obrazka, ale tutaj to nie pomagało. Proporcje dobrane eksperymentalnie:

 

04.png.c8638b38cf02ef2eb675e48c882b0335.png

 

Krzywe aby podbić tło:

 

 

Gwiazdki dodane skryptem ScreenStars - polecam.

 

A na koniec LRGBCombination.

 

06.png.d0d431a65e88f797bccd04861a217a0c.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ko20 napisał(a):

i generalnie długa droga w nauce obróbki przede mną, ale patrząc na Wasze zdjęcia, to chyba pierwsze przy którym przestałem nucić sobie pod nosem, "co ja tutaj robię".

Miłe złego początki :)

 

Widać, że wdepnąłeś mocno i już nie ma ratunku :D To jest fotografia, którą już naprawdę można się pochwalić. Gratuluję!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z tymi przepaleniami 1 problem. To co widzę w Pixie wygląda jakoś. Jak zapisze do pliku i otworze go w dowolnym programie graficznym to jest totalnie rozjaśnione. Czego nie wiem? Zapewne coś elementarnego z czym w zwyklej fotografii się nie spotkałem.

 

O w ten sposób.

roznica.jpg

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz profil tego zdjęcia w Pixie? Jeśli przenosisz dalej do Photoshopa to najlepiej wybrać profil Adobe.

Takie rozjaśnienia mogą też świadczyć o zbytnio podniesionym poziomie czerni, ale to - jeśli nic nie dłubiesz przy tym- Pix ustala po stacku defoltowo fabrycznie na 100ADU (lub wartość którą masz ustawioną przez siebie w defoltowych ustawieniach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Gość na chwilę said:

A jaki masz profil tego zdjęcia w Pixie? Jeśli przenosisz dalej do Photoshopa to najlepiej wybrać profil Adobe.

Takie rozjaśnienia mogą też świadczyć o zbytnio podniesionym poziomie czerni, ale to - jeśli nic nie dłubiesz przy tym- Pix ustala po stacku defoltowo fabrycznie na 100ADU (lub wartość którą masz ustawioną przez siebie w defoltowych ustawieniach)

Nawet nie wiem, gdzie to sprawdzić :(

Powalczyłem z histogramem surowych kanałów, i wyszło mi teraz tak. Jeszcze pewnie ciut za jasno miejscami, ale na dzisiaj to tyle 🙂

Wszystkim dziękować za podpowiedzi.

hoo_ABE_s.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ko20 napisał(a):

ale patrząc na Wasze zdjęcia, to chyba pierwsze przy którym przestałem nucić sobie pod nosem, "co ja tutaj robię".

Też mam podobnie dlatego nie wypowiadam się a obserwuję. Patrząc tutaj na te zdjęcia to istna fantastyka.

W zasadzie mozesz  mieć materiał do niczego a jak potrafisz obrobić to masz super zdjęcie. Z drugiej strony jak masz super materiał a nie znasz obrobki to kicha. 

Ja mam dwa  obiekty po prawie 20h... I co? Obróbka u mnie do bani...

Kupując program Pixinsight zapewne byłoby extra... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Kriss2022 said:

Kupując program Pixinsight zapewne byłoby extra... 

Pixinsight sam zdjęć nie obrobi. Wiem, że więkoszość rzeczy któe można zrobić w PIXe można zrobić w darmowych programwach. Może nie tak prosto/szybko bo tu masz rozwiązania dedykowane pod AP, co nie znaczy ze się ich nie da zrobić. Zgaduje żę osoba z ogromną wiedzą na temat obróbki zdjęć, photoshopa/gimpa czy co tam jeszcze jest, zrobi obróbke lepiej i szybciej niż nowicjusz z PIXem. Ważniejsze jest zrozumienie tego co się robi i po co, niż uzyte narzędzie. Jak to wiesz, szybko wykombinujesz jak to soiągnąć przy uzyciu danego programu. Często metod jest wiele osiągnięcia tego samego rezultatu. Wiedza podstawowa jest szalenie istotna: co oznaczaja te wartości przy "suwaczkach" i jakie powinny być, i jaki mają wpływ na efekt końowy. To jest wiedza bezcenna, pozwalajaca kontrolować cały proces obróbki.

PIX oferuje chyba 45dniowy darmowy czas próbny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ko20 napisał(a):

Ważniejsze jest zrozumienie tego co się robi i po co, niż uzyte narzędzie.

Z tym się zgodzę w pełni. 

 

25 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Oprogramowanie samo nie obrabia superfotek podobnie jak supersetup nie robi superfotek sam.

Wszystko zależy od osoby operującej oprogramowaniem/ setupem

EDIT: @ko20

Z tym też pełna zgoda. 

A mi nie idzie obróbka w gole. 

 

Jest tu jakaś Osoba bo odplatnie nauczyła by chco troszkę tej obrobki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Z tym się zgodzę w pełni. 

 

Z tym też pełna zgoda. 

A mi nie idzie obróbka w gole. 

 

Jest tu jakaś Osoba bo odplatnie nauczyła by chco troszkę tej obrobki? 

Jestem po 45 dniach triala PIXa, każde podejście to było eksperymentowanie, by sprawdzić czy odnajdę się w tym sofcie. I do tego jeszcze trial narzędzi od RC astro. Astropolis + YT wystarczy, żeby powoli się wdrażać.

 

45 dni to sporo czasu :P

 

 

p.s. Z tego tematu wyniosłem następne tipy, którymi podzielił się @Herbert West :)

Edytowane przez aleksyb
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, aleksyb napisał(a):

Jestem po 45 dniach triala PIXa, każde podejście to było eksperymentowanie, by sprawdzić czy odnajdę się w tym sofcie. I do tego jeszcze trial narzędzi od RC astro. Astropolis + YT wystarczy, żeby powoli się wdrażać.

 

45 dni to sporo czasu :P

To teraz pokaż mi co Ci dało to 45dni? Pokaz materiał jakiś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Kriss2022 said:

To teraz pokaż mi co Ci dało to 45dni? Pokaz materiał jakiś 

Ja rozumiem, że czasami frustracja bierze górę, bo sam sobie wyrywałem włosy nie raz z powodu tego hobby. Ale, przynajmniej dla mnie, nie ma drogi na skróty. Trzeba włożyć dużo czasu i uwagi i myślenia w obróbkę zdjęć i po prostu nauczyć się na własnych błędach. W tym celu trzeba ich dostatecznie dużo popełnić- żeby, po pierwsze, zauważać ich konsekwencje (z czym wszyscy mają problem, ja też) oraz je naprawić albo przestać popełniać.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ko20 napisał(a):

Pixinsight sam zdjęć nie obrobi.

 

Sam nie obrobi. Ale można go z powodzeniem wykorzystać. ;)

 

W dniu 1.10.2023 o 13:32, ko20 napisał(a):

To co widzę w Pixie wygląda jakoś. Jak zapisze do pliku i otworze go w dowolnym programie graficznym to jest totalnie rozjaśnione.

 

A po co otwierasz to w innym programie graficznym? Zrób obróbkę od początku do końca w PIX i w nim sprawdzaj efekty swojej pracy. Będzie dobrze w PIX, to będzie też dobrze w finalnym obrazku skompresowanym (jpg, png), który wrzucisz na forum.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.