Skocz do zawartości

Mini PC w 2023 roku


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

25 minutes ago, Miesilmannimea said:

Czy w którymkolwiek z maleńkich komputerków da się w systemie wyłączyć na 100% wszystkie uaktualnienia, czy też trzeba się liczyć z tym, że w trakcie najlepszej sesji życia system zechce się zaktualizować? :)

 

Oo dobra wskazówka! Odpaliłem swój (win11 pro) i ustawiłem hotspot z telefonu na metered, także w polu już nic nie będzie pobierał.

Ale i tak chyba sam z siebie się nie zresetuje raczej, nie pamiętam takiej sytuacji (wyłączając służbowy komputer, gdzie korponakładka wymuszała reset).

 

Nie mniej dobrze mieć kontrolę nad tym, co pobiera PC, żeby nie zjadł nam całego neta z telefonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

W Win10 Home ustawiasz używane połączenie sieciowe jako płatne i wtedy nie pobiera niczego automatycznie.

 

Niestety nie do końca. Przerabiałem to. Nagle ni z gruchy okazuje się, że ustawienia "same się przestawiły" i ssie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Niestety nie do końca. Przerabiałem to. Nagle ni z gruchy okazuje się, że ustawienia "same się przestawiły" i ssie...

Nie wiem, u mnie nigdy się tak nie zrobiło, tylko system płakał, że trzeba zainstalować coś ważnego. Ale sam nic nie robił i nie zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba się wpakowałem w problem z tym moim nowym mini PC. Wszystko śmiga aż miło poza guiderem. Mam niestety tę starą kamerkę ASI120MC (bez S) i tam zawsze był problem z portami USB3.0 w nowszych komputerach. Po wgraniu kompatybilnego SW problem znikał i sprawdziłem na 2 komputerach z portami USB3.0 - wszystko było ok, ale na win10.

Niestety tu jest win11 i na portach USB3.0 niestety jest problem, nie łączy, przesyła jedną klatkę na kilkanaście.

 

Nie znalazłem w Internecie rozwiązania na to, poza wymianą kamerki. Chyba, że ktoś coś?

 

Edit.

Ewentualnie tak sobie myślę, może by podzielić partycję i zainstalować win10 czy win7 i spróbować tam, może zadziała.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki @Wiesiek1952, niestety mam do dyspozycji tylko 2 kable i obydwa nie działają. W sensie podłączam kamerę i w ciągu kilku sekund spada fps z 14-15 do <1 w sharpcap.

 

Ale zrobiłem, jak pisałem wyżej -> wydzieliłem partycję, zainstalowałem win10, sharpcap, drivery ZWO i działa! Jest stabilne 14-15fps.

Ale nie wykrył mi wifi, więc muszę jeszcze doprowadzić wszystko do ładu, zanim ogłoszę sukces :) No i jeszcze kwestia licencji, nie wiem czy ta OEM na win11 zadziała z win10 na tej samej płycie, czy nie będę musiał dezaktywować z innego PCta licencję retail i przerzucić na mele.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, sterowniki zaktualizowane, doprowadziłem mini PC na win10 do stanu jak na win11, licencja automatycznie się dopasowała z win11 (OEM na win10 i 11 pasują).

Okazuje się, że kamera jednak dalej wariuje, momentami pracuje dobrze, by po kilku minutach całkiem zamulić, by trochę przyspieszyć, no zupełnie nieprzewidywalna.

 

Mówisz @Wiesiek1952, że to kwestia kabla? Masz może jakiś sprawdzony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odświeżam temat, może pojawiło się coś nowego, godnego polecenia. Dostępność w miarę od ręki, na polskim rynku. Setup pod astrofoto planet, księżyca. Głównie bez zasilania sieciowego, w plenerze. Więc, współczynnik wydajność/prądożerność na pierwszym miejscu. Budżet myślę do 2k max.

Pozdrawiam Krystian ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Mumia said:

Pociągnie to sharpcapa na przyzwoitym fps rate na planetkach z pulpitem zdalnym ? 

Nie wiem jaki framerate jest dla Ciebie przyzwoity. Ja mam Quieter 3C z procesorem generację czy dwie niżej i robiłem ostatnio księżyc na 120fps sharpcapem. I zawsze komunikuję się za pomocą RDP.

Poza tym to używam normalnie do sesji, więc leci z NINA i resztą aplikacji.

Czasem też robię stacki w DSS, bo normalnie używam MACa i bez większej zamuły robi, tyle, że się grzeje mocno wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi przyzwoicie! Jakaś ewentualna konkurencja z pasywnym chłodzeniem, trochę lepszą wydajnością? Nawet w większych pieniążkach.

 

Masz wersje 8gb 128gb czy 16 256 ?

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki długie planujesz sesje? Może się mylę, ale planety i Księżyc robi się raczej krótko - u mnie sprawdza się laptop 12".

Spokojnie ze 2h zbierania materiału wytrzyma (nie sprawdzałem dłużej) a mały akumulator 12V podtrzyma go z pół nocy...

Obecność ekranu wydaja mi się w tym przypadku nie do przecenienia ;)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo pod planety i księżyc sesję nie są nie wiadomo jak długie. Natomiast planuje już zestaw pod późniejsze DS’y. Dodatkowo zależy mi również nad sensownym zarządzaniem kablozą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się rozglądam za 2gim mini PC i wpadło mi coś takiego w oko:

https://www.aliexpress.com/item/1005006171835620.html?spm=a2g0o.productlist.main.3.2876lfkLlfkLYL&algo_pvid=aac92dff-9b93-423e-a578-4de64f0daeaf&algo_exp_id=aac92dff-9b93-423e-a578-4de64f0daeaf-1&pdp_npi=4%40dis!PLN!543.61!555.39!!!133.27!136.16!%40210384db17154195839655358ea985!12000036109399458!sea!PL!747978759!&curPageLogUid=h4HB9tkmKd9f&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

 

Ten sam procesor co mam w Quieter 3C, mniejszy o wiele i tańszy, 3 porty USB wystarczą.

Zastanawiam się, czy warto się przejmować tym wiatraczkiem, nie generowane przez niego wibracje są pomijalne. Chciałbym go przykleić na rzep do montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq jeżeli to jest ten sam typ wentylatora co miałem w laptopie MSI to po jakimś czasie zaczyna wibrować/tłuc się/wydawać dźwięki bo smar, który został w nim zastosowany po jakimś czasie traci swoje właściwości i trzeba rozbierać/przesmarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Jeżeli obudowa nie jest na tani zatrzask to nie powinno być problemu. Zastanawia mnie tylko 12V/3A, mój powerbank wyciąga 12v/1.5A i quieter (12V/2A) bez problemu obsługuje. Może trzeba będzie dokupić coś mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.