Skocz do zawartości
  • 0

Mini PC w 2023 roku


Bentoq

Pytanie

Cześć,

 

Chciałbym zakupić mini PC do obsługi sesji, mój laptop niestety jest b.wolny, phd2/sharpcap/synscan jeszcze OK, ale zupełnie nie radzi sobie z NINA. Myślałem o MeLE Quieter3C.

Jest mały, lekki, nie wymaga mocnego zasilania i ma win11 pro. Wszystko chodzi, co trzeba. Cena też nie jest wygórowana w mojej ocenie.

 

Może ktoś używa i może się podzielić opinią?

Może znacie coś lepszego w podobnej cenie?

 

/Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Ja mam coś podobnego do tego miniPC https://www.amazon.pl/HISTTON-wentylatora-komputer-stacjonarny-przemyslowy/dp/B09PDMLNHG/ref=sr_1_47?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=CO0HOBCQH2AL&keywords=Mini%2BPC%2Bbez%2Bwentylatora&qid=1696407700&sprefix=mini%2Bpc%2Bbez%2Bwentylatora%2B%2Caps%2C89&sr=8-47&th=1 z procesorem j4125, ale z 2 wyjściami LAN i wyjściem VGA, 8GB, 120SSD. Korzystam od 1,5 i nie narzekam. Używam głównie do sesji astrofoto z wykorzystaniem NINA. Ten mój ma słabszy procesor od tego co Ty podałeś, tak jak spojrzałem o jakieś 30% więc ten z Twojego linku na pewno sobie poradzi z NINA. Z tym moim nie mam żadnych problemów, chodzi bardzo stabilnie, ani razu mi nie zwalił sesji.  Widziałem tutaj na forum, ktoś też linkował tego mojego miniPC, że go używa. Ja się na niego zdecydowałem ze względu:
1. wyjścia szeregowe
2. brak wiatraka na procku

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, tomekL napisał(a):

Ja mam coś podobnego do tego miniPC https://www.amazon.pl/HISTTON-wentylatora-komputer-stacjonarny-przemyslowy/dp/B09PDMLNHG/ref=sr_1_47?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=CO0HOBCQH2AL&keywords=Mini%2BPC%2Bbez%2Bwentylatora&qid=1696407700&sprefix=mini%2Bpc%2Bbez%2Bwentylatora%2B%2Caps%2C89&sr=8-47&th=1 z procesorem j4125, ale z 2 wyjściami LAN i wyjściem VGA, 8GB, 120SSD. Korzystam od 1,5 i nie narzekam. Używam głównie do sesji astrofoto z wykorzystaniem NINA. Ten mój ma słabszy procesor od tego co Ty podałeś, tak jak spojrzałem o jakieś 30% więc ten z Twojego linku na pewno sobie poradzi z NINA. Z tym moim nie mam żadnych problemów, chodzi bardzo stabilnie, ani razu mi nie zwalił sesji.  Widziałem tutaj na forum, ktoś też linkował tego mojego miniPC, że go używa. Ja się na niego zdecydowałem ze względu:
1. wyjścia szeregowe
2. brak wiatraka na procku

Sterowanie zdalny pulpit czy coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, MaPa said:

Sterowanie zdalny pulpit czy coś innego ?

 

Tak, zdalny pulpit. Działa bezproblemowo i szybko. Kiedyś stosowałem TeamViewer ale zaczął się komercjalizować i w pewnym momencie odpuściłem. Korzystam w domu w sieci lokalnej, ale zdarzało mi się łączyć zdalnym pulpitem też z daleka i to też działa dobrze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minutes ago, Gość na chwilę said:

Identycznie jak TomekL powyżej. RDP, trzeba tylko pamiętać że potrzebny jest do tego WIndows w wersji Pro.

 

Wersja Pro jest potrzebna tylko na komputerze, DO którego się łączymy. Komputer, Z którego się łączymy, może być w wersji HOME.

W sieci są opisane dostępne obejścia tego problemu i łaczenie się za pomocą RDP również do komputera z Windows 10/11 Home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, tomekL napisał(a):

.... Z którego się łączymy, może być w wersji HOME.

....

 

 

Nawet więcej. Może być Mac OS X a nawet iOS. Łączę się z telefonu, Macbooka, tabletu bez problemu. Też używałem TeamViewera i AnyDeska i odpuściłem z powodu komercjalizacji. Jest jeszcze RustDesk - ten jest na razie darmowy i kilkakrotnie używałem zdalnie z kolegami. 

 

Chrome Remote Desktop umożliwia sesję z wieloma "obserwatorami" - tj. niczego nie mogą kliknąć na ekranie ale widzą i słyszą co jest na komputerze transmitującym. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

 

A że tak spytam, w czym jest wygodniejszy?

Działa na każdym urządzeniu mobilnym, masz łatwą opcję pobierania, wrzucania plików na zdalny komputer, nie potrzebujesz robić jakiś przekierowań ani ustawiania VPNa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minutes ago, beny said:

Działa na każdym urządzeniu mobilnym, masz łatwą opcję pobierania, wrzucania plików na zdalny komputer, nie potrzebujesz robić jakiś przekierowań ani ustawiania VPNa. 

 

OK, są to jakieś plusy, ale ja z nich i tak bym nie korzystał, bo pracuję w lokalnej sieci: nie potrzebuję vpn'a, pliki kopiuje się normalnie, poprzez copy-paste.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakoś od zawsze jestem zwolennikiem rozwiązań natywnych, jeśli tylko są dostępne. Kiedyś byłem fanem TeamViewera , ale od czasu kiedy zaczęli mnie podejrzewać o komercyjne wykorzystywanie softu- olałem go.

RDP ma wszystko co potrzebuje i jest właśnie natywnym rozwiązaniem dla Windows. Pewnie dlatego mało się sypie.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasadniczą zaletą MRD (RDP) jest to, że to system MS i nie wychodzi na zewnątrz sieci lokalnej. Nie potrzebuje w ogóle dostępu do sieci. Wszystkie inne potrzebują. Aha i też działa na dowolnym urządzeniu mobilnym.

 

@tomekL można też udostepnić cały dysk albo niektóre foldery w sieci lokalnej i wtedy zarówno Win jak i dowolny inny system (u mnie Mac OS) widzi te dyski jako dyski zewnętrzne. To czy jest pełny dostęp czy np. tylko odczyt ustawiasz w Windozie na komputerze "macierzystym" (tym na setupie). 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie potrzebuje w ogóle dostępu do sieci. Wszystkie inne potrzebują

TeamViewer również nie potrzebuje. W opcjach można włączyć żeby działał po lanie. Ale zgadzam się, że ich wykrywacz "komercyjny" jest upierdliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Chuwi i ma on- jak dla mnie - trzy wady.

Po pierwsze nie działa w nim funkcja automatycznego włączenia po powrocie zasilania ( niby jest dostępna w BIOS ale nie działa) i po zapytaniu firma powiedziała że nic z tym nie zamierzają zrobić.

Po drugie grzeje się niemiłosiernie .

Po trzecie ma niewystarczającą liczbę portów URB.

Ten komputer o którym pisze TomekL a który jest używany przez kilka osób z mojego otoczenia ma solidną, metalową, kroploszczelną obudowę oraz - co ciągle jeszcze ma znaczenie - natywne porty RS232. Eliminuje to problem "kabla EQmod" do sterowania montażami SW.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jeszcze mam pytanie, jak montujecie takie mini PC? Ja nie mam wielkiej tuby z miejscem na akcesoria, więc wchodzi w grę albo na mocny rzep gdzieś przy statywie, albo myślałem, by użyć mocowanie VESA i przyczepić to do nogi statywu.

Nie wiem tylko jak z wilgotnością w nocy, w sumie będzie z 0,5-1m nad ziemią + sam PC będzie ciepły, chociaż nie rozkłada się równomiernie ta ciepłota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na razie mam mało profesjonalne rozwiązanie, więc nie mam się czym chwalić. Mam rzepy i przymontowany miniPC do montażu. Planuję go przenieść na tubę, po prostu mniejsza plontanina kabli. Teleskop mam w budce więc wilgotność ciut mniejsza niż na zewnątrz, nie mniej komputerek, w czasie sesji, jest zawsze lekko ciepły i nie zbiera rosy. Wilgotność moim zdaniem to nie problem. W budce jest już ponad 1,5 roku, nic mu się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.