Skocz do zawartości

Czy to wina klatek kalibracyjnych?


Kriss2022

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Udało mi się zebrać ostatnio ponad 15h materiału ale cos złe wyszło.

Sprzęt:

Neq 6 pro mod

Canon 760d mod

Guiding

Klatki kalibracyjne

Darki 20 

Biasy 50

Flaty 50

 

Czy te pasy to nie  wina przypadkiem klatek kalibracyjnych ?

Na pewno flaty nie ściągnęły syfu, zapewne źle zrobiłem je. 

Ale te pasy ? 

cz.TIF kopia.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Coś jest generalnie źle, bo przy 15 godzinach materiału szum jest zdecydowanie za duży a jego charakter niepokojący. Powinni się tu wypowiedzieć koledzy fotografujący Canonami, ale nie wygląda to normalnie.

Też tak sądzę ale wolę zapytać. 

18 minut temu, tomekL napisał(a):

Zdecydowanie coś jest nie tak w processingu. A możesz napisać z jakimi parametrami robiłeś lighty (ISO, czas) i z jakimi parametrami robiłeś kalibrację. Wygląda jakby dithering był za mały i jak by w ogóle darków nie było, flatów też.

Lighty robiłem z czasami 420sek z ISO 1600. 

Kalibracja B

Darki 240sek na klatkę 

Biasy 1/4000ms 

Flaty 1/4sek  ISO 100

Ditering co 3 klatkę, 2px 

i jedna klatka 420sek (z filtrem dual band svbony 7nm)

 Tak wyglądają master flat i dark 

 

received_267170275679130.jpeg

received_1553110945432220.jpeg

2023-09-28_23-05-34__23c_420.00s_0001.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Lighty robiłem z czasami 420sek z ISO 1600. 

Kalibracja B

Darki 240sek na klatkę 

Biasy 1/4000ms 

Flaty 1/4sek  ISO 100

 

Wszystkie klatki powinieneś robić na takim samym iso, a widzę, że lighty masz na iso 1600, a flaty na 100 (a reszty nie opisałeś)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to według mnie niestety kalibracja zupełnie źle zrobiona:

1. darki zawsze z tymi samymi parametrami jak lighty czyli 420s, iso1600, twoje darki na 240s nie mają sensu

2. Biasy 1/4000ms ok, iso1600

3. Flaty źle, powinno być ISO1600 - przekonałem się o tym ostatnio bo kiedyś też robiłem z iso100, ale ostatnio dziwne rzeczy mi wyszły, z którymi nie mogłem sobie dać rady i dopiero i zmiana flatów na iso takie ja w lightach usunęła problem

4. Ditering co 3 klatki jest ok, ale możesz spróbować na np. 5px, albo nawet 10px. Ja robię na 5px

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Przemotar napisał(a):

Wszystkie klatki powinieneś robić na takim samym iso, a widzę, że lighty masz na iso 1600, a flaty na 100 (a reszty nie opisałeś)

Flatów nie zrobie z iso 1600 jest histogram całkowicie przewpalony, mimo zastosowania krótkich czasów i flatownicy na minimum. 

 

3 minuty temu, ko20 napisał(a):

Lighty 420s a darki 240s?

Literowka?

No i wlasnie chyba nie. Prawdopodobnie pomyliłem darki😪😪😪😪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomekL napisał(a):

No to według mnie niestety kalibracja zupełnie źle zrobiona:

1. darki zawsze z tymi samymi parametrami jak lighty czyli 420s, iso1600, twoje darki na 240s nie mają sensu

2. Biasy 1/4000ms ok, iso1600

3. Flaty źle, powinno być ISO1600 - przekonałem się o tym ostatnio bo kiedyś też robiłem z iso100, ale ostatnio dziwne rzeczy mi wyszły, z którymi nie mogłem sobie dać rady i dopiero i zmiana flatów na iso takie ja w lightach usunęła problem

4. Ditering co 3 klatki jest ok, ale możesz spróbować na np. 5px, albo nawet 10px. Ja robię na 5px

Ad 1 zgadza się. Chyba pomylilem darki. 

Ad 3 jak robię  flaty na 1600 iso z  flatownica to histogram mam spalony całkowicie. Mimo ustawienia flatwonicy (ekran lcd) na minimum i 3 kartek papieru. 

Ad 4 mialem dither na 15px to. Montaz nie może ogarnąć. Wywala błąd prowadzenia. 

 

Ale spróbuję się dostosować do Waszych rad. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Kriss2022 said:

Flatów nie zrobie z iso 1600 jest histogram całkowicie przewpalony, mimo zastosowania krótkich czasów i flatownicy na minimum. 

 

No i wlasnie chyba nie. Prawdopodobnie pomyliłem darki😪😪😪😪

To masz prawdopodobna odpowiedź.

 

To rób dark flaty zamiast biasów.

Wtedy flat i dark flat robisz na dowolnym ISO. Dark flat kalibruje flaty (odejmuje Szum i bias na iso100 i powiedzmy 5sekund.)

 

Dark kalibruje light więc może mieć inne ISO. 

 

Edytowane przez ko20
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2 Musisz kombinować. Też tak miałem, w końcu inną flatownicę sobie sprawiłem, coś takiego https://allegro.pl/oferta/podswietlana-tablica-deska-kreslarska-a4-z-miarka-13745238973 Poprzednia zrobiona z folii elektrolumescencyjnej na wyższych iso i krótkich czasach dawała mi pasy. Ta deska działa dobrze, ma 3 poziomy jasności, flaty na iso1600 wychodzą git

ad.3 to najpierw zrób dobrze z kalibracją, jeśli będzie git. Ja tak czy inaczej przeszedł bym na 5px.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tomekL napisał(a):

Ad.2 Musisz kombinować. Też tak miałem, w końcu inną flatownicę sobie sprawiłem, coś takiego https://allegro.pl/oferta/podswietlana-tablica-deska-kreslarska-a4-z-miarka-13745238973 Poprzednia zrobiona z folii elektrolumescencyjnej na wyższych iso i krótkich czasach dawała mi pasy. Ta deska działa dobrze, ma 3 poziomy jasności, flaty na iso1600 wychodzą git

ad.3 to najpierw zrób dobrze z kalibracją, jeśli będzie git. Ja tak czy inaczej przeszedł bym na 5px.

Taka sama mam flatownice Kolego. 

Dziękuję za wskazówki. Dostosuje sie. Spróbuję na 5px jechać. 

 

Dziękuję i przepraszam za zamieszanie.👋👋👋👋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Ad 3 jak robię  flaty na 1600 iso z  flatownica to histogram mam spalony całkowicie. Mimo ustawienia flatwonicy (ekran lcd) na minimum i 3 kartek papieru.

 

 

No to daj 30 kartek papieru albo ryzę - do skutku.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Kriss2022 said:

A Jaka jest różnica pieniądzy flatem/darkiem a dark flat? 

Dark flat i dark to oba sa darki. Tylko kalibrujące inne klatki, light oraz flat, zrobionych dla różnych czasów, iso. Dłużej naświetlasz klatkę to masz inny szum  zwłaszcza termiczny od grzejącej matrycy i elektroniki. 

 

 Flaty robisz zawsze.

 

Jest inny schemat odejmowania sygnałów  ale tak samo poprawny. Przy niektórych sensorach daje lepsze rezultaty. Warto spróbować. 

 

1. Light/dark/flat/dark flat

Flat - dark flat = skalibrowany flat (bez szumu i biasu, e.x  iso 100, czas 5s

Light - dark flat = skalibrowany light (bez sxumu i biasu). iso 1600 czas 400s

 

Skalibrowany light/skalibrowany flat = resultat.

 

 

Inny schemat to

Light/dark/flat/bias

Tylko wtedy inaczej obróbka wygląda.

 

Najwygodniej jest przy kamerkach chłodzonych. Bo darki robisz kiedykolwiek bo możesz matry y zapewnić identyczna temperaturę jak w czasie sesji.  Sesja to flaty (sxybko) I zbieranie materialu. 

Edytowane przez ko20
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Flatów nie zrobie z iso 1600 jest histogram całkowicie przewpalony, mimo zastosowania krótkich czasów i flatownicy na minimum.

Zmniejsz jeszcze bardziej czas naświetlania. Mam taką samą "flatownicę" z trzema kartkami papieru i na najniższej jasności pod Samyanga 135mm na f2 robię na czasach w okolicach 1/10-1/15s. Do tego darki od razu po sesji (ten sam czas i iso) + biasy (to samo iso i najkrótszy czas) i nie mam problemów z kalibracją. Aparat Canon 6d mod

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bez klatek kalibracyjnych to dla mnie wygląda poprawnie. Wychodzi walking noise (sprawdź jego ustawienia, czy aby na pewno sie robi). I jeszcze jedno - w canonach i tak przeważnie finalnie zostanie banding (poziome pasy). Można go do pewnego stopnia zniwelować w pixinsight skryptem CanonBandingReduction.

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał(a):

Jak bez klatek kalibracyjnych to dla mnie wygląda poprawnie. Wychodzi walking noise (sprawdź jego ustawienia, czy aby na pewno sie robi). I jeszcze jedno - w canonach i tak przeważnie finalnie zostanie banding (poziome pasy). Można go do pewnego stopnia zniwelować w pixinsight skryptem CanonBandingReduction.

Wlasnie walczę  z tym walking noise. Miałem kiedyś dither na 1px co 4 klatki, zmieniłem na 2px co 3 klatke. 

A Pixa to nie używam w ogóle. Ale spróbuję to zniwelować. Dziękuję 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.