Skocz do zawartości

M31 - pierwsze światło z ASI2600MC


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Bentoq napisał(a):

M31 zawsze spoko :) Ja bym podkręcił kolor. Nie mniej, ładne kolorowe gwiazdy, tylko halo na co jaśniejszych. No i backfocus na pewno trzeba będzie się przyłożyć, widać, że lecą te rogi.

Właśnie po trzech takich samych komentarzach szybko podkręciłem saturację i zamieniłem wyżej (i obróciłem kadr) :D

Z halo chyba przyjdzie się nauczyć - przywracam gwiazdy metodą 'Rozjaśnianie liniowe (dodaj)', ale usunięcie halo usuwa też słabe gwiazdy (na przykład z tej gromady w M31, którą starałem się pozostawić). Backfocus i tilt jak najbardziej do naprawy, z poprzednią kamerką wyszła ta sama sytuacja, więc dwa pierścienie dystansujące to za mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to halo to nie jest kwestia zaparowania teleskopu. Pisałeś w statusach, że sporo materiału odpadło przez zaparowanie.

Na M32 też masz jakby halo, a filtrów żadnych nie użyłeś. Klatki pewnie wszystkie sprawdziłeś, ale może dostało się do stacka kilka zaparowanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LibMar napisał(a):

Witam :)

Przedstawiam efekt końcowy pracy nad M31 - to pierwsze światło z niedawno zakupioną kamerką ZWO ASI2600MC, pierwszy stack kamerą kolorową od czasów zabaw z IMX224. W zasadzie bez przygotowań (backfocus na oko z poprzednich doświadczeń), jedna sesja na całą noc "by zobaczyć co wyjdzie", ale ostatecznie do stacka poszło 4h materiału. Obróbki było naprawdę niewiele (praktycznie sam Lightroom ze wcześniejszym użyciem Starneta), gdyż starałem się zachować naturalność bez przesadzonego wyciągania szczegółów, bowiem M31 już była konkretnie "podbita ponad szum". Nowe wnioski i doświadczenia :D

 

ZWO ASI2600MC, TS 90/600 APO + reduktor 0.79x, NEQ6. 120x120s bez filtrów.

 

image.jpeg

ja bym widział to w takich barwach :)

 

 

image.jpeg.ec74080e7a02ce9d8fd61f5c777759ec.jpeg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bentoq napisał(a):

Nie wiem, czy to halo to nie jest kwestia zaparowania teleskopu. Pisałeś w statusach, że sporo materiału odpadło przez zaparowanie.

Na M32 też masz jakby halo, a filtrów żadnych nie użyłeś. Klatki pewnie wszystkie sprawdziłeś, ale może dostało się do stacka kilka zaparowanych?

Jakby coś jest na rzeczy, a nie do końca - raczej kilka ostatnich klatek, że mooooże dopiero coś się zaczyna z halo, nie powinno mieć ogólnego wpływu. Zastanawiam się czy to nie kwestia Starneta i maski - dałem najpierw wstępne rozjaśnienie krzywymi w Sirilu, a następnie wzmocniłem poziomami w PSie - a może powinienem był zrobić to także krzywymi.

 

 

47 minut temu, RomekAstrobaza napisał(a):

ja bym widział to w takich barwach :)

Fajnie to wyszło :) Trochę kontrastu i dobre tło - nadal nie wiem jakiej wartości się trzymać, 15 15 15, czy trochę więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.