Skocz do zawartości

Kolega Wiehu


snakersen

Rekomendowane odpowiedzi

Kupować trzeba lumicony wyprodukowane po 2001. Korozja niestety nie dość, że obniża sprawność, to przesuwa widmo. Ponoć nie ma jakiejś korelacji pomiędzy wyglądem, a degradacją  parametrów optycznych. Wątek na CN i wykres z porównaniem kilku takich filtrów.


IMG_2041.jpeg.2d53b4f21c0ee112847efa120e546c23.jpeg

 

https://www.cloudynights.com/topic/527199-spectroscopic-analysis-comparison-of-nebula-filters/?p=7048175#entry7048175

 

Co ciekawe te stare lumicony nie mają żadnych oznaczeń na pierścieniach i zwykle są w błękitnych pudełkach. Ciekawe czy ktoś, kiedyś kupił nowszy filtr, przebrał stary, popsuty w nowe ubranko i opchnął na astromart’cie?

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolega sprzedał bubel, zataił ważną informację, a po zdjęciach w tej jakości nie dało się ocenić rzeczywistego stanu filtra. Kto normalny będzie podbijał kontrast i krzywe by zobaczyć że coś jest nie tak. Na pierwszy rzut oka na tych zdjęciach tego nie widać. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał(a):

(...)Korozja niestety nie dość, że obniża sprawność, to przesuwa widmo. Ponoć nie ma jakiejś korelacji pomiędzy wyglądem, a degradacją  parametrów optycznych. (...)

I to jest dość ciekawa sprawa. Jak pisałem, miałem kiedyś takiego "złoma" (kupiony świadomie, za ułamek ceny nowego; na obrzeżach wyglądał fatalnie, prawie jak ten z tego wątku) i z jego użyciem (plus lustra 12 i 16") całkiem skutecznie leciałem po planetarkach z katalogu Abella. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wciąż powszechna jest wiara w to, że stare marki są najlepsze. I niestety czasami zdarzają się ludzie, którzy tą wiarę w perfidny sposób wykorzystują. Nie wierzę, by tak zepsuty filtr można było sprzedać nieświadomie. 

 

Mierzyć widma tego egzemplarza nie było sensu. Bo po co? I której części? Najlepsza w tym filtrze jest niestety oprawka, bo ma szanowany napis Lumicon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał(a):

I to jest dość ciekawa sprawa. Jak pisałem, miałem kiedyś takiego "złoma" (kupiony świadomie, za ułamek ceny nowego; na obrzeżach wyglądał fatalnie, prawie jak ten z tego wątku) i z jego użyciem (plus lustra 12 i 16") całkiem skutecznie leciałem po planetarkach z katalogu Abella. 

Jak widać, na wykresie z wątku CN filtr "Hazed (4)" ma całkiem spoko widmo. Tylko nawet przy dobrym paśmie w OIII, filtr sieje całym widmem przez skorodowane obszary.

Ciekawe czy byłaby zauważalna różnica, przy obserwacjach planetarek dużym dobsonem, z małym fieldstopem - wykorzystując środkowy obszar filtru. A obserwacjami Veila z małymi powiększeniami. 

Sam efekt powstaje na wskutek utleniania, w obecności wody jednego składnika warstw: ZnS do ZnSO4

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.