Skocz do zawartości
  • 0

Dlaczego AsiAir+ nie chce korzystać z USB3.0?


LukaszK

Pytanie

Cześć czy ktoś rozwiązywał problem, że AsiAir Plus nie potrafi skorzystać z USB 3.0? Zawsze nawiązuje połączenie w USB2.0, mimo że kabel, kamerka i port jest 3.0. Próbowałem z 3 różnymi kamerkami, 3 kablami i obydwoma wejściami. Dodam, że jestem na 99% pewien że kiedyś to działało na USB 3.0. Teraz mam wersję 2.1.2 10.92.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 hours ago, LukaszK said:

Cześć czy ktoś rozwiązywał problem, że AsiAir Plus nie potrafi skorzystać z USB 3.0? Zawsze nawiązuje połączenie w USB2.0, mimo że kabel, kamerka i port jest 3.0. Próbowałem z 3 różnymi kamerkami, 3 kablami i obydwoma wejściami. Dodam, że jestem na 99% pewien że kiedyś to działało na USB 3.0. Teraz mam wersję 2.1.2 10.92.

A gdzie to widać w AA jakie usb się połączyło? Zerkne u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze trochę dzisiaj próbowałem pobawić się z tym połączeniem i zaobserwowałem, że:

- jeśli włączy się AA bez podłączonej kamerki i podepnie ją potem, to połączenie odpala się w USB3.0. Ale jak AA zostanie włączone z podpiętą kamerką, to wskakuje na USB2.0.

- to dzieje się niezależnie od kabelka (mam w sumie 4, w tym jeden nowy ZWO prosto z pudełka i to na nim testowałem)

- to dzieje się niezależnie od kamerki (testowałem z 533MC-P i 1600MM-Cool @KrisJot)

- to dzieje się niezależnie czy do kamerki podpięte są inne urządzenia USB2.0 (EFW i EAF)

- na USB2.0 wskakuje tylko port w którym podczas power on była podpięta kamerka, ten drugi jeśli był pusty to będzie pracował w USB3.0 jeśli podczas tego samego uruchomienia przepnie sie doń kamerkę (filmik)

- zachowania nie naprawia wpięcie między kamerkę a AA zasilanego huba do USB3.0

 

Generalnie oznacza to, że chcąc mieć USB 3.0 musiałbym odpalać AA bez wpiętych kamerek i dopiero podpinać jak wystartuje.

Być może problem ten jest winą słabej implementacji USB przez ZWO (ktoś pisał o tym tutaj: https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/d/15740-asi178mc-does-not-work-on-asiair-plus-usb-30-ports/4 ). Poczekam do kolejnego updatu firmware'u do AA z nadzieją, że problem się poprawi.

 

Natomiast już sam poniższy filmik udowadnia, że coś jest źle: na jednym porcie jest 3.0, na drugim 2.0.

 

@ko20 na filmiku pokazałem gdzie to się wyświetla. Niestety tylko dla kamerki głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Również mam 2.1.10.27:

Stan po starcie, z kamerą podłączoną: image.png.27a2e1b6e9f6359721889059a629a109.png

 

Kamera do guidingu, ASI462 jest podłączona przewodem usb2. Wiele razy włączałem i wyłączałem porty, nigdy nie widziałem, żeby się zatrzasnął na 2.0, kiedy po drodze wszystko było spięte na 3.0. A ogóle coś słychać o jakichś update'ach? Bo obecna wersja jest chyba sporo ponad rok. 

Czy w momencie, kiedy kamera jest podłączona i odpalasz AA+, to chłodzenie kamery jest podłączone i ma swoje zasilanie na 12V?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, KrisJot said:

Według mojej wiedzy kamerki z aktywnym chłodzeniem nie uruchomią się bez dodatkowego zasilania 12V. AA nie będzie ich widziała.

Jak dzisiaj sprawdzałem, to do chlodzonej 294 nie podłączyłem zasilania i była wykrywana przez AA+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.01.2024 o 16:43, count.neverest napisał(a):

Również mam 2.1.10.27:

Stan po starcie, z kamerą podłączoną: image.png.27a2e1b6e9f6359721889059a629a109.png

 

Kamera do guidingu, ASI462 jest podłączona przewodem usb2. Wiele razy włączałem i wyłączałem porty, nigdy nie widziałem, żeby się zatrzasnął na 2.0, kiedy po drodze wszystko było spięte na 3.0. A ogóle coś słychać o jakichś update'ach? Bo obecna wersja jest chyba sporo ponad rok. 

Czy w momencie, kiedy kamera jest podłączona i odpalasz AA+, to chłodzenie kamery jest podłączone i ma swoje zasilanie na 12V?

No wlasnie ja mam nowszy SW/FW: 2.1.2 10.92 i niewykluczone ze na starszej wersji bylo OK, bo kiedys zawsze sie laczylo w 3.0 Jak bede mial chwile moze zrollbackuje do tej starszej wersji i przynajmniej mialbym potwierdzenie czy to problem z oprogramowaniem czy moze cos nie tak ze sprzetem.

Jak podlaczam kamere to ona juz jest wpieta w swoje 12V.

@count.neverest @ko20 dzięki za sprawdzenia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem podobny przypadek ale z kamerą - straciła możliwość pracy na porcie USB3 w PC, łączyła się tylko na usb2.0 - po odesłaniu na GW sklep wymienił na nowy egzemplarz.

Czyli możliwe, że masz awarię kontrolera USB

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, tas napisał(a):

Miałem podobny przypadek ale z kamerą - straciła możliwość pracy na porcie USB3 w PC, łączyła się tylko na usb2.0 - po odesłaniu na GW sklep wymienił na nowy egzemplarz.

Czyli możliwe, że masz awarię kontrolera USB

możliwe, gwarancję mam jeszcze do października br więc jak coś to mogę z niej skorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.