Skocz do zawartości

Adapter do TSq65


Marcin7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś z Was coś doradzi w poniższym temacie. Potrzebuje kupić adapter do TSq65 który umożliwi mi podłączenie kamery ZWO ASI 2600 na gwincie. 

Kiedyś taki adapter był sprzedawany przez teleskopy.pl ale jest już niedostępny. Jak wiadomo TSq65 nie jest już produkowany od lat wiec adapterów już też w teleskopach nie mają. 

Tak to wyglądało. 

M48 adapter for TS Apo 65Q (teleskopy.pl)

 

Ten adapter musi zaczynać się rotatorem a kończyć na M48. 

Może ktoś ma do sprzedania albo jest w stanie doradzić gdzie mógłbym to kupić. 

To jedyny sposób na podłączenie tego teleskopu do kamery po gwincie. "Wsówki" czyli clamping ringu nie chce używać. 

 

dzięki z góry za pomoc. 

 

 

IMG_1735.jpg

IMG_1737.jpg

IMG_1738.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny visualback można rozkręcić na dwie części - jedną nachodzącą na jaskółczy ogon, a drugą z clamping ringiem. Trzeba użyć bardzo dużo siły żeby to ruszyć. Wtedy wystarczy tylko dorobić złączkę z dwoma gwintami - z jednej strony M48, a z drugiej ten gwint który był pomiędzy. Tak na pewno będzie taniej, niż toczyć cały element pod jaskółczy ogon. Na forum jest kilka osób, które toczą złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MateuszW napisał(a):

Oryginalny visualback można rozkręcić na dwie części - jedną nachodzącą na jaskółczy ogon, a drugą z clamping ringiem. Trzeba użyć bardzo dużo siły żeby to ruszyć. Wtedy wystarczy tylko dorobić złączkę z dwoma gwintami - z jednej strony M48, a z drugiej ten gwint który był pomiędzy. Tak na pewno będzie taniej, niż toczyć cały element pod jaskółczy ogon. Na forum jest kilka osób, które toczą złączki.

Słyszałem że tak się da zrobić ale jak teleskop trafił w moje ręce to musisz uwierzyć mi na słowo że tego nie da się ruszyć. Chyba że w jakiś imadłach i z młotkiem co może spowodować uszkodzenie całości. W rękach nie do ruszenia. Zresztą ten element wygląda jakby był zlicowany i pojedyńczy a nie składał się dwóch części. Sam jestem zaskoczony bo słyszałem że można to zrobić. Sam zobacz na zdjęciu jak to wygląda. Mówimy o tym elemencie który zaznaczyłem na zielono. Ten na czerwono to wchodzi do clamping ringu. 

 

 

image.png.5097132064ab3149f01034c52b6cef4e.png

IMG_1725.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu założyłem identyczny wątek bo miałem ten sam problem. Moim zdaniem były dwie wersje tych końcówek jedna rozkręcana druga nie. Różnią się od siebie wizualnie. Mam tą samą co ty i nie udało mi się jej ruszyć a próbowałem dosłownie wszystkiego. Być może producent na początku dawał złączki pełne a później zmienili na rozkręcane - wiem, że poprawiali też coś z soczewką bo pierwsze egzemplarze miały problem z kształtem gwiazd (za bardzo ściśnięta soczewka) - mój tak miał i poprawili mi to w SerwisAstro.

Ostatecznie zrobiłem końcówkę z gwintem w SerwisAstro a stara leży w szafie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Dowód, że da się to odkręcić :) To wygląda jak jeden element, ale są to w rzeczywistości dwie części. A z imadła nie żartuj - właśnie tak to odkręciłem. Gruba szmata i nic się nie zniszczy.

Mateusz, niestety nie mam dobrych wiadomości. Dzisiaj byłem u znajomego w Krakowie który ma warsztat z przeróżnym sprzętem przydatnym w takich sytuacjach i próbowaliśmy dosłownie wszystkiego i bezskutecznie. 

Wiec albo to jest monolit tak jak ktoś już napisał powyżej albo jest to wkręcone na jakimś kleju i nie da się tego odkręcić bez uszkodzeń tego elementu :( . 

Jedyny sposób to dorobić taki element gdzie z jednej strony będzie rotator a z drugiej strony wyjście do podłączenia kamery na M48. Chętnie bym też kupił jakąś używkę od kogoś ale zakładam że akurat w tym momencie nikt tego nie będzie sprzedawał :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.