Skocz do zawartości

Naobiektywowy filtr h-alpha z Ali


Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się na coś takiego:

 

https://a.aliexpress.com/_EI7shz3

 

20 nm (pewnie jako tako), więc bez szału, ale cena kusząca. Może ktoś z was czegoś takiego używał?

 

Plan zakłada użycie filtra na szerokim szkle 28 mm na FF. 

 

Ps. Wiem o istnieniu filtrów clip-in, ale tutaj decydująca jest cena i możliwość użycia tego w wielu aparatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr naobiektywowy do tak krótkiej ogniskowej musi mieć szerokie pasmo, bo w przeciwnym wypadku "blue shift zje" wszelki sygnał wodoru z brzegów kadru.

Jeśli zdecydujesz się na zakup i chciałbyś później zweryfikować jakość filtra, to oferuję darmowy pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Kurde, taki filtr to by się mógł sprawdzić jako (ewentualnie subaperturowy) ERF w teleskopach słonecznych. Baaderowski ERF 75mm kosztuje 315 euro i ma pasmo 80nm...

O to to!

Dobra to zamówię (77mm). Poleci na pomiary do @dobrychemik i dowiemy się co tam chińce stworzyły. Nawet jak nie jest równy i pasmo będzie szersze niż 20 nm to jako ERF i tak będzie raczej w porządku. 

 

Jest też wersja OIII i inne, ale do mojego projektu tyle póki co wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2024 o 00:56, FilipOgorzelski napisał(a):

Natknąłem się na coś takiego:

 

https://a.aliexpress.com/_EI7shz3

 

20 nm (pewnie jako tako), więc bez szału, ale cena kusząca. Może ktoś z was czegoś takiego używał?

 

Plan zakłada użycie filtra na szerokim szkle 28 mm na FF. 

 

Ps. Wiem o istnieniu filtrów clip-in, ale tutaj decydująca jest cena i możliwość użycia tego w wielu aparatach.

Tu było o uhcs. Na szerokim kącie interferencyjny filtr jest bezużyteczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2024 o 06:50, dobrychemik napisał(a):

Jeśli zdecydujesz się na zakup i chciałbyś później zweryfikować jakość filtra, to oferuję darmowy pomiar.

Oskar, czy mógłbyś umieścić gdzieś listę filtrów H-alfa mierzonych przez Ciebie z jakimś choćby wstępnym ich rankingiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Oskar, czy mógłbyś umieścić gdzieś listę filtrów H-alfa mierzonych przez Ciebie z jakimś choćby wstępnym ich rankingiem?

 

Zasadniczo to fajny pomysł, tylko wciąż nie mam czasu na zrobienie aktualnych, pełnych zestawień.

 

P.S. Jeśli chodzi o filtry Ha, to na własne potrzeby mam dwie sztuki: Antlia Ha 3nm Pro 1.25" oraz Antlia Ha 2.5nm Ultra 2.0" i nie narzekam :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze wracając do głównego wątku, czyli obiektywu 28mm, pełnej klatki i filtrów interferencyjnych na obiektywie. Użycie tu filtrów typu UHC czy L-Pro, czyli interferecyjnych mających dawać kompletny obraz, wg mnie sensu nie ma, bo jakość będzie straszna. Natomiast rozwiązanie hybrydowe typu ogólny kadr bez filtra + dodatkowe klatki z użyciem filtra Ha mające wzmocnić mgławice wodorowe w finalnej fotce, to już może się udać. Najlepiej sprawdzić, koszt niewielki, a może być sporo frajdy.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.