Skocz do zawartości

Mgławica Rozeta (NGC 2237)


sylwas72

Rekomendowane odpowiedzi

A ode mnie dostaniesz pochwałę :) Po pierwsze za nastawienie - wiesz gdzie są Twoje ograniczenia, jesteś gotów na konstruktywną krytykę i wygląda na to, że masz prawidłowe podejście do rozwijania tej pasji. Brawo za to.

Po drugie to zdjęcie jak na ten etap w astrofotograficznej przygodzie jest naprawdę niezłe! Co do samych słów krytyki - na pewno trzeba popracować nad szumem, a od strony sprzętowej nad komą. No i nie do końca rozumiem dlaczego darki nie są tej samej długości co klatki (lighty)? Jeśli chodzi o obróbkę to biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia software'rowe to naprawdę świetna robota!

 

Wybacz, że bez Twojej zgody, ale pozwoliłem sobie na małą zabawę ;)
Image07.thumb.png.bd17a1f065741fb92038593458261515.png 

Powodzenia i czystego nieba!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Tuvoc napisał(a):

A ode mnie dostaniesz pochwałę :) Po pierwsze za nastawienie - wiesz gdzie są Twoje ograniczenia, jesteś gotów na konstruktywną krytykę i wygląda na to, że masz prawidłowe podejście do rozwijania tej pasji. Brawo za to.

Po drugie to zdjęcie jak na ten etap w astrofotograficznej przygodzie jest naprawdę niezłe! Co do samych słów krytyki - na pewno trzeba popracować nad szumem, a od strony sprzętowej nad komą. No i nie do końca rozumiem dlaczego darki nie są tej samej długości co klatki (lighty)? Jeśli chodzi o obróbkę to biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia software'rowe to naprawdę świetna robota!

 

Dziękuję za miłe słowa krytyki 🙂

Ten szum, następnym razem spróbuję zebrać więcej materiału.

Darki są tej samej długości co lighty, coś musiało nie wypalić przy kopiowaniu tekstu, już poprawione.

 

55 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Wybacz, że bez Twojej zgody, ale pozwoliłem sobie na małą zabawę ;)

 

Super, jeżeli masz chęć mogę dać linka do stacka. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mago83 napisał(a):

Ale zapytam... Nie miałeś zaroszonej optyki lub czy może jakieś cirrusy nie latały?

Kanały B i G strasznie jakieś takie mgliste.

 

 

Nie zauważyłem, chociaż przy teleskopie nie stałem cały czas, jak składałem sprzęt to obiektyw był czysty. Chmurek też raczej nie było bo miałem uruchomiony zdalny pulpit a jak są jakieś chmurki to od razu PHD daje sygnał, ze gubi gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 20:29, sylwas72 napisał(a):

Jeszcze nigdy nie publikowałem w taki sposób swojego zdjęcia ale jestem gotów na krytykę, wiem że dużo mu brakuje do chodź by przeciętnego. Nie posiadam sprzętu z górnej półki i próbuję robić fotki tym co mam.

Walczyłem jakiś tydzień z tym materiałem i to jest chyba wszystko co potrafię zrobić.

 

Gratuluję publikacji pierwszej fotki. :)

Materiału mało, znaczące gradienty. Ale najpoważniejszą wadą są obrazy jasnych gwiazd. Podejrzewam, że Twoje APO ma jakąś wadę optyki i coś z tym trzeba będzie zrobić. Podczas obróbki udało Ci się częściowo tę wadę wyeliminować. Coś jednak próbowałbym z tą optyką zrobić.

Ponieważ udostępniłeś swój materiał, postanowiłem się pobawić. Ode mnie dwie wersje. Podczas obróbki nie walczyłem z artefaktami na gwiazdach, więc są jakie są.

 

Rozeta1.thumb.jpg.7983acd59db9d6d4540bb7f9d6cc39f2.jpg

 

Rozeta2.thumb.jpg.fce9502e414964ccad06f6e0e0326c29.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

Gratuluję publikacji pierwszej fotki. :)

Materiału mało, znaczące gradienty. Ale najpoważniejszą wadą są obrazy jasnych gwiazd. Podejrzewam, że Twoje APO ma jakąś wadę optyki i coś z tym trzeba będzie zrobić. Podczas obróbki udało Ci się częściowo tę wadę wyeliminować. Coś jednak próbowałbym z tą optyką zrobić.

Ponieważ udostępniłeś swój materiał, postanowiłem się pobawić. Ode mnie dwie wersje. Podczas obróbki nie walczyłem z artefaktami na gwiazdach, więc są jakie są.

 

Dzięki bardzo.

Tak wiem, że coś jest nie tak z optyką, gdzieś wyczytałem, że można próbować obrócić wyciąg ale nie gwarantuje to poprawy.

Najgorsze jest to, że trzeba mieć pogodę na testy a ta u mnie ostatnio zdarza się raz na miesiąc także wolę już coś złapać i cieszyć się z tego co mam 🙂 .

Druga sprawa to wszechobecne lampy ledowe w około, które pewnie wpływają znacznie na materiał.

 

W jakim programie usuwasz szum ze zdjęć bo z tym za bardzo nie mogę sobie poradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sylwas72 napisał(a):

W jakim programie usuwasz szum ze zdjęć bo z tym za bardzo nie mogę sobie poradzić ?

 

Najlepszym sposobem na szum jest dużo jak najdłuższych klatek. ;)

Do obróbki swoich materiałów używam wyłącznie PIX-a wraz z dodatkowymi skryptami, takim jak np. NXT do odszumiania.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.