Skocz do zawartości

M42 pierwszy raz


Rekomendowane odpowiedzi

Co do ostrości to maska Bahtinova pomoże. Jeśli jej nie masz to proponuję następującą metodę, która działa równie dobrze (mam canona 6d i nie wiem czy wszystko tak samo do się u Ciebie zrobić):

1. ustawiam z grubsza ostrość

2. kieruję aparat na jakiś obszar z nieba

3. włączam live view

4. ustawiam maksymalne ISO

5. na ekranie zwykle widzę jakieś gwiazdy, robię powiększenie tak, abym miał na powiększeniu taką jaśniejszą gwiazdę

6. powiększam tak do maksimum, zawsze wybierając obszar z jakąś jaśniejszą gwiazdą

7. ustawiam ostrość

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prowadzenia, to możesz mieć okropne, ale jeżeli jest poniżej skali, na której operujesz, to jest to bez znaczenia i nie powinno cię to martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz niebo tam skąd fotografujesz. Na początek to ja bym robił bez filtra. To dualband i mocno tnie więc trzeba długo naświetlać. A długie naświetlanie dla początkującego oznacza większe trudności. m42 jest na tyle jasna, że ładnie wychodzi bez filtrów nawet przy średnim niebie.

Jeśli to Twoje pierwsze zdjęcie tym sprzętem to nie jest źle, każde następne będzie lepsze. Potrzeba trochę cierpliwości i dobrej pogody :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomekL napisał(a):

A jakie masz niebo tam skąd fotografujesz. Na początek to ja bym robił bez filtra. To dualband i mocno tnie więc trzeba długo naświetlać. A długie naświetlanie dla początkującego oznacza większe trudności. m42 jest na tyle jasna, że ładnie wychodzi bez filtrów nawet przy średnim niebie.

Jeśli to Twoje pierwsze zdjęcie tym sprzętem to nie jest źle, każde następne będzie lepsze. Potrzeba trochę cierpliwości i dobrej pogody :)

Jeśli chodzi o niebo to nie najgorszego bez latarni i las na południe, zdjęcie właściwie drugie, pierwsze tylko aparat i montaż 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Łukasz.C said:

Jeśli chodzi o niebo to nie najgorszego bez latarni i las na południe, zdjęcie właściwie drugie, pierwsze tylko aparat i montaż 

To odpuść sobie na razie ten filtr. Z filtrem zacznij robić jak opanujesz setup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala:

Rozmiar piksela w um / ogniskowa teleskopu w mm x 206,265 = skala w "/piksel

 

Jeżeli sumaryczny błąd prowadzenia w " (nie w pikselach!) jest mniejszy niż skala i gwiazdy są okrągłe (pomijając problemy optyczne) to masz dobre prowadzenie.

 

 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, aleksyb napisał(a):

@Łukasz.C

Niestety tylko do Pix'a https://www.rc-astro.com/software/bxt/

A co do AI, to polecam darmowy program Graxpert do usuwania gradientów. Nowa wersja działa nawet nawet

Mam Graxpert ale jeszcze się nie bawiłem, tak z ciekawości pracuje on na tifach czy fitach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, aleksyb napisał(a):

Z wyboru formatu wywnioskować można że:

 

 image.png.1e855a088b149e44843d912042e4f130.png

Hej, jeszcze jedno pytanko , na yt widzę że pobierają specjalną wersję graxpert i dorzucają katalog bg_model. Ty też tak robisz? sęk w tym że już ten katalog nie jest dostępny czy masz go może? Udostępnisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz.C napisał(a):

Hej, jeszcze jedno pytanko , na yt widzę że pobierają specjalną wersję graxpert i dorzucają katalog bg_model. Ty też tak robisz? sęk w tym że już ten katalog nie jest dostępny czy masz go może? Udostępnisz?

Nic nie dokładałem/pobierałem. Ale z ciekawości tematem się zainteresuję.

 

Tutaj, w dziale pliki znajdziesz generator masek. Albo chociażby na thingiverse

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.